Przejdź do treści

Twój pupil boi się podróży? Mamy na to rady!

Powrót

Jesteś tutaj

WAKACJE Z CZWORONOGIEM CZY BEZ?

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się:

Jak Twój pupil znosi podróże?

Jak długo będzie trwać podróż?

Jak zareaguje na nowe miejsca i nieznajomych ludzi?

W przypadku wyjazdu za granicę, sprawdź wymagania zdrowotne i formalne danego kraju (szczepienia, zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym, dokumentację). Zorientuj się na jakie choroby może być narażony w innym kraju.

Pozostawienie zwierzaka w nowym miejscu

Jeśli Twój zwierzak źle znosi podróże, z trudem oswaja się z nowymi miejscami – lepiej pozostawić go w znajomym, przyjaznym otoczeniu. Masz do wyboru kilka opcji:

Opiekun zwierząt (pet sitter)

To wyszkolona osoba, która podczas nieobecności może wziąć zwierzę do siebie lub zająć się nim w Twoim domu. Decydując się na zatrudnienie opiekuna sprawdź jego kwalifikacje, poproś o referencje. Więcej o opiekunach zwierząt możesz znaleźć na stronie www.petsitter.pl. Koty trudniej znoszą zmiany otoczenia. W ich przypadku można skorzystać z pomocy znajomych osób, które kota nakarmią, sprzątną kuwetę, poświęcą czas na zabawę.

Hotele dla zwierząt

To miejsca dostosowane do ich potrzeb, gdzie możesz pozostawić zwierzę na czas swojej   nieobecności. Decydując się na to rozwiązanie odpowiednio się do tego przygotuj:

Wybór hoteluposzukaj renomowanego i przyjaznego zwierzętom miejsca; zacznij odpowiednio wcześnie – często miejsca pobytu są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Próbny pobyt przed wyjazdem warto odwiedzić ze zwierzęciem nowe miejsce i pozostawić go na jakiś czas (kilka godzin, dzień lub noc), aby mogło poznać nowe dla niego otoczenie i ludzi. Poprawi to adaptację podczas właściwego pobytu.

USPOKOJENIEStosowanie środków uspokajających

W przypadku, gdy Twój pupil źle znosi rozłąkę lub pobyt w nowym otoczeniu, czuje się niepewnie i reaguje zwiększoną bojaźliwością warto sięgnąć po preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psów i kotów. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

Zylkene® jest produktem, który działa uspokajająco, czego efektem jest stan odprężenia i relaksacji. Ułatwia zwierzętom oswojenie się z sytuacjami, które zaburzają równowagę w ich codziennym funkcjonowaniu. Czas podawania preparatu zależy od indywidualnej wrażliwości zwierzęcia. 

Podawanie Zylkene® najlepiej rozpocząć na kilka dni przed planowanym wyjazdem/pozostawieniem w hotelu dla zwierząt i kontynuować do momentu przywrócenia stałego rytmu dnia (powrotu do domu). Łącznie od kilku dni do kilku tygodni.

ZALECENIAInne zalecenia

Jeśli Twój pupil przyjmuje leki/suplementy diety/specjalistyczne karmy lecznicze koniecznie uprzedź o tym osoby odpowiedzialne za jego tymczasową opiekę. Ulubiona zabawka, gryzaki, czy też przedmiot pachnący opiekunem pozostawiony w legowisku mogą sprawić, że psiak poczuje się w nowym miejscu pewniej.

EmocjeKontrolowanie emocji

Pozostawiając pupila w nowym miejscu/pod opieką innych osób staraj się zachowywać spokojnie i naturalnie. Wspieraj psa, ale nadmiernie nie pocieszaj (unikaj mówienia „nie bój się”), bo to może upewnić go że jest się czego bać...

 

Pies nie chce wejść do samochodu? Ma mdłości, wymiotuje? Co możesz zrobić?

Jeśli Twój pies podczas jazdy autem źle się czuje to może oznaczać, że cierpi na chorobę lokomocyjną.  akie psy są z reguły apatyczne, mało aktywne, mogą się ślinić, mieć nudności i wymioty nawet gdy są na czczo. Swoje złe samopoczucie zwierzęta bardzo często wiążą z samochodem, przez co nabierają silnej awersji do podróżowania nim. Aby temu zapobiec i pomóc zwierzęciu konieczne może być wdrożenie postępowania farmakologicznego. Dlatego przed podróżą skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Innym problemem jaki może mieć Twój pupil to nadmierny strach. Widok samochodu, obecność w nim, wywołuje u psa reakcję przejawiającą się pobudzeniem psychoruchowym i zachowaniem unikowym. Powinieneś mieć świadomość, że oba problemy mogą występować łącznie i wymagają Twojej interwencji.

autoPrzyzwyczajanie do samochodu

Im zwierzak jest młodszy, tym łatwiej przyzwyczajać go do jazdy samochodem. Najlepsze efekty są osiągane wtedy, gdy trening rozpoczyna się u szczeniąt w okresie socjalizacji (w czasie, gdy szczenię poznaje świat). Nieprawidłowa socjalizacja jest zasadniczą przyczyną małych zdolności adaptacyjnych czworonoga. W kontakcie z nowym otoczeniem, nieznanymi osobami, dźwiękami, takie zwierzęta mogą reagować nadmierną bojaźliwością, pobudzeniem i czuć się niepewnie. Źródłem strachu przed podróżowaniem samochodem mogą być wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Może to także potęgować strach przed samochodem, szczególnie gdy wizytom lekarskim towarzyszy ból.

Przyzwyczajanie do jazdy samochodem należy przeprowadzać stopniowo, bez stresu i pośpiechu. Celem jest zbudowanie u zwierzęcia pozytywnych skojarzeń. Początkowo pozwól psu zapoznać się z autem, niech się upewni, że nic mu nie zagraża. W kolejnych etapach przyzwyczaj psa do dźwięku silnika (bez jazdy). Kiedy psiak poczuje się swobodnie można rozpocząć krótkie– kilkuminutowe przejażdżki, stopniowo je wydłużając.

Ważne! Na każdym z etapów treningu chwal i nagradzaj psiaka pysznymi smakołykami. Każdą sesję warto zakończyć ulubioną zabawą. Wzmocni to pozytywne skojarzenia.

Takie działania można również zastosować u psów dorosłych, które boją się jazdy samochodem. Proces ten nazywany odwrażliwianiem należy przeprowadzać cierpliwie i z ostrożnością, tak aby nie wywołać reakcji strachu u psa. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego (w niektórych przypadkach może być to niezbędne).

USPOKOJENIEŚrodki wspomagające

Gdy Twój pies czuje się w samochodzie niepewnie, boi się warto sięgnąć po preparat Zylkene®. Dzięki właściwościom uspokajającym, łagodzi przejawy niepokoju. Podawanie Zylkene® najlepiej rozpocząć na kilka dni przed planowaną podróżą. Czas podawania z wyprzedzeniem powinien być dostosowany do wrażliwości Twojego zwierzęcia – intensywności reakcji. ZylkeneR można stosować także podczas procesu przyzwyczajania i odwrażliwiania. Preparat pomoże obniżyć poziom strachu psa, przez co poprawi zdolności przystosowawcze w trakcie nauki bycia spokojnym podczas jazdy samochodem (odwrażliwianie).

 

bezpieczenstwoBezpieczeństwo

Podczas jazdy zwierzaki powinny być odpowiednio  zabezpieczone. Duże psy najlepiej przewozić w bagażniku odpowiednio odgrodzonym od kabiny pasażerskiej (krata, siatka). Psy mniejszych ras, koty można przewozić na tylnej kanapie w transporterze lub przy użyciu specjalnych szelek/pasów. W przypadku korzystania z transportera/kontenera konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie „treningu klatkowego” (przyzwyczajanie zwierzaka do przebywania w klatce, transporterze lub kontenerze). Podczas jazdy nie otwieraj szeroko okien i nie pozwalaj psu wystawiać pyska, dzięki temu unikniesz problemów zdrowotnych takich jak zapalenia spojówek, uszu.

czasSpacer i karmienie

Przed rozpoczęciem podróży nie karm psa, szczególnie jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną.  Wyprowadź go na dłuższy spacer. Pies przed podróżą powinien być wyciszony, dlatego unikaj pobudzających zabaw.

kierownicaStyl jazdy

Agresywny styl jazdy nie sprzyja dobremu samopoczuciu zwierzęcia, szczególnie jeśli ma chorobę  lokomocyjną. Unikaj nagłego hamowania, przyspieszania, gwałtownego wchodzenia w zakręty, jedź płynnie!

StopPostoje

W przypadku dalekich tras postoje należy robić co 2-3 godziny. Pozwól psu napić się i załatwić potrzeby. Psa wyprowadzaj na smyczy i pamiętaj o zapewnieniu identyfikacji. Na obcym terenie pies nie ma orientacji i może łatwo się zgubić.

SłońceTemperatura

Latem nie zostawiaj zwierząt w zamkniętym samochodzie! Mechanizm termoregulacji psów i kotów jest znacznie słabszy niż u ludzi, dlatego łatwo u nich o udar cieplny. Zapewnij dopływ powietrza, a temperaturę w samochodzie utrzymuj do 20°C. Użyj zasłon przeciwsłonecznych na szyby.

Porady

Produkty