Użycie patyczka higienicznego nie jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie uszu kota. Dlaczego? Oto odpowiedź.
Rozgość się u nas
WAKACJE Z CZWORONOGIEM CZY BEZ?
Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się:
Jak Twój pupil znosi podróże?
Jak długo będzie trwać podróż?
Jak zareaguje na nowe miejsca i nieznajomych ludzi?
W przypadku wyjazdu za granicę, sprawdź wymagania zdrowotne i formalne danego kraju (szczepienia, zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym, dokumentację). Zorientuj się na jakie choroby może być narażony w innym kraju.
Pozostawienie zwierzaka w nowym miejscu
Jeśli Twój zwierzak źle znosi podróże, z trudem oswaja się z nowymi miejscami – lepiej pozostawić go w znajomym, przyjaznym otoczeniu. Masz do wyboru kilka opcji:
Opiekun zwierząt (pet sitter)
To wyszkolona osoba, która podczas nieobecności może wziąć zwierzę do siebie lub zająć się nim w Twoim domu. Decydując się na zatrudnienie opiekuna sprawdź jego kwalifikacje, poproś o referencje. Więcej o opiekunach zwierząt możesz znaleźć na stronie www.petsitter.pl. Koty trudniej znoszą zmiany otoczenia. W ich przypadku można skorzystać z pomocy znajomych osób, które kota nakarmią, sprzątną kuwetę, poświęcą czas na zabawę.
Hotele dla zwierząt
To miejsca dostosowane do ich potrzeb, gdzie możesz pozostawić zwierzę na czas swojej nieobecności. Decydując się na to rozwiązanie odpowiednio się do tego przygotuj:
Wybór hotelu – poszukaj renomowanego i przyjaznego zwierzętom miejsca; zacznij odpowiednio wcześnie – często miejsca pobytu są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.
Próbny pobyt – przed wyjazdem warto odwiedzić ze zwierzęciem nowe miejsce i pozostawić go na jakiś czas (kilka godzin, dzień lub noc), aby mogło poznać nowe dla niego otoczenie i ludzi. Poprawi to adaptację podczas właściwego pobytu.
Stosowanie środków uspokajających
W przypadku, gdy Twój pupil źle znosi rozłąkę lub pobyt w nowym otoczeniu, czuje się niepewnie i reaguje zwiększoną bojaźliwością warto sięgnąć po preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psów i kotów. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.
Zylkene® jest produktem, który działa uspokajająco, czego efektem jest stan odprężenia i relaksacji. Ułatwia zwierzętom oswojenie się z sytuacjami, które zaburzają równowagę w ich codziennym funkcjonowaniu. Czas podawania preparatu zależy od indywidualnej wrażliwości zwierzęcia.
Podawanie Zylkene® najlepiej rozpocząć na kilka dni przed planowanym wyjazdem/pozostawieniem w hotelu dla zwierząt i kontynuować do momentu przywrócenia stałego rytmu dnia (powrotu do domu). Łącznie od kilku dni do kilku tygodni.
Inne zalecenia
Jeśli Twój pupil przyjmuje leki/suplementy diety/specjalistyczne karmy lecznicze koniecznie uprzedź o tym osoby odpowiedzialne za jego tymczasową opiekę. Ulubiona zabawka, gryzaki, czy też przedmiot pachnący opiekunem pozostawiony w legowisku mogą sprawić, że psiak poczuje się w nowym miejscu pewniej.
Kontrolowanie emocji
Pozostawiając pupila w nowym miejscu/pod opieką innych osób staraj się zachowywać spokojnie i naturalnie. Wspieraj psa, ale nadmiernie nie pocieszaj (unikaj mówienia „nie bój się”), bo to może upewnić go że jest się czego bać.
Zobacz powiązane artykuły:
ZASADY BEZPIECZNEJ PODRÓŻY SAMOCHODEM Z PSEM
JAK PRZYZWYCZAIC PSA DO JAZDY AUTEM?
JAK ULŻYC PSU W TRAKCIE UPAŁÓW?
CO ROBIĆ KIEDY PIES BOI SIĘ BURZY?
OBJAWY LĘKU SEPARACYJNEGO I JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ
PIES A BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - CO WARTO WIEDZIEĆ?
Porady
Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?