Masz w domu pupila, który boi się kiedy nadchodzi czas Sylwestra? Dowiedz się jak możesz mu pomóc.
Rozgość się u nas
Pies goniący swój ogon.
Takie zachowanie często może wydawać się zabawne, lecz mogą za nim kryć się spore problemy, o których chcemy Wam opowiedzieć.
Gonienie ogona może występować przy silnej inwazji pcheł z powodu świądu i dyskomfortu, jaki pies może odczuwać w okolicy nasady ogona. Inną bardzo poważną przyczyną są zaburzenia zachowania związane z silnym napięciem nerwowym i nadmiernym stresem. W takich sytuacjach zachowanie to zalicza się do kompulsji, czyli czynności nie mających żadnego celu i funkcji, a które są wewnętrznym przymusem dla psa. Pomaga im to rozładować napięcie.
Zachowania kompulsywne, jak właśnie gonienie swojego ogona czy też intensywne wylizywanie łap, obserwuje się w schroniskach u zwierząt, które bardzo źle znoszą tam swój pobyt. Czasami zdarza się, że pies goni ogon w celu skupienia uwagi swojego właściciela, np. przy powitaniu.
Jeśli widzisz takie zachowanie u swojego psa, koniecznie zwróć uwagę na jego częstotliwość i cały kontekst sytuacyjny. Gdy gonienie ogona jest częste, zwróć się o poradę do lekarza weterynarii.
Zobacz powiązane artykuły:
DLACZEGO PIES LIŻE LUB GRYZIE SWOJE ŁAPY?
WYLIZYWANIE SIERŚCI DO SKÓRY CZYLI DERMATOZA PSYCHOGENNA
JAK POZNAĆ CZY PIES MA ALERGIĘ?
Porady
Zabawka, legowisko czy smakołyk? Poznaj pomysły na najlepsze prezenty dla psa lub kota!
Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.