Przejdź do treści

Czym jest stłuszczenie wątroby u kota?

Powrót

Jesteś tutaj

Czym jest stłuszczenie wątroby u kota?

Stłuszczenie wątroby kotów jest ciężką, często śmiertelną chorobą. Polega na gromadzeniu się tłuszczu, głównie triacylogliceroli w hepatocytach co upośledza ich sprawne funkcjonowanie. Stłuszczenie wątroby jest najczęściej występującym problemem wątrobowym u kotów. Występuje u zwierząt w różnym wieku niezależnie od rasy.

 

Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby u kota?

Do tej pory nie ustalono ostatecznych przyczyn choroby, stąd wiele jej przypadków określa się mianem idiopatycznych czyli o nieznanej przyczynie, jednak wiadomo, że mają one wieloczynnikowy charakter. Uważa się, że czynnikiem sprawczym jest przedłużający się brak łaknienia lub brak dostępu do pożywienia, a co za tym idzie nasilający się katabolizm. Kot, który nie pobiera pokarmu zaczyna zużywać do podtrzymania procesów metabolicznych własne tkanki, w szczególności tkankę tłuszczową, jako źródło energii. Stąd stwierdzenie, że „najgorszym pożywieniem dla kota jest on sam”, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku kota, który nie chce jeść.

Stłuszczenie wątroby może występować jako powikłanie, konsekwencja wielu chorób, w których kot traci apetyt:

  • kardiomiopatie,
  • cukrzyca,
  • zapalenie trzustki,
  • niewydolność nerek,
  • choroby neurologiczne.

Również wszelkie sytuacje wyzwalające silny stres kota mogą powodować zaburzenia łaknienia i predysponować tym samym do stłuszczenia:

  • nieodpowiednie warunki życia,
  • obecność innych zwierząt,
  • zaburzenia behawioralne,
  • zmienne środowisko życia,
  • choroby przewlekłe

 

Jak rozpoznać chorobę u kota?

Jest to najczęściej brak łaknienia. Objawy pojawiają się, gdy ponad 50% hepatocytów zostanie objętych stłuszczeniem. Kot staje się ospały i chudnie, ale zachowuje zapasy tłuszczu w charakterystycznych miejscach dla tej choroby (m.in. w okolicach pachwin). Następnie pojawia się żółtaczka, gorączka oraz wymioty, które prowadzą do odwodnienia. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany – zgłoś się do lekarza weterynarii.

 

Jak leczyć stłuszczenie wątroby u kota?

Dziko żyjące koty rzadziej chorują na stłuszczeni wątroby kota stąd wiemy, że aktywność fizyczna i tryb życia ma ogromne znaczenie w rozwoju choroby. Jak przebiega leczenie oraz dieta u chorego kota? Podstawowe działania terapeutyczne to w pierwszej kolejności zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia i zawartych w nim kalorii (około 70-90 kcal/kg/dobę). Trzeba kontrolować kota czy zjada karmę. Jeżeli kot ma mały apetyt to lekarz weterynarii może zalecić podawanie pokarmu przez strzykawkę do pyszczka, a jeżeli ta metoda też nie da efektów to w ostateczności konieczne jest użycie zgłębnika dożołądkowego.

Pamiętajmy! Każde zaburzenie apetytu - zmniejszenie lub zaprzestanie pobierania pokarmu przez kota powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii.

 

Porady

KOT

Produkty