Przejdź do treści

Smutek czy depresja? Jak rozpoznać i poradzić sobie z obniżonym nastrojem u pupila?

Powrót

Jesteś tutaj

Co może być przyczyną obniżenia nastroju u psa lub kota?

Pies, tak samo jak my, może borykać się z przewlekłym smutkiem, mieć złe samopoczucie czy być wycofanym i niechętnym w podejmowaniu aktywności.

Niestety nie może wyrazić wprost tego, co czuje. Czworonogi te nie są z natury apatyczne i lękliwe – takie zachowanie powinno być dla nas jasnym sygnałem, że coś jest nie tak.

Co robić, gdy widzimy, że nasz ukochany futrzak markotnieje?

✅ W pierwszej kolejności udajmy się z pupilem do lekarza weterynarii, który określi czy zwierzakowi dolega jakaś choroba wewnętrzna, przykładowo bolące stawy lub problemy z uzębieniem, mogą wpływać na znaczne obniżenie samopoczucia zwierzaka
✅ Jeśli problemy zdrowotne zostały wykluczone - udajmy się do specjalisty zachowania zwierząt, który powie, czy to złe samopoczucie, czy już depresja.
✅ Zapewnijmy psiakowi więcej atrakcji, np. dłuższe spacery, kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami, wspólne zabawy.
✅ Zaaranżujmy wspólny czas - naukę nowej sztuczki, trening.
 

Jedną z możliwych  przyczyn obniżenia nastroju może być niedostatek słońca

Skutkuje to spadkiem energii, sennością i ociężałością. W okresie jesienno-zimowym organizm produkuje większą ilość melatoniny, zwanej hormonem snu. Do pogorszenia humoru naszych zwierzą przyczyniają się również braki witaminy D i serotoniny, której odpowiedni poziom zapewni równowagę emocjonalną. Równie istotne jest stałe zapewnienie zwierzakowi ruchu - który poprawia samopoczucie, zdrowie nasze i psa oraz wyzwala endorfiny odpowiedzialne za uczucie relaksu, odprężenia i szczęścia.

Ponadto psy są bardzo wyczulone na nasze emocje, jeśli jesteśmy przygnębieni, spowolnieni, ten nastrój udziela się też kudłatym przyjaciołom.

A co z kotami?

Aby utrzymać kota w dobrym zdrowiu i kondycji warto bawić się z nim w domu :) Gdy tego nie robimy lub robimy to nieodpowiednio, kot może nie zaspokajać swoich naturalnych potrzeb łowieckich, co z kolei może być przyczyną frustracji i nudy, a w skrajnych przypadkach prowadzić do depresji i innych zaburzeń behawioralnych.
Dlatego lekarze weterynarii zalecają codzienną zabawę z mruczkiem przez minimum 20 minut.

Zabawa szczególnie istotna jest dla kotów niewychodzących, które nie mają możliwości codziennego polowania, skakania po drzewach czy "patrolowania" okolicy.

Jak bawić się z kotem na ograniczonej przestrzeni? Zapraszamy do naszego artykułu: Jak bawić się z kotem?


U kotów rozwijają się dwa typy zabaw:

Społeczna - rozwija się u kotów miedzy czwartym a dwunastym tygodniem życia. Są to przeważnie igraszki z rodzeństwem z tego samego miotu. kociaki rozwijają umiejętności takie jak: skradanie się, czy szukanie ukrytych przedmiotów.

Łowiecka - również rozwija się od czwartego tygodnia życia, w momencie, gdy kotka zaczyna przynosić żyjące gryzonie. W ten sposób młode kociaki zachęca do podjęcia aktywności, która w przyszłości rozwinie ich zdolności łowieckie.

Co jeszcze możemy zrobić, aby nasz kociak był szczęśliwy?

Zapewnijmy kotu odpowiednią dawkę miłości ;). Musimy jednak pamiętać, że to mruczek wybiera porę na pieszczoty. To również on daje jasno do zrozumienia, kiedy nie ma już ochoty na dalsze zabawy. Dodatkowo koty akceptują głaskanie tylko na wybranych częściach ciała. Dlatego po wnikliwej obserwacji swojego pupila, na pewno wiesz, co mu sprawia przyjemność.


Co jednak kiedy przygnębienie naszego pupil nie chce minąć?

Diagnoza stanów depresyjnych u zwierząt jest bardziej skomplikowanym procesem, niż w przypadku ludzi. Dlatego najważniejszym "narzędziem" diagnostycznym jest uważne obserwowanie zachowań czworonoga. Z uwagi na specyfikę pacjenta, należy na początku wykonać podstawowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć wszelkie  inne choroby. Uwagę właściciela powinny zwrócić zwłaszcza takie zachowania jak:

✅ Zaburzenia łaknienia - zmniejszenie apetytu
✅ Niechęć do wychodzenia na spacer
✅ Niższa aktywność ruchowa
✅ Większa szczekliwość i reagowanie na odgłosy, które wcześniej zwierzak ignorował
✅ Lękliwość, ataki paniki
✅ Osowiałość

Niezbędna więc jest konsultacja weterynaryjna, a jeśli przyczyny zdrowotne zostaną wykluczone konsultacja z doświadczonym behawiorystą.

Listę  specjalistów  w tym zakresie można znaleźć na http://behawioryscicoape.pl

 

Porady

pies smutny

Produkty