Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Dlaczego pies szczeka?
Szczekanie jest naturalnym sposobem komunikacji u psów. To jedna z ich podstawowych form wyrażania emocji i potrzeb. Jednakże, częste i niekontrolowane szczekanie psa może być frustrujące i uciążliwe dla właścicieli i sąsiadów.
Każdy rodzaj szczekania spełnia inną funkcję i jeśli pies dzięki niemu dostaje to, czego chce - może nauczyć się wykorzystywać szczekanie z korzyścią dla siebie. Na przykład psy, które z powodzeniem szczekają w celu zwrócenia na siebie uwagi, często zaczynają szczekać w innych celach, takich jak jedzenie, zabawa czy spacer.
Wielu właścicieli potrafi zidentyfikować powód, dla którego ich pies szczeka, po prostu słysząc konkretny szczek. Na przykład, szczekanie psa brzmi inaczej, kiedy chce się bawić, niż kiedy chce wejść z podwórka. Jeśli chcesz ograniczyć szczekanie swojego psa, kluczowe jest ustalenie, dlaczego on szczeka. Nauczenie psa, aby mniej szczekał zajmie jednak trochę czasu. Twoim celem powinno być zmniejszenie, a nie wyeliminowanie ilości szczekania. Pamiętaj, że niektóre psy są bardziej skłonne do szczekania niż inne. Ponadto, niektóre rasy są znane jako "szczekacze" i zmniejszenie szczekania u osobników tych ras może być trudniejsze.
Dlaczego więc psy szczekają? Oto kilka powszechnych przyczyn:
- Obrona terytorium - gdy pies słyszy nieznane dźwięki lub widzi obcego człowieka lub zwierzę, może zacząć szczekać, aby ostrzec swojego właściciela i odstraszyć intruza.
- Z powodu strachu, poczucia zagrożenia - Jeśli Twój pies szczeka na każdy hałas i widok niezależnie od kontekstu. Psy szczekające z tego powodu, mają zazwyczaj sztywniejszy język ciała niż psy szczekające na powitanie i często przesuwają się lub robią krok do przodu o cal lub dwa przy każdym szczeknięciu.
- Kompulsywne szczekanie - niektóre psy szczekają nadmiernie w sposób powtarzalny, jak zepsuta płyta. Jest to zachowanie wyuczone. Na przykład pies, który kompulsywnie szczeka, może biegać tam i z powrotem wzdłuż ogrodzenia na podwórku lub chodzić po domu.
- Szczekanie uwarunkowane społecznie - niektóre psy szczekają nadmiernie tylko wtedy, gdy słyszą szczekanie innych psów. Ten rodzaj szczekania pojawia się w kontekście społecznym, kiedy słyszy inne psy, nawet te znajdujące się w pewnej odległości - np. psy z sąsiedztwa
- W celu zwrócenia na siebie uwagi lub by zaprosić do zabawy - psy potrzebują codziennej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zdrowe i zadowolone. Brak odpowiedniej ilości ruchu i zabawy może prowadzić do frustracji i nadmiernego szczekania.
- Szczekanie na powitanie – ciało psiaka jest rozluźnione, podekscytowane, a ogon merda. Zdarza się, że do szczekania dołącza pozytywne zawodzenie.
Co możemy zrobić, aby kontrolować nadmierne szczekanie u psa? Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę wtedy zastanowić się nad odpowiednim rozwiązaniem.
Niezwykle przydatne jest szkolenie psa, gdzie nauczy się różnych zachowań psa. To ułatwi nam radzenie sobie z tymi, które są dla nas opiekunów niewłaściwe. Nadrzędną zasadą jest zastępowanie niewłaściwego zachowania tymi, które są pożądane przez nas. Trzeba mieć plan co pies ma robić zamiast szczekania. Docelowo, chodzi o to by pies zamiast irytującego szczekania zrobił siad, leżeć czy przejście do innego miejsca, bo tam czeka na niego jakaś przyjemna rzecz.
Przydatne jest również warunkowanie spokojnych zachowań. Polega to na nagradzaniu każdego spokojnego zachowania psa wraz z komendą np. "spokój", "cicho" w neutralnych sytuacjach, kiedy pies nie jest pobudzony.
Warto wiedzieć, że w ekscytacji, stresie nie zawsze pies wykonana zadania, których od niego oczekujemy. Stąd szkolenie psa wymaga cierpliwości i czasu, po to by wyćwiczyć reakcje automatyczne. To jest jak nauka jazdy samochodem, trzeba wiele powtórzeń i doświadczeń różnych sytuacji by być dobrym kierowcą!
Podsumowując, wszystkie psy szczekają, ale nadmierne szczekanie może być uciążliwe dla właścicieli i otoczenia. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego pies szczeka i jak nauczyć go, aby przestał szczekać nadmiernie. Dobre szkolenie i odpowiednia ilość uwagi i ruchu dla psa mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu i zapewnić spokojną atmosferę w domu i w okolicy.
Jeśli Twój pies nadmiernie szczeka kiedy zostaje sam w domu, przyczyną może być lęk separacyjny. O tym jak go rozpoznać i jak sobie z nim poradzić opowie Lekarz Weterynarii, specjalista COAPE Aleksandra Słyk-Przeździecka:
Jeśli problem dotyczy głośnych dźwięków, zachęcamy do zapoznania się z artykułami:
BURZE NIE TAKIE STRASZNE DZIĘKI NASZYM PORADOM
JAK POMÓC PSU PRZETRWAĆ SYLWESTRA?
Zobacz powiązane artykuły:
Porady
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Czy wiesz, że młode psy mogą być narażone na różnego rodzaju choroby ortopedyczne? Sprawdź czy Twój pies jest w grupie ryzyka!