Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
BURZA U WIELU PSÓW WYWOŁUJE STRES, NIEPOKÓJ, A CZASEM NAPADY PANIKI
Dlaczego psy boją się burzy?
Nadmierna reakcja na głośne dźwięki może być związana z ogólną lękliwością psa, która to może mieć podłoże genetyczne i/lub wynikać z błędów popełnianych w okresie socjalizacji (okresu, gdy szczenię uczy się interakcji ze środowiskiem). Są psy, które przez część swojego życia nie bały się burzy do pewnego momentu… gdy niespodziewany grzmot piorunów wywołał silny strach! Wtedy może pojawić się u nich negatywne skojarzenie wywołujące niepokój o różnym nasileniu.
Pewne zmysły psów są silniej rozwinięte niż u człowieka. W momencie powstania negatywnego związku emocjonalnego niektóre psy uczą się rozpoznawać nadchodzącą burzę. Najpierw zaczynają zauważać, że błysk pioruna poprzedza grzmot. Potem deszcz staje się zwiastunem wyładowań atmosferycznych. Wkrótce orientują się, że wiatr, zmiany ciśnienia atmosferycznego, spadek temperatury są zapowiedzią burzy... W ten sposób pies jest w stanie przewidzieć burzę nawet na 3-4 godziny przed jej rzeczywistym wystąpieniem.
Zachowania, jakie może prezentować pies bojący się burzy:
szukanie schronienia/lub chowanie się w małe przestrzenie/zakopywanie/ucieczki/chodzenie tam i z powrotem
drżenie/dyszenie
rozszerzone źrenice/ślinienie
domaganie się ciągłej uwagi opiekuna
wokalizacja - nadmierne szczekanie, wycie.
Ważne, abyś miał świadomość, że powyższe zachowania są poza kontrolą psa! Istnieją rozwiązania, które każdy właściciel jest w stanie zastosować, by jego zwierzę mniej się bało i poczuło się pewniej!
Jak możesz pomóc psu, który boi się burzy?
Krok 1.
Obniżenie poziomu pobudzenia/niepokoju przed i podczas burzy
Jeśli Twój zwierzak boi się burzy, to zawarte w niniejszej broszurze wskazówki powinieneś wdrożyć możliwie jak najwcześniej – zanim pies będzie mocno pobudzony.
Obecność w domu
Upewnij się, że zwierzak podczas burzy jest w domu. W przypadku niektórych psów obecność znajomych osób zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa, staną się bardziej odprężone.
Zapewnienie kryjówki
W obliczu zagrożenia, a tak postrzegana jest burza, psy często poszukują bezpiecznego schronienia. Dlatego przygotuj psu np. zabudowany transporter lub pozwól mu wybrać miejsce, gdzie dociera mniej hałasu, w które można bezpiecznie „się wcisnąć”, np. pod łóżko, do szafy, do ciemnego pomieszczenia (łazienka, piwnica). Takie miejsce można dodatkowo osłonić kocem lub poduszkami. Niektóre psy są spokojniejsze, gdy w swojej kryjówce mają ulubione zabawki i gryzaki lub element garderoby pachnący opiekunem.
Wytłumienie odgłosów
Zasłoń okna, włącz telewizor lub radio w celu zamaskowania odgłosów dochodzących z zewnątrz.
Kontrolowanie emocji
Jeśli także boisz się burzy staraj się kontrolować swoją reakcję. Twój strach może także udzielać się psu! Gdy pies okazuje strach nie karz go. Wspieraj psa, ale nie pocieszaj nadmiernie, bo to może go upewnić, że jest się czego bać. Zajmij psa ulubioną aktywnością.
Stosowanie środków uspokajających
Warto podawać preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psiaków. Przy czym, aby zwiększyć ich skuteczność należy podawać je przed wystąpieniem burz. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.
Zylkene® jest produktem, który działa uspokajająco, czego efektem jest stan odprężenia i relaksacji. Pomaga psom przystosować się do trudnych sytuacji, którymi są burze. Zylkene® należy podawać z 2-3 dniowym wyprzedzeniem. W praktyce oznacza to, że podawanie należy zacząć przed okresem wystąpienia burz i kontynuować przez cały „sezon”.
Krok 2.
Odwrażliwianie na dźwięki i przeciwwarunkowanie
Jeśli Twój pupil wykazuje silną reakcję psychoruchową i nie radzi sobie z odgłosami burzy, to po zakończeniu sezonu burzowego warto zastanowić się nad rozpoczęciem terapii behawioralnej. Pozostawienie tego problemu bez jakiejkolwiek interwencji może uogólnić strach na inne hałasy i nasilić reakcje lękowe. Uogólniony lęk prowadzi do upośledzenia funkcji życiowych i wielu problemów natury medycznej.
W pracy behawioralnej ze zwierzakami, które boją się głośnych dźwięków najczęściej wykorzystywanymi technikami są: odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie. Odwrażliwianie polega na przyzwyczajaniu psa do odgłosów burz na poziomie, który nie wywołuje u niego strachu. Pies uczy się być spokojnym przy rosnącym poziomie hałasu burzy. Dodatkowo, powiązanie pojawiania się dźwięków burzy z ulubionymi smakołykami lub zabawą może sprawić, że psiak zacznie postrzegać te odgłosy jako zapowiedź czegoś miłego (tzw. przeciwwarunkowanie). Cały proces wymaga czasu i umiejętności. Terapię behawioralną należy rozpocząć poza „sezonem burzowym” najlepiej we współpracy ze specjalistą, który opracuje szczegółowy plan pracy. W przypadku wdrożenia terapii behawioralnej warto zastosować preparat Zylkene®, ponieważ nie upośledza zdolności uczenia się w przeciwieństwie do niektórych leków przeciwlękowych. Dodatkowo, dzięki właściwościom uspokajającym obniży poziom strachu psa, co poprawi zdolności przystosowawcze w trakcie terapii – uczenia się bycia spokojnym. Pozwoli mu to w przyszłości lepiej poradzić sobie z odgłosami burzy.
Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia na głośne dźwięki, dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego.
(np. www.behawioryscicoape.pl).
Zobacz powiązane artykuły:
JAK POMÓC PSU PODCZAS SYLWESTRA
PRZEPROWADZKA Z PSEM LUB KOTEM
Porady
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Czy wiesz, że młode psy mogą być narażone na różnego rodzaju choroby ortopedyczne? Sprawdź czy Twój pies jest w grupie ryzyka!