Przejdź do treści

Czy klatka dla psa to dobry pomysł?

Powrót

Jesteś tutaj

Psy uwielbiają żuć, szczególnie chętnie robią to szczenięta w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. Gryzienie cennych dla nas przedmiotów jest kłopotliwe, dlatego należy uczyć szczenięta, co powinny gryźć poprzez udostępnianie odpowiednich jadalnych gryzaków, lub zabawek. Powinny być one dobrane wielkością i stopniem twardości do możliwości pieska, bo trudno się spodziewać, żeby szczenię chichuachua poradziło sobie z kością wołową.

Chowajmy buty lub inne drobiazgi, tak żeby były niedostępne dla psa. Jeśli zdarzy się, że mimo wszystko psiak zacznie gryźć cos nieodpowiedniego, wymieńmy naszą własność na jadalny gryzak, lub zabawkę.

Możemy rozważyć pozostawienie szczeniaka w klatce, podczas nieobecności opiekuna jednak wyłącznie  spełniając podstawowe warunki:

  1. Klatka powinna być dobrana do wielkości psa, tak żeby psiak mógł wstać i obrócić się. Szczeniak powinien mieć w klatce wodę, posłanie i zabawki
  2. Przed rozpoczęciem stosowania klatki należy przeprowadzić „trening klatkowy”-  tworzymy skojarzenie przebywania w klatce z przyjemnymi doznaniami – ze spożywaniem smakowitych gryzaków, przyjemnym relaksem i spokojem. Zachęcamy pieska do wchodzenia do kojczyka, zostawiając otwarte drzwiczki. Psiak powinien być sowicie nagradzany i zachęcany do pozostania np., poprzez podanie super smacznego gryzaka. Kiedy szczeniak przyzwyczai się do otwartej klatki, zaczynamy zamykać drzwiczki – najpierw na chwilkę, z czasem na dłużej. Przeplatamy czas kiedy psiak przebywa w kojcu otwartym i zamkniętym. Nagradzamy szczeniaka za spokojne zachowanie
  3. Przed zamknięciem szczeniak powinien mieć możliwość wybiegania, lub zabawy i załatwienia potrzeb fizjologicznych

Autor:

Adriana Furtan - członkini Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, behawiorysta, hodowca, trener szkolenia psów

 

 

Porady

pies w klatce

Produkty