Przejdź do treści

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o psich uszach

Powrót

Jesteś tutaj

Wiecie, że słuch to drugi najsilniej rozwinięty zmysł u psów?

Uszy tych czworonogów poruszane są przez aż 17 mięśni i potrafią ustawić się tak, aby wyłapać najdrobniejszy szmer.

Psi słuch obejmuje zakres aż 10,5 częstotliwości, w tym dźwięki wyższe niż człowiek jest w stanie wychwycić! Dlatego w szkoleniu trenerzy stosują specjalne gwizdki, których dźwięk nie jest słyszalny dla ludzi, lecz wyraźny dla psów.

Słuch psa jest również znacznie czulszy niż słuch człowieka. Odgłosy, które człowiek zarejestruje dopiero z odległości 20 metrów, Twój czworonożny przyjaciel usłyszy nawet z odległości 80 metrów.. Warto więc pamiętać, że głośne dźwięki mogą być bardzo nieprzyjemne dla psich uszu.

Stosunkowo częstym schorzeniem jest zapalenie ucha u psa. Problem może przejawiać się trzepaniem, drapaniem chorego ucha, nieprzyjemnym zapachem, zaczerwienieniem. Jeżeli zauważycie podobne objawy, należy jak najszybciej zabrać pupila do lekarza weterynarii!

Leczenie polega na stosowanie leków miejscowych dobranych przez lekarza. Czasami konieczny jest wymaz w celu zidentyfikowania patogenów. Przed podaniem leku uszy należy odpowiednio oczyścić, aby zwiększyć penetrację leku.

Pamiętajcie, że budowa psiego ucha, które składa się z przewodu słuchowego pionowego i poziomego (tworzących razem kształt litery „L”) powoduje, że złym rozwiązaniem jest stosowanie patyczków higienicznych! Czyszczenie patyczkami może doprowadzić do zwiększenia czopu woszczynowego, „wpychając” zalegającą woskowinę w dół przewodu!

Nawracające choroby uszu mogą być wtórnym objawem innego schorzenia jak atopia czyli alergia na czynniki środowiskowe jak pyłki, kurz.

Psy z owłosionym przewodem słuchowym oraz psy ze zwisającymi, długimi uszami są częściej predysponowane do zapaleń uszu dlatego u takich psiaków szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

W uszach naszych pupili często zbiera się naturalna wydzielina, jest to kolejny powód do wdrożenia zabiegów higienicznych. Specyficzna budowa psiego ucha sprawia że trudno jest wyczyścić je domowymi sposobami. Warto wspomóc się preparatami do mycia uszu - my polecamy Otifree.

Jak prawidłowo czyścić ucho z Otifree?

Podgrzej w ciepłej kąpieli Otifree do temperatury ciała. Wlej płyn do ucha tak, aby wypełnił cały przewód słuchowy. Pomasuj ucho u jego podstawy przez około minutę, następnie osusz wewnętrzną cześć małżowiny. Pozwól psu potrząsnąć głową, wtedy następuje ewakuacja rozpuszczonej woszczyny.

[[{"fid":"477","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Otifree","field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Otifree","field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"alt":"Otifree","style":"height: 420px; width: 600px;","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

 

Porady

pies uszy

Produkty