Przejdź do treści

Skąd się biorą choroby nerek u kotów?

Powrót

Jesteś tutaj

Nerki kota odgrywają kluczową rolę w zachowaniu dobrego stanu zdrowia, usuwają produkty przemiany materii ,pomagają kontrolować ciśnienie krwi, regulować przepływ krwi, wytwarzają ważne hormony, enzymy. Jeśli nerki nie mogą dobrze wykonywać swojego zadania to może to prowadzić do poważnych i groźnych dla życia problemów, takich jak niewydolność nerek.

Niewydolność nerek u kota czyli skąd biorą się choroby nerek?

Musimy pamiętać że nie wszystkie koty zapadają na tę chorobę, a u tych które zapadają na nią przebieg może być ostry lub przewlekły – poznajmy przyczyny powstawania tego schorzenia u naszych domowych pupili:

Przyczyny ostrej niewdolności nerek:

 • Może wystąpić niezależnie od wieku kota
 • Wywołana przez substancje toksyczne, pestycydy, leki i inne środki chemiczne, jad węża, metale ciężkie, urazy mechaniczne, oparzenia

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek  u kota:

 • Choroby zakaźne
 • Zaburzenia immunologiczne
 • Choroby zapalne ( np.: ropomacicze, zapalenie trzustki)
 • Genetycznie
 • Choroby wrodzone i dziedziczne      (dysplazja nerki, niedorozwój nerki, wielotorbielowatość nerek, rodzinne zaburzenia nerek)
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Nowotwory
 • Niedrożność układu moczowego– spowodowana przez piasek lub kamienie nerkowe
 • Preparaty nefrotoksyczne ( niektóre antybiotyki, glikol etylenowy)

To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania chorób nerek u kota,

Należy pamiętać że karmienie kotów karmą zawierająca dużo fosforu lub zwiększoną zawartość białka może przyspieszać postępy choroby. Również wiek ma znaczenie – wraz z postępowaniem procesu starzenia zwiększa się częstotliwość zapadania na przewlekłą niewydolność nerek. Oznacza to że co trzeci kot w wieku ponad 10 lat cierpi na chorobę nerek.

Objawy niewydolności nerek:

Często objawy choroby nerek u kotów mogą być trudne do zauważenia, ponieważ są podobne do objawów występujących w innych chorobach, jak cukrzyca i nadczynność tarczycy i zazwyczaj koty nie manifestują ich na początkowym etapie. Niestety niewydolność nerek u kotów jest chorobą postępującą, a objawy mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie od momentu zaistnienia choroby. Jeśli zauważysz jeden z poniższych objawów, skontaktuj się z lekarzem weterynarii:

[[{"fid":"785","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Nerki u kota","field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Nerki u kota","field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"alt":"Nerki u kota","style":"width: 90%;","class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Postępowanie

Trzeba pamiętać że choroba jest nieuleczalna, by ją wykryć warto wykonywać profilaktyczne badania krwi już od 7-go roku życia tak by jak najwcześniej wykryć chorobę.

Co robić gdy kot jest już chory?

 1. Zawsze stosować się do zaleceń lekarza weterynarii!!!

a) To zrobisz sam w domu:

- podawać zaordynowane przez lekarza leki,

- stosować ( od samego początku) preparaty wiążące fosfor,

b) To zrobi lekarz weterynarii:

- jeśli jest taka potrzeba będzie stosował płynoterapię,

- w miarę możliwości będzie monitorował ciśnienie krwi

- poda odpowiednie leki

 1. By opóźnić jej postepowanie należy stosować odpowiednią dietę.
 2. Wykonywać badania kontrolne.
 3. Zminimalizować stres.

Jeśli Twój kot ma zdiagnozowaną przewlekłą niewydolność nerek pamiętaj o tym by stosować się do wszystkich tych zaleceń. Jeśli podajesz Ipakitine czyli preparat który wiąże fosfor znajdujący się w karmie to zwróć uwagę na to by podawać go regularnie i w odpowiedniej ilości tak by pomóc nerkom wykonywać ciężką pracę. Ipakitine jest bardzo wartościowym i wygodnym w użyciu preparatem który zawiera zalecaną przez IRIS ilość węglanu wapnia. Ipakitine wiąże fosfor już na etapie karmy wyłożonej do miseczki – od chwili posypania jej proszkiem i kolejno w przewodnie pokarmowym. Ważne jest to by Ipakitine podawać dwa razy dziennie – dzięki temu więcej fosforu przyjmowanego z karmą zostanie związane i usunięte z kałem na zewnątrz organizmu.

 

Porady

kot

Produkty