Przejdź do treści

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra?

Powrót

Jesteś tutaj


Pierwsza pomoc dla psa w przetrwaniu sylwestra

Co roku miliony psów na całym świecie cierpią z powodu hucznych obchodów Nowego Roku. Nie należy lekceważyć objawów lęku u psa, ponieważ może się on przerodzić w fobię, która w przyszłości utrudni czworonogowi i jego opiekunom normalne życie. W wielu przypadkach negatywne emocje wywołane odgłosami odpalanych fajerwerków i petard nasilają się z każdą ekspozycją. Na skutek generalizacji lęku pies może zacząć bać się podobnych dźwięków i sytuacji związanych z hałasem. Opiekunowie zwierząt, które obawiają się hałaśliwych zdarzeń powinni unikać przewidywalnych sytuacji związanych z określonymi bodźcami dźwiękowymi. Zabieranie psa np. na pokaz fajerwerków w nadziei, że się do nich przyzwyczai może tylko nasilić problem.

Wskazówki sylwestrowe:

enlightened Przygotuj psu schronienie

Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jakie daje schronienie obniża reaktywność zwierzęcia na bodźce dźwiękowe. Niektóre czworonogi same poszukują kryjówki w miejscach, gdzie dociera mniej hałasu takich jak piwnica lub pokoje bez okien i/lub zewnętrznych ścian. Inne czują się bardziej komfortowo na małej przestrzeni na przykład w klatce, transporterze, we wnętrzu szafy lub pod łóżkiem. Jeśli pies ma tendencję do chowania się w jakimś konkretnym miejscu, to może być najlepsza lokalizacja dla psiego azylu. Schronienie takie jak klatka czy transporter najlepiej ustawić w rogu, bo dźwięk dochodzący z przodu wydaje się cichszy niż dochodzący z tyłu. W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, można je wymościć kocykami i poduszkami (tak, aby pies mógł się w nie zakopać i schować), a klatkę przykryć materiałem, który dodatkowo wytłumi dochodzące do jej wnętrza dźwięki. Należy jednak uważać, aby nie zrobić z kryjówki pudła rezonansowego. Pomieszczenie z grubymi ścianami i lekkim, płaskim dachem jest „pułapką” na niskie tony. Wejście do środka i puknięcie z zewnątrz powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Niektóre psy są spokojniejsze, gdy mają w swoim bezpiecznym lokum ulubione zabawki i gryzaki lub element garderoby pachnący opiekunem. Zwierzę nawet przy dobrze przeprowadzonym treningu klatkowym nie powinno być zamykane w klatce, bo może to dramatycznie podnieść jego poziom stresu. Należy pozostawić drzwiczki klatki otwarte, tak aby czworonóg mógł ją w każdej chwili opuścić. Kryjówka powinna być dostępna dla psa przez cały czas, bez względu na to, czy opiekun jest w domu, czy też nie. Należy przygotować ją przynajmniej na tydzień przed spodziewanym głośnym wydarzeniem. Daje to psu czas na przyzwyczajenie się do nowego schronienia i skojarzenie go z przyjemnościami. Opiekunowie powinni dawać tam pupilowi smakołyki i gryzaki do żucia (ok. 2-3 razy dziennie) oraz okazywać zainteresowanie i aprobatę, kiedy znajdują tam psa. Jeśli zwierzak ma traktować to miejsce jako najbezpieczniejszy punkt w domu nie może trafiać tam za karę i być w nim karany.

enlightened Zainstaluj dyfuzor feromonów

Psie feromony kojące mogą pomóc psu poczuć się bezpiecznie w trudnej dla niego sytuacji. Dyfuzor feromonów należy włączyć do kontaktu w pomieszczeniu, w którym znajduje się schronienie psa w pobliżu miejsca jego wypoczynku. Najlepiej zainstalować go 14 dni przed hałaśliwym wydarzeniem i pozostawić włączony przez cały czas.

enlightened Ogranicz lub zablokuj docieranie awersyjnych bodźców

Zmniejszenie natężenia hałasów i błysków towarzyszących wystrzałom fajerwerków można uzyskać poprzez zasłonięcie zasłon, żaluzji, zamknięcie okien oraz uszczelnienie ich np. kocami. Włączony wentylator lub klimatyzator, grający telewizor lub radio czy też odtwarzanie tzw. białego szumu mogą pomóc w blokowaniu i maskowaniu niektórych hałasów wywołujących strach. Nieprzyjemne odgłosy dochodzące z zewnątrz dobrze tłumi rytmiczna muzyka z głośników umieszczonych na parapecie. Warto jednak upewnić się, że wykorzystywane przez nas dźwięki nie są zbyt głośne i same w sobie nie budzą niepokoju u psa. Należy unikać transmisji imprez sylwestrowych, ponieważ są zwierzęta, które boją się dźwięków wystrzałów dochodzących z odbiorników telewizyjnych. Niektórzy opiekunowie umieszczają w uszach swoich zwierząt piankowe zatyczki do uszu lub kłębki waty. Dla uniknięcia dyskomfortu warto najpierw, wykorzystując warunkowanie, nauczyć zwierzę spokojnego znoszenia tego typu wkładek przeciwhałasowych.

enlightened Zadbaj o dobre samopoczucie psa

Naturalnym sposobem podnoszenia poziomu serotoniny – hormonu, który reguluje nastrój – jest aktywność fizyczna. Warto zapewniać psu codzienną dawkę ćwiczeń, zwiększając ją w dniu przewidywanych hałasów. Odpowiednia ilość i jakość aktywności nie tylko poprawią psu samopoczucie, ale też zmęczą zwierzę zarówno fizycznie, jak i umysłowo, co może wpłynąć na obniżenie jego reaktywności na głośne dźwięki. Dobry wpływ na psa bojącego się odgłosów wystrzałów fajerwerków może mieć także masaż. Długie, delikatne ruchy głaszczące powodują zmniejszenie częstotliwości pracy serca. Jeśli masaż działa na psa uspokajająco i relaksująco można go połączyć ze słowem np.: „relaks” lub określoną melodią po to, aby skojarzyć ten spokojny stan organizmu z wybranym sygnałem. Tak uwarunkowane słowo lub szereg dźwięków mogą być używane, aby pomóc psu uspokoić się podczas hałaśliwego wydarzenia. Dobrym wyborem może być muzyka klasyczna, ponieważ badania naukowe dowodzą, że sama w sobie działa kojąco na psy. Poza masażem wspomagająco mogą również działać kamizelki przeciwlękowe i inne metody polegające na dotykaniu, głaskaniu i uciskaniu takie jak akupresura czy owijanie/bandażowanie. Równomierny ucisk na ciało działa uspokajająco. Wprawienie psa w dobry nastrój może pomóc mu poradzić sobie w trudnej dla niego sytuacji. Zaangażowanie psa w zabawy węchowe lub trening z wykorzystaniem nagród (smakołyków i zabawek), jeszcze przed rozpoczęciem sylwestrowej kanonady, może odwrócić uwagę psa od nieprzyjemnych bodźców. Pomocne może być zapewnienie pupilowi towarzystwa zaprzyjaźnionej osoby i/lub spokojnego, zrównoważonego oraz niereagującego na wystrzały i błyski psa, którego nasz zna i lubi. Czasami samo towarzystwo daje poczucie bezpieczeństwa, ale gdy rozpoczniemy zabawę z innym zwierzakiem może się okazać, że nawet trochę przestraszony czworonóg ulegnie pokusie przyłączenia się.

enlightened Zwróć uwagę na zachowanie swoje i pozostałych domowników

Nie ulega wątpliwości, że należy bezwzględnie powstrzymywać się od karania psa za okazywanie strachu. Krzyki, jak i kary fizyczne mogą tylko zwiększyć niepokój i reaktywność zwierzęcia stwarzając ryzyko zachowań agresywnych. Z drugiej strony opiekun psa, może nasilać strach u czworonoga poprzez nadmierne, wręcz histeryczne pocieszanie go. Może być to zinterpretowane przez zwierzę jako potwierdzenie, że naprawdę jest się czego bać. Pomóc psu może nasze spokojne, a nawet wesołe nastawienie i wspieranie pupila poprzez pozwolenie mu na zachowania dające mu poczucie bezpieczeństwa takie jak przytulenie się do nas czy schowanie się pod kołdrą.

enlightened Zapewnij psu swobodny dostęp do wody i odpowiedni posiłek

Jeśli pies nie reaguje biegunką lub wymiotami w sytuacjach stresowych można dać mu w dniu sylwestra późnym południem posiłek bogaty w węglowodany. Makaron, puree ziemniaczane lub rozgotowany ryż sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy wywołać fizjologiczną poposiłkową senność u psa. Oczywiście wcześniej należy upewnić się, że czworonóg dobrze toleruje takie pokarmy. Nie należy nagle wprowadzać nowości do diety psa. W przypadku niepokoju lub umiarkowanego lęku, jeśli pies ma apetyt, można dać mu coś do gryzienia, żucia lub wylizywania. Mogą to być naturalne jadalne gryzaki lub zabawki typu Kong wypełnione np. pasztetem lub topionym serkiem.

enlightened Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo psa

W miarę możliwości nie zostawiaj zwierzaka samego w domu. Pozostań z nim lub zapewnij mu opiekę. Jeśli Twój pies mieszka na dworze zabierz go do domu. Staraj się nie narażać czworonoga na nieprzyjemne doświadczenia związane z sylwestrową kanonadą. O ile to możliwe zawieź go na ten czas do rodziny czy znajomych mieszkających w spokojniejszej okolicy. Jeśli pies zostaje w domu należy wyprowadzać go na dwór na smyczy (raczej nie typu flexi) lub kilkumetrowej lince. Na dłuższe spacery lepiej zawieźć go do spokojnego parku lub za miasto. Warto też zmienić nieco pory spacerów w taki sposób, aby dłuższe przechadzki odbywały się rano, kiedy prawdopodobieństwo zabaw miłośników petard jest mniejsze. W sylwestra lepiej unikać wyprowadzania pupila na dwór w czasie wystrzałów. Bramy, ogrodzenia i drzwi powinny być tak zabezpieczone, aby uniemożliwiły psu ucieczkę.

enlightened Oznakuj psa

Jeśli zwierzak nie jest jeszcze oznakowany to należy zadbać o to zanim zaczną się pierwsze wystrzały fajerwerków. Po zaczipowaniu psa warto dopilnować, aby numer chipa został zarejestrowany w specjalnej bazie danych. Jeśli pies nosi obrożę metalową to lepiej zmienić ją na obrożę z materiału/skóry lub na szelki. Powinny one dobrze przylegać do ciała tak, aby zwierzak nie mógł się z nich wysunąć lub zahaczyć nimi o coś w trakcie ucieczki. Adresówka powinna być dobrze przymocowana a najlepiej przyszyta do obroży lub szelek.

enlightened Skonsultuj się lekarzem weterynarii

Jeśli objawy lęku są mocno wyrażone (pies trzęsie się, ślini, dyszy, szczeka) należy odpowiednio wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu omówienia zastosowania środków farmakologicznych. W zależności od nasilenia problemu lekarz może zaproponować suplementy diety lub leki, które działając przeciwlękowo pomogą zwierzęciu przetrwać ten trudny okres.

 

Autor: lek.wet. Aleksandra Słyk-Przeździecka,

behawiorysta DipCABT (COAPE), trener szkolenia psów, Przychodnia Weterynaryjna DogMed w Warszawie

Powiązane artykuły:

TABLETKI DLA PSA KTÓRY BOI SIĘ GŁOŚNYCH DŹWIĘKÓW

JĘZYK CIAŁA PSA - OBJAWY STRESU I DYSKOMFORTU

BURZE NIE TAKIE STRASZNE DZIĘKI NASZYM PORADOM

JAK PRZYZWYCZAIC PSA DO SAMOCHODU?

 

Porady

Pies w kocu

Produkty

Polityka prywatności i plików cookies

Data ostatniej aktualizacji:  01.08.2020
 
Grupa Vetoquinol i należące do niej spółki (w niniejszym dokumencie zwane łącznie “Grupą”, a także określane zaimkami “my” oraz “nasze”) zobowiązują się do ochrony Państwa prywatności oraz poufności Państwa danych, a w szczególności Państwa danych osobowych. Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi informacjami. Informacje te dotyczą sposobu, w jaki zbieramy i wykorzystujemy Państwa dane osobowe oraz dostępnych dla Państwa opcji w związku z wykorzystaniem tych danych.
Dla celów niniejszej polityki prywatności i plików cookies, ("Polityka prywatności i plików cookies") administratorem danych jest Vetoquinol SA, spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Vesoul/Gray pod numerem 676 250 111 i mająca swoją siedzibę pod adresem sis Magny-Vernois, 70200 Lure.
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies obowiązuje w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Grupę ("Produkty i Usługi") na naszych stronach internetowych (zwanej dalej "Stronami internetowymi"), a w szczególności dotyczy:

Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies ma zastosowanie niezależnie od tego, czy są Państwo "Osobą odwiedzającą nasze Strony internetowe " (tj. osobą przeglądającą informacje o Produktach i Usługach), czy "Użytkownikiem" (tj. osobą, która zarejestrowała się na Stronach internetowych).
Polityka prywatności i plików cookies określa zasady korzystania ze Stron internetowych, niezależnie od tego, w jaki sposób uzyskują Państwo do nich dostęp.
Wchodząc na naszą Stronę internetową lub korzystając z niej i przekazując nam informacje za jej pośrednictwem, akceptują Państwo niniejszą Politykę prywatności i plików cookies. Zalecamy regularne sprawdzanie niniejszej Polityki, ponieważ często ją aktualizujemy i wprowadzamy w niej zmiany.
 

 
ZEBRANE DANE OSOBOWE
Dane, które nie pozwalają na identyfikację użytkownika  
Przeglądanie naszej Strony internetowej nie wiąże się koniecznością przekazywania nam jakichkolwiek informacji, które mogłyby umożliwić Państwa identyfikację, chyba że zdecydują się Państwo zostać Użytkownikiem jednej z naszych Stron internetowych, co wymaga  uprzedniej rejestracji.
Tak jak ma to miejsce w przypadku większości usług świadczonych za pośrednictwem internetu, w przypadku każdego wejścia na naszą Stronę internetową  następuje automatyczne gromadzenie pewnych danych i informacji o Państwu i/lub Państwa komputerze. Na podstawie tych informacji nie mamy możliwości Państwa identyfikacji. Informacje te obejmują:

 
Kiedy wchodzą Państwo na nasze Strony internetowei/lub z nich korzystają mamy możliwość śledzenia Państwa odwiedzin i gromadzenia danych dotyczących sposobu korzystania z naszych Produktów i Usług oraz Państwa aktywności na Stronie, zgodnie z poniższym opisem zawartym w sekcji "Cookies".
 
Dane osobowe
W niektórych przypadkach, w szczególności podczas rejestracji, kontaktu z nami lub przesyłania wniosku o udzielenie informacji, mogą Państwo zostać poproszeni o podanie danych osobowych, takich jak nazwisko, imię, numer wykonywania zawodu lekarza weterynarii, nazwę i adres zakładu pracy, praktykę działalności, kraj, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu ("Dane osobowe").
Gdy kontaktują się Państwo z nami lub proszą o informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej, gromadzimy dane osobowe, które Państwo dobrowolnie decydują się nam ujawnić.
Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo ujawnienia swoich Danych osobowych, niektóre z usług i/lub opcji dostępnych na Stronie i/lub powiązanych z naszą ofertą Produktów i Usług mogą być dla Państwa niedostępne.
Gromadzimy również Państwa Dane osobowe w przypadku gdy dokonują Państwo rejestracji w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje Konto". Zostaną Państwo poproszeni o podanie swoich danych osobowych takich jak nazwisko, imię, numer PWZ, adres e-mail, kraj zamieszkania, nazwa pracodawcy, praktyka i numer telefonu. Możemy także uzyskać Państwa Dane osobowe za pośrednictwem Państwa przeglądarki internetowej, takie jak Państwa adres IP, który jest numerem automatycznie przypisanym do Państwa komputera podczas korzystania z internetu.
Mamy również możliwość uzyskania Państwa Danych osobowych z innych źródeł. Na przykład możemy poprosić zewnętrznego dostawcę lub podmiot zbierający dane o dostarczenie nam dodatkowych Danych osobowych dotyczących naszych obecnych klientów (dodanie danych lub " aktualizacja danych"), w szczególności Danych osobowych zebranych z Państwa profilu lub z publikowanych przez Państwa treści w zewnętrznych serwisach społecznościowych. Możemy również gromadzić Dane osobowe od zewnętrznych partnerów, z którymi współpracujemy lub w przypadku zakupu/przejęcia przez nas innych przedsiębiorstw.
Dane osobowe pozyskiwane są również (za Państwa zgodą) przez nas w momencie Państwa uczestnictwa w webinarach i konferencjach czy spotkaniach on-line lub off-line i wykorzystywane w sposób uzgodniony w regulaminie danego wydarzenia.
Możemy również pozyskiwać Dane osobowe pojawiające się na Państwa profilu w zewnętrznych serwisach społecznościowych (w szczególności w serwisie Facebook), jeśli upoważnią Państwo te serwisy do ujawnienia ich nam lub jeśli udostępniają je Państwo publicznie. W/w Dane osobowe są  to ogólne dane odnoszące się do Państwa konta (na przykład imię i nazwisko, adres e-mail, zdjęcie profilowe, płeć, data urodzenia, aktualne miejsce zamieszkania, identyfikator, lista znajomych, itp.) oraz wszelkie inne informacje lub działania, do udostępniania których upoważnili Państwo zewnętrzne serwisy społecznościowe lub informacje, które umieszczają Państwo publicznie w internecie na swoim profilu. Przykładowo, możemy otrzymać całość lub część informacji odnoszących się do serwisów społecznościowych, w przypadku gdy pobierają Państwo lub używają jednej z naszych aplikacji lub stron w serwisie społecznościowym (zwłaszcza w serwisie Facebook).  Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu, w jaki możemy pozyskiwać informacje dotyczące sieci społecznościowych, prosimy o odwiedzenie strony internetowej danego serwisu społecznościowego.
 
 
W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe przesłane są na nasze  Strony internetowe na podstawie Państwa zgody  (wniosek o udzielenie informacji, lub udostępnienia dokumentacji formularz kontaktowy, zgłoszenie działań niepożądanych  lub rejestracja na naszej Stronie internetowej w celu skorzystania z Produktów i Usług). Dane osobowe, które nam Państwo przekazują za pośrednictwem Stron internetowych, mogą być wykorzystywane w szczególności w następujących celach:

 
W JAKI SPOSÓB PRZECHOWUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe wykorzystywane w związku z korzystaniem ze Strony internetowej
Dane osobowe przechowujemy wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych. 
Dane osobowe wykorzystane do przesyłania Państwu informacji
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo będzie aktywna Państwa subskrypcja. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane do przesyłania Państwu ofert marketingowych
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo wyrażać będą Państwo zgodę na otrzymywanie naszych ofert marketingowych. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane w związku z relacjami handlowymi
Przechowujemy Państwa Dane osobowe wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, czyli przez cały okres trwania naszego stosunku umownego, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych.
 
 
W JAKI SPOSÓB UDOSTĘPNIAMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Przekazywanie Danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej
Jeżeli przetwarzanie Państwa Danych osobowych wiąże się z przekazywaniem ich do krajów trzecich nienależących do Unii Europejskiej, Państwa Dane osobowe przekazywane są do krajów wskazanych przez Komisję Europejską jako krajów zapewniających wystarczającą ochronę danych i/lub proces przekazywania jest objęty odpowiednimi gwarancjami opartymi na standardowych klauzulach umownych uwzględniających wzory publikowane przez Komisję Europejską. 
Spółki należące do Grupy
Możemy udostępniać Państwa Dane osobowe spółkom należącym do Grupy. Więcej informacji na temat spółek wchodzących w skład Grupy można uzyskać pod adresem http://www.vetoquinol.com/fr/implantation/home.
Dostawcy Usług
W ramach prowadzenia przez nas działalności możemy przekazywać Państwa Dane osobowe dostawcom usług. Usługodawcy ci wykorzystują Państwa Dane osobowe wyłącznie w celu umożliwienia nam dostarczenia Państwu Produktów i Usług. Przykładowo, dostawcy ci mogą świadczyć usługi informatyczne, usługi związane z rekrutacją, być naszymi partnerami logistycznymi lub marketingowymi, administratorami naszej Strony internetowej lub wspierać nas w zarządzaniu danymi, dystrybucji poczty elektronicznej lub analizie informacji. Ujawniamy naszym usługodawcom jedynie te Dane osobowe, które są im niezbędne do świadczenia usług i współpracujemy z nimi w celu zapewnienia ochrony Państwa Danych osobowych.
Nigdy nie ujawniamy żadnych Danych osobowych wymienionym powyżej podmiotom dla ich własnych potrzeb marketingowych lub handlowych. Możemy  ujawnić Państwa Dane osobowe naszym partnerom handlowym jedynie w celu dostarczenia Państwu naszych Produktów i Usług lub innych produktów i usług, które mogą być dla Państwa interesujące.
 
Zobowiązania prawne
Może zaistnieć konieczność ujawnienia przez nas Państwa danych osobowych w odpowiedzi na wniosek organów regulacyjnych takich jak urząd skarbowy lub CNIL (francuski urząd ds. ochrony danych) i/lub sąd (w odpowiedzi na wyrok, nakaz sądowy lub postanowienie) na żądanie lub jeśli wymagane jest to przez prawo, lub w celu ochrony naszych interesów, naszej własności i/lub naszego bezpieczeństwa i/lub interesów, własności lub bezpieczeństwa osób trzecich.
O ile nie określono inaczej w niniejszej Polityce prywatności i plików cookies lub za Państwa uprzednią zgodą, zobowiązujemy się do niesprzedawania, niewprowadzania na rynek ani nieużyczania Danych osobowych innym spółkom w ramach prowadzonej przez nas działalności. Jednakże w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji spółek Grupy (przejęcie, połączenie lub częściowe przeniesienie aktywów) Państwa dane osobowe mogą zostać ujawnione innej spółce, przy czym ujawnienie to będzie podlegało obowiązującym warunkom Polityki prywatności i plików cookies.
 
SKĄD MOŻECIE MIEĆ PAŃSTWO PEWNOŚĆ, ŻE PAŃSTWA DANE SĄ PRZECHOWYWANE W SPOSÓB BEZPIECZNY?
Dysponujemy różnymi środkami bezpieczeństwa, które zapobiegają utracie, przywłaszczeniu lub bezprawnemu wykorzystaniu Państwa Danych osobowych udostępnionych przez Państwa na Stronie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa danych ujawnianych przez Państwa w Internecie podczas transmisji stosujemy szyfrowanie, uwierzytelnianie i analizę przepływu danych oraz przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa w środowiskach hostingowych.
 
CO TO SĄ PLIKI COOKIES I W JAKI SPOSÓB JE WYKORZYSTUJEMY?
Plik cookie to plik tekstowy umieszczony na urządzeniu, z którego Państwo korzystają, aby uzyskać dostęp do internetu (na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie itp.) podczas korzystania z przeglądarki internetowej w celu wejścia na stronę internetową.
W pliku cookie znajduje się indywidualny identyfikator, który jest wykorzystywany do powiązania komputera użytkownika z informacjami, które przechowujemy w naszej bazie danych.
Plik cookie zawiera dane, które umożliwiają identyfikację użytkownika takie jak:

Wykorzystujemy pliki cookie w celu:

 
Pliki cookie nie zawierają żadnych Danych osobowych i nie umożliwiają  uzyskania dostępu do Państwa komputera.
Termin ważności udzielonej zgody na otrzymywanie plików cookie wynosi 13 miesięcy. Po upływie tego okresu ponownie zwrócimy się do Państwa o wyrażenie zgody na otrzymywanie plików cookie.
Podczas pierwszej wizyty na naszych Stroniach internetowych w jej dolnej lub górnej części wyświetlany jest pasek informacyjny. Kontynuując przeglądanie Strony po kliknięciu przycisku "Akceptuję", wyrażają Państwo jednoznacznie zgodę na umieszczenie przez Grupę plików cookie na Państwa komputerze (pliki cookie związane z ukierunkowanymi działaniami reklamowymi, niektóre pliki cookie służące do mierzenia liczby osób odwiedzających Stronę oraz pliki cookie dotyczące mediów społecznościowych, generowane w szczególności poprzez przyciski udostępniania gromadzące dane osobowe). Pasek będzie wyświetlany tak długo jak będą Państwo przeglądać stronę tzn. do momentu dokonania wyboru. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać jakichkolwiek plików cookie zalecamy przejść do sekcji "Personalizuj" na pasku i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami pozwalającymi na zablokowanie całości lub części plików cookie.
Mogą Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej w celu akceptacji, konfiguracji, wyczyszczenia lub wyłączenia plików cookie. Dostępnych będzie kilka opcji: zaakceptowanie każdego z plików cookie, otrzymanie powiadomienia o każdorazowym umieszczeniu pliku cookie lub zablokowanie wszystkich plików cookie. Mają Państwo również możliwość ponownego rozważenia swojego wyboru w dowolnym momencie podczas przeglądania stron internetowych, klikając na stały przycisk "Zarządzanie usługami" w prawym dolnym rogu ekranu.
Każda przeglądarka internetowa proponuje różne ustawienia dotyczące zarządzania plikami cookie. Są one zazwyczaj wyświetlane w menu pomocy przeglądarki. Jeśli używają Państwo przeglądarki lub wersji innej niż te wymienione poniżej, proponujemy skorzystać z menu "Pomoc" danej przeglądarki.
Firefox, Chrome, Internet Explorer, Safari i Opera, Edge.
 
JAKI WPŁYW MOGĄ MIEĆ NA PAŃSTWA LINKI UMIESZCZONE NA STRONIE INTERNETOWEJ ODSYŁAJĄCE DO STRON INNYCH NIŻ TE NALEŻĄCE DO GRUPY?
Grupa może udostępniać czy publikować linki do stron internetowych innych spółek, z którymi utrzymuje relacje biznesowe.
Na naszej Stronie internetowej możemy umieszczać hiperłącza (hiperlinki) do innych stron internetowych i aplikacji obsługiwanych przez osoby trzecie. Jedynym celem tych linków jest ułatwienie użytkownikowi przeglądania stron i dostarczenie mu jak najpełniejszych informacji. Nie posiadamy żadnej kontroli nad tymi witrynami i aplikacjami. Są one niezależne od Grupy i posiadają własne polityki prywatności. W związku z tym Grupa w żadnym wypadku nie ponosi odpowiedzialności, w szczególności w odniesieniu do dokładności, przydatności, dostępności lub wiarygodności informacji oraz produktów i usług oferowanych na tych stronach internetowych, a także przestrzegania praw własności intelektualnej przez te strony internetowe i aplikacje osób trzecich dostępne z poziomu naszej Strony internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i warunkami oraz polityką prywatności stron internetowych i aplikacji osób trzecich przed rozpoczęciem korzystania z nich. Należy pamiętać, że nasza Polityka prywatności i plików cookie przestaje obowiązywać z chwilą opuszczenia przez Państwa naszej Strony internetowej.
Ponadto, Grupa nie ponosi odpowiedzialności za hiperłącza (hiperlinki) odsyłające do Strony internetowej Grupy, które mogą być umieszczane na stronach internetowych osób trzecich, nawet jeśli Grupa upoważniła wydawcę takiej strony internetowej do umieszczenia tego typu linku.
Grupa generalnie nie zezwala na umieszczanie jakichkolwiek hiperłączy do jednej lub większej liczby podstron swojej Strony internetowej bez wyraźnej uprzedniej zgody Grupy.    
 
W JAKI SPOSÓB MOŻECIE PAŃSTWO ZREZYGNOWAĆ Z OTRZYMYWANIA E-MAILI LUB PRZEKAZYWANIA DANYCH OSOBOWYCH DOSTAWCOM USŁUG?
Jeżeli nie chcą Państwo dłużej otrzymywać od Grupy wiadomości e-mail informujących Państwa o wydarzeniach, nowych Produktach lub Usługach, innych podobnych Produktach lub Usługach, lub wiadomości zawierających inne informacje marketingowe, wystarczy kliknąć na link znajdujący się w stopce każdej wiadomości e-mail. Zostaną Państwo przekierowani bezpośrednio na stronę umożliwiającą rezygnację z subskrypcji, na której mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail.
 
W JAKI SPOSÓB MOGĄ PAŃSTWO ZAKTUALIZOWAĆ SWOJE DANE ZAPISANE W SEKCJI "MOJE KONTO"?
Możecie Państwo zalogować się w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje konto", gdy Strona internetowa na to pozwoli. Po zalogowaniu się mogą Państwo dokonać zmian w swoim profilu i zaktualizować swoje Dane osobowe. Są Państwo odpowiedzialni za zabezpieczenie swoich danych uwierzytelniających (w szczególności identyfikatorów i haseł). Mają Państwo również możliwość usunięcia swojego  konta.
 
JAKIE PRAWA PRZYSŁUGUJĄ PAŃSTWU W ODNIESIENIU DO PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH?
Zgodnie z przepisami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności, w szczególności rozporządzenia RODO, obowiązującymi przepisami prawa francuskiego i zaleceniami wszystkich niezależnych organów publicznych ustanowionych przez państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnych za kontrolę tych przepisów prawnych i regulacyjnych, mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, do ich korekty, wniesienia sprzeciwu lub usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do ich przeniesienia.
Mają Państwo również prawo do przekazania wytycznych na temat tego, co należy zrobić z Państwa danymi osobowymi po Państwa śmierci.
Mogą Państwo w dowolnym momencie przesłać pismo zawierające takie instrukcje do firmy Vetoquinol SA na następujący adres: Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure, lub na adres e-mail: DPO@vetoquinol.com.
W przypadku reklamacji mogą Państwo skontaktować się z francuskim urzędem ds. ochrony danych osobowych (CNIL).
 
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DODATKOWYCH PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące niniejszej Polityki prywatności i plików cookies prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego  dostępnego na naszej Stronie internetowej https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/kontakt, lub za pośrednictwem poczty na adres Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure. Mogą Państwo także skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych za pośrednictwem poczty elektronicznej: DPO@vetoquinol.com.
 
JAKIE PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE DO NINIEJSZEJ POLITYKI PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES?
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies podlega przepisom prawa francuskiego oraz, ze skutkiem od dnia 25 maja 2018 r., przepisom Rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ("RODO"). Polityka ta może ulec zmianie w związku ze zmianą przepisów.