Przejdź do treści

Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Powrót

Jesteś tutaj

Opuszczasz dom a Twój pies nieustannie szczeka, wyje...? demoluje otoczenie..? Jak sobie z tym poradzić?

Pies w sposób naturalny lubi przebywać w grupie. Samotność nie leży w jego naturze!

Oto niektóre zachowania jakie mogą towarzyszyć psom cierpiącym z powodu rozłąki z właścicielem:

  • szczekanie, skomlenie zaczynające się przed wyjściem lub bezpośrednio po i utrzymujące się przez większość czasu, kiedy pies pozostaje w domu sam
  • wędrowanie np od okna do drzwi w poszukiwaniu właściciela
  • niszczenie przedmiotów często osobistych rzeczy opiekunów np butów, drapanie w drzwi
  • załatwianie się w różnych miejscach domu
  • nadmierna nerwowość, ślinienie się

Zachowania psów towarzyszące rozłące bywają uciążliwe i są częstym powodem szukania pomocy u specjalisty. Psom, które pozostają same w domu mogą towarzyszyć różne stany emocjonalne. . Oprócz lęku, depresji lub paniki może być to także frustracja czy też nuda. Brak możliwości realizacji przez psa ważnych dla niego potrzeb jak zabawa czy ruch fizyczny jest główną przyczyną frustracji lub nudy. W takich sytuacjach psy gdy są same w domu często niszczą różne przedmioty, co zwykle jest mylnie traktowane jako lęk separacyjny.  

Ważne, abyś miał swiadomość, że powyższe zachowania są poza kontrolą psa.

To, że pies nie radzi sobie z rozłąką wynika najczęściej z braku odpowiedniego przyzwyczajenia pupila do tego typu sytuacji w okresie socjalizacji. Problemy separacyjne mogą dotyczyć psów zarówno młodych jak i starszych. Dość często ujawniają się przy nagłej zmianie trybu życia opiekuna np. zmiana pracy.

Co zrobić aby rozłąka z opiekunem była jak najmniej uciążliwa dla Twojego czworonoga, Ciebie i sąsiadów?
  • Spacer z psem. Przed swoim wyjściem z domu wyprowadź psa na dłuższy spacer ok. 30 minutowy. Staraj się urozmaicić go ulubionymi aktywnościami psa np. aportowaniem, ćwiczeniami z posłuszeństwa, zabawą z innym psem, ciąganiem szarpaka. Takie atrakcje pozytywnie wpłyną na poprawę psiego nastroju
  • Opuszczenie domu. Jeśli jest to możliwe, to Twoje wyjście z domu, nie powinno nastąpić wcześniej niż po upływie 15 minut od powrotu ze spaceru. Jest to czas potrzebny na uspokojenie się psa, szczególnie jeśli podczas spaceru miała miejsce zabawa.
  • Kontrola zachowań i emocji. Staraj się robić jak najmniejsze zamieszanie w związku z wyjściem. Nie żegnaj się, ani nie witaj się z psem zbyt wylewnie, wystarczy przyjazne 'cześć'. Możesz pozostawić w legowisku psa jakiś element garderoby pachnący opiekunem
  • Jadalne gryzaki i zabawki. Gryzienie i żucie są czynnościami, które w sposób naturalny poprawiają nastrój psa. Jeśli pies niepokoi się w momencie gdy już zaczynasz przygotowania do wyjścia z domu , to przed ich rozpoczęciem podaj mu atrakcyjny jadalny gryzak lub jedzenie w zabawce do aktywnego karmienia np. typu Kong. Wyjdź gdy pies żuje już jakiś czas (około 5 minut).
  • Stosowanie środków uspokajających. Jeśli Twój pies źle znosi rozłąkę, łatwo ją przewiduje i towarzyszy temu niepokój lub obawa, to warto sięgnąć po preparaty łagodzące te przejawy, zmniejszające reakcję strachu. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

Jeśli nasze porady nie przyczynią się do poprawy zachowania psa, warto skonsultować się z wykwalifikowanym behawiorystą. Listę takich osób można znaleźć na stronie COAPE.

Zylkene może pomóc w przystosowaniu się do pozostawania samemu. To suplement diety, który w naturalny sposób wzmaga uczucie zrelaksowania. Pomoże on pupilowi zaadaptować się do nowych zmian.

Chcecie wiedzieć jeszcze więcej? Koniecznie obejrzyjcie nasz film, który również dostępny jest w sekcji Filmy.

Porady

Chien seul

Produkty