Przejdź do treści

Dlaczego mój pies goni swój ogon?

Powrót

Jesteś tutaj

Pies goniący swój ogon ...


... takie zachowanie często może wydawać się zabawne, lecz mogą za nim kryć się spore problemy, o których chcemy Wam opowiedzieć.

Gonienie ogona może występować przy silnej inwazji pcheł z powodu świądu i dyskomfortu, jaki pies może odczuwać w okolicy nasady ogona. Inną bardzo poważną przyczyną są zaburzenia zachowania związane z silnym napięciem nerwowym i nadmiernym stresem. W takich sytuacjach zachowanie to zalicza się do kompulsji, czyli czynności nie mających żadnego celu i funkcji, a które są wewnętrznym przymusem dla psa. Pomaga im to rozładować napięcie.

Zachowania kompulsywne, jak właśnie gonienie swojego ogona czy też intensywne wylizywanie łap, obserwuje się w schroniskach u zwierząt, które bardzo źle znoszą tam swój pobyt. Czasami zdarza się, że pies goni ogon w celu skupienia uwagi swojego właściciela, np. przy powitaniu.

Jeśli widzisz takie zachowanie u swojego psa, koniecznie zwróć uwagę na jego częstotliwość i cały kontekst sytuacyjny. Gdy gonienie ogona jest częste, zwróć się o poradę do lekarza weterynarii.

 

Porady

pies gryzie ogon

Produkty