Przejdź do treści

Przeprowadzka z pupilem

Powrót

Jesteś tutaj

Przeniesienie się do nowego domu to czas zmian dla nas ludzi i pupili. Ogólne zamieszanie, zniknięcie znajomych miejsc i zapachów mogą zaburzyć dotychczasową harmonię zwierząt oraz pewną stałość otoczenia. Destabilizacja życia codziennego jest źródłem niepokoju nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Konsekwencjami mogą być zaburzenia zachowania, a nawet problemy natury medycznej.

Niniejszy artykuł zawiera podstawowe wskazówki pomocne w tym, aby przeprowadzka była jak najmniej uciążliwa dla Twojego czworonoga i Ciebie.

RytmRytm dnia

Im mniej zakłócamy codzienny rytm zwierzęcia tym lepiej. Dlatego zadbaj o utrzymanie przyzwyczajeń pupila jak regularne spacery, posiłki i zabawy. Pozwoli to zwierzęciu odzyskać tak ważną przewidywalność, przez co poczuje się pewniej i bezpieczniej.

 

PakowaniePakowanie

Kartony w których planujesz przewieźć rzeczy wstaw do mieszkania jeszcze przed przeprowadzką. Dzięki temu zwierzak będzie mieć czas oswoić się z nimi. Jeśli podczas pakowania zauważysz, że pies lub kot jest niespokojny, to na ten czas najlepiej odseparuj go od zamieszania w innym pomieszczeniu.

 

MiejscePoznanie nowego miejsca

Jeśli to możliwe, to przed przeprowadzką zabierz psa na spacer w okolice nowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu pies pozna otoczenie i zapachy. Gdy nie masz takiej możliwości, to przed wprowadzeniem psa do mieszkania dłużej pospaceruj z nim po okolicy.

 

Zdarza się, że całkowita zmiana stylu życia np. z kota wychodzącego na niewychodzącego, z psa kanapowego na żyjącego na podwórku przyczynia się do kłopotów behawioralnych. sytuacjach lepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia znalezienie innego domu, gdzie będzie miał jak dotychczas.

 

EmocjeKontrolowanie emocji

Psy czy koty doskonale wyczuwają nastrój i emocje u swoich właścicieli, szczególnie te negatywne. Dlatego też postaraj się unikać okazywania zdenerwowania. Zachowanie spokoju podczas całego zamieszania związanego z przeprowadzką znacznie ułatwi im przyzwyczajenie się do nowego otoczenia.

 

TransportTransport

Zadbaj o to, aby dotarcie Twojego pupila do nowego miejsca zamieszkania było bezpieczne i możliwie komfortowe, przyjazne dla zwierzęcia.

 

 

ZylkeneStosowanie środków uspokajających

W przypadku, gdy Twój pies lub kot źle znosi nowe sytuacje, reaguje zwiększoną bojaźliwością na zmiany zachodzące w jego najbliższym otoczeniu warto sięgnąć po preparaty zmniejszające przejawy niepokoju i strachu. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

 

Zylkene® jest produktem, który działa uspokajająco, czego efektem jest stan odprężenia i relaksacji. Ułatwia zwierzętom oswojenie się z sytuacjami, które zaburzają równowagę w ich codziennym funkcjonowaniu. Czas podawania preparatu zależy od indywidualnej wrażliwości zwierzęcia - intensywności reakcji na zmiany w otoczeniu. Podawanie Zylkene® najlepiej rozpocząć na kilka dni przed planowanymi przygotowaniami do przeprowadzki i kontynuować do momentu przywrócenia równowagi zwierzęcia (stałego rytmu dnia). Łącznie od kilku dni do kilku tygodni.

 

Psie czy kocie rzeczy

Stanowią one źródło znajomego zapachu, co złagodzi niepokój i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcesz je zmienić to poczekaj do momentu, aż zwierzak się zadomowi w nowym miejscu. Wraz z przeprowadzką nie zmieniaj przedmiotów takich jak miski, legowisko, zabawki. Koniecznie zabierz je ze sobą z poprzedniego miejsca zamieszkania!

SpacerZadomowienie się - psy

Przy pierwszej wizycie psa w nowym mieszkaniu wprowadź go na smyczy i oprowadź po  pomieszczeniach. Pokaż mu miejsca do spania i jedzenia, pamiętając aby były tam rzeczy psu znane!

Podczas pierwszych spacerów po nowej okolicy trzymaj psa na smyczy do momentu, aż poczuje się swobodnie i oswoi się. Jeśli przeprowadziłaś(eś) się z bloku do domu z ogrodem, to pamiętaj aby kontynuować spacery na zewnątrz. Dzięki temu zachowasz psie przyzwyczajenia i dasz możliwość spotykania innych ludzi i zwierząt.

KotZadomowienie się - koty

Koty mocno przywiązują się do otoczenia dlatego są bardzo wrażliwe na zmiany. Utrata stabilizacji środowiska bardzo często przejawia się u nich problemami behawioralnymi, takimi jak oddawanie moczu i/lub kału poza kuwetą - w niewłaściwych miejscach np. na łóżko, dywan. Zadbaj o komfort kota – wzbogać środowisko (drapaki, kryjówki, zabawki), zapewnij właściwą ilość kuwet (min. liczba kotów plus jeden). Skorzystanie z przedstawionych wskazówek zmniejszy ryzyko wystąpienia tych problemów.

AzylAzyl i eksploracja

nowym domu umieść kota w osobnym i zacisznym pokoju wraz z kuwetą, legowiskiem, jedzeniem i wodą, miejscem do ukrycia się. Następnie pozwól kotu stopniowo zwiedzać nowe mieszkanie. Znany zapach również pomoże poczuć się kotu bezpieczniej i pewniej. Miękką szmatką delikatnie poocieraj okolice pyszczka, następnie przetrzyj nią miejsca jak meble, ściany, framugi na wysokości kota. Dzięki temu rozprzestrzenisz zapach zwierzęcia po domu, co przyśpieszy jego oswojenie się z nowym miejscem.

Możesz także użyć syntetycznych feromonów kocich w formie dyfuzora do stosowania w pomieszczeniach. Nie wypuszczaj go na zewnątrz przez co najmniej dwa tygodnie, aby mógł oswoić się z nowym otoczeniem. Do czasu rozpoczęcia przechadzek kota na zewnątrz zadbaj o jego stymulację, zachęć do aktywności fizycznej (zabawy łowieckie). Uchroni to kota przed nudą i zmniejszy frustrację wywołaną ograniczeniem swobody poruszania się. Warto przegłodzić kota przez 12 godzin przed jego wypuszczeniem. Potrzeba zaspokojenia głodu będzie naturalnym powodem do powrotu do domu

 

 

Porady

kat onrust verhuis Zylkène

Produkty