Przejdź do treści

Pies a bezpieczeństwo dzieci – co warto wiedzieć?

Powrót

Jesteś tutaj

Dzieci są grupa zwiększonego ryzyka.

Czy wiecie, że pogryzienia przez psy najczęściej odnotowuje się wśród dzieci? W Stanach Zjednoczonych prowadzi się rejestr, z którego wychodzi, że aż 1/3 pogryzień dotyczy dzieci, z czego 50% z nich ma mniej niż 12 lat. Co więcej, bardzo często takie sytuacje mają miejsce w domach, gdzie pies i dziecko mają kontakt na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?

Dziecko jest szczególnie narażone na pogryzienie, ponieważ jest małe – zazwyczaj twarz dziecka znajduje się na wysokości pyska psa. Co więcej, dzieci poruszają się chaotycznie i szybko, wydając z siebie wysokie dźwięki, co może wzbudzać w psach niepokój lub wywoływać poczucie zagrożenia.

Małe dzieci bardzo traktują psy jak żywe „pluszaki”, co więcej nie mają wyczucia granic w kontakcie z psem.

Niezwykle ważne jest, by edukować dziecko w zakresie obcowania z psami.

Warto w dzieciach wykształcić empatię do drugiego stworzenia, co zwiększy poczucie odpowiedzialności i pozwoli stworzyć bezpieczną relację z czworonogiem.

Zapobiegaj pogryzieniom dzięki edukacji!

Edukacja dzieci jest kluczowa.

Wychowanie z psem wpływa pozytywnie na rozwój dziecka – liczne badania potwierdzają, że dziecko się rozwija lepiej, a jego empatia i otwartość na drugą osobę jest zazwyczaj wyższa od rówieśników, którzy nie mają kontaktu ze zwierzętami. Z drugiej strony – to właśnie wśród dzieci w wieku od 3 do 6 lat najczęściej dochodzi do pogryzień przez psy. Dlaczego?

Dzieci w wieku przedszkolnym nie są jeszcze w pełni gotowe na wychowanie psa. Dopiero uczą się granic w kontakcie z psem, często najpierw je przekraczając. Należy je jednak od początku uczyć, jak zachowywać się wobec psa – nawet od 3 roku życia należy konsekwentnie wprowadzać zasady kontaktu z czworonogiem. Im później, tym dziecko ma większą pokusę testowania cierpliwości zwierzęcia i sprawdzania jego reakcji na różne bodźce. Jeśli usłyszymy warknięcie psa, traktujmy to jako sygnał ostrzegawczy – nie należy go wtedy karcić! Podstawą dobrej relacji psa i dziecka jest edukowanie dziecka!

Gdy dziecko osiąga wiek szkolny, zaczyna lepiej przyswajać obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem. To dobry moment, by utrwalić zasady zachowania się wobec psa, ale także by uczyć je psich nawyków i pomocy w opiece nad pupilem.

Czego uczymy dzieci?

Edukowanie dziecka na temat zachowania wobec psa jest równie ważne, jak edukowanie go w poprawnym przechodzeniu przez ulicę. Nie odpuszczajmy sobie tego, nawet jeśli nie mamy psa!

Nauczmy dziecka podstawowych zasad pierwszego kontaktu z psem:

  1. Nie biegnij w stronę psa. Jeśli już pies pozwoli się do siebie zbliżyć – podejdź powoli.
  2. Jeśli pies podchodzi do Ciebie, spokojnie daj mu się obwąchać i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Dzięki temu pies się z Tobą zapoznaje.
  3. Jeśli chcesz pogłaskać psa, zrób to delikatnie – najlepiej głaszcz go po tułowiu. Nie dotykaj pyska ani głowy.
  4. Jeśli pies je lub bawi się zabawką – jest to jego chwila dla siebie. Nie przeszkadzaj mu w tym.
  5. Jeśli pies śpi – nie przeszkadzaj mu, nie podchodź do niego i go nie dotykaj.

Jak dzieci powinny bawić się z psem?

Psy i dzieci kochają zabawę w podobnym stopniu – daje im ona dużo radości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku zabawa nie oznacza tego samego dla obu grup. Ważne, by zrozumieć, dlaczego zabawa dziecka może być dla psa nieprzyjemna.

Po pierwsze: dzieci często nie mają jeszcze wyrobionego wyczucia, co może czworonoga zaboleć. Chcąc okazać mu czułość, ciągną go za uszy, ogon czy zawieszają się na nim. Jasno zabraniamy tego dziecku: nie może ciągnąć go za uszy, ogon ani łapać jego łap!

Ucz dziecko, że może głaskać psa po tułowiu w spokojny sposób.

Po drugie: dzieci potrafią biegać we wszystkie strony wydając z siebie piski i krzyki. To może uruchomić tzw. łańcuch łowiecki psa! Obserwuj go! Jeśli pies w takiej sytuacji warczy – uszanuj jego sygnał ostrzegawczy i pod żadnym pozorem go nie karz fizycznie! Stałe karanie może zahamować w psie prezentowania sygnałów ostrzegawczych jakim jest warczenie, a wtedy pies może od razu przejść do ataku.

Pamiętajcie – to dorosła osoba musi dopilnować, aby kontakt psa i dziecka był dla obu stron przyjazny i bezpieczny!

Przestrzeń osobista.

Jedną z podstawowych zasad wychowania dziecka w towarzystwie psa jest nauka o przestrzeni osobistej. Posiadają ją nie tylko ludzie – o tym na pewno uczysz swoje dziecko – ale także czworonogi! Warto, by dziecko stosowało te zasady, aby miało dobry kontakt z każdym – i przede wszystkim swoim – psem.

  1. Widząc psa – nie próbuj na siłę do niego podchodzić i go przytulać. Możesz spróbować go zawołać i poczekać, aż sam do Ciebie przyjdzie.
  2. Kiedy pies jest zajęty spaniem, jedzeniem czy zabawą – nie przerywaj tego. Też nie lubisz, gdy ktoś przychodzi i przeszkadza Ci w tych czynnościach!
  3. Nie zbliżaj swojej twarzy do twarzy psa i pod żadnym pozorem nie próbuj pochylać nad jego głową!
  4. Jeśli głaskasz psa – to ręką wyciągniętą od dołu, a nie od góry. Głaszcz jego tułów, okolice szyi i przedpiersia. Jeśli widzisz, że pies się odwraca, warczy lub okazuje niechęć, po prostu przestań go dotykać i odejdź. Jeśli będzie miał ochotę na czułości, da Ci o tym znać sam.

 

dziecko i pies

Porady

dziecko

Produkty