Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Inwazje pasożytów wcale nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka właściciela. Problem może być znacznie głębszy i znajdować się we wnętrzu psiego organizmu, gdzie mogły „zalęgnąć się” pasożyty wewnętrzne. Choroby wywołane ich żerowaniem mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psa. Jak zatem rozpoznać objawy, które mogą świadczyć, że mój pies ma pasożyty?
Fizjologiczne objawy robaków u psa
Objawy z układu pokarmowego. Z reguły pierwszym rzucającym się w oczy objawem choroby pasożytniczej jest biegunka. Często z domieszką krwi bądź śluzu. Kał może być różnej konsystencji, od tzw. krowich placków po zupełną „wodę”. Pasożyty bowiem uszkadzając kosmki jelitowe powodują zaburzenia wchłaniania. Kolejnym objawem są uporczywe wymioty. Często dochodzi również do wzdęć i bolesności brzucha, zwierzę wokalizuje sygnalizując nam, że coś się dzieje. W kale i wymiotach mogą znajdować się fragmenty dorosłych osobników pasożytów.
Spadek masy ciała. Zwierzę ma mniejszy apetyt, więc chudnie. Zdarzają się też przypadki, gdzie mimo normalnego albo zwiększonego apetytu, nasz pies traci na wadze.
Kaszel oraz problemy z oddychaniem. Objawy te mogą pojawić się przy wędrówce pasożytów przez układ oddechowy. Może też wystąpić krztuszenie się.
Zmiana stanu sierści. Często dochodzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, widać to szczególnie w okrywie włosowej. Sierść staje się matowa, osłabiona i łamliwa.
Wpływ robaków na zmiany w zachowaniu
Odrobaczające tabletki dla psów
W walce o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Regularne odrobaczanie zwierząt, nawet tych żyjących tylko w domu minimalizuje problem. Każdy właściciel psa może wykonać odrobaczanie samodzielnie, korzystając z tabletek na robaki, które można kupić np. w sklepach zoologicznych. Profilaktyczne odrobaczanie przeprowadzamy co 3 miesiące. W przypadku zwierząt silnie narażonych na kontakt z patogenami oraz jeżeli w domu znajdują się małe dzieci, odrobaczać powinniśmy nawet co miesiąc. Jeśli w domu jest więcej zwierząt, musimy odrobaczyć jednocześnie całe stado. Należy pamiętać, że pasożyty stanowią również zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Zobacz powiązane artykuły:
JAKIE ZMIENY TOWARZYSZĄ CHOROBIE STAWÓW U PSÓW?
Porady
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Czy wiesz, że młode psy mogą być narażone na różnego rodzaju choroby ortopedyczne? Sprawdź czy Twój pies jest w grupie ryzyka!
Czy wiesz jaka jest historia rasy Jack Russell Terrier? Interesują Cię cechy charakterystyczne tego psiaka? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Chcesz znać cechy charakterystyczne i historię rasy Labrador Retriever? Zapraszamy do lektury!
Produkty
Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez popularne gatunki robaków obłych i robaków płaskich
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego psów.
Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce.
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego kotów.