Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Nerki kota odgrywają kluczową rolę w zachowaniu dobrego stanu zdrowia, usuwają produkty przemiany materii ,pomagają kontrolować ciśnienie krwi, regulować przepływ krwi, wytwarzają ważne hormony, enzymy. Jeśli nerki nie mogą dobrze wykonywać swojego zadania to może to prowadzić do poważnych i groźnych dla życia problemów, takich jak niewydolność nerek.
Niewydolność nerek u kota czyli skąd biorą się choroby nerek?
Musimy pamiętać że nie wszystkie koty zapadają na tę chorobę, a u tych które zapadają na nią przebieg może być ostry lub przewlekły – poznajmy przyczyny powstawania tego schorzenia u naszych domowych pupili:
Przyczyny ostrej niewdolności nerek:
Może wystąpić niezależnie od wieku kota
Wywołana przez substancje toksyczne, pestycydy, leki i inne środki chemiczne, jad węża, metale ciężkie, urazy mechaniczne, oparzenia
Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u kota:
Choroby zakaźne
Zaburzenia immunologiczne
Choroby zapalne ( np.: ropomacicze, zapalenie trzustki)
Genetycznie
Choroby wrodzone i dziedziczne (dysplazja nerki, niedorozwój nerki, wielotorbielowatość nerek, rodzinne zaburzenia nerek)
Wysokie ciśnienie krwi
Nowotwory
Niedrożność układu moczowego– spowodowana przez piasek lub kamienie nerkowe
Preparaty nefrotoksyczne ( niektóre antybiotyki, glikol etylenowy)
To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania chorób nerek u kota,
Należy pamiętać że karmienie kotów karmą zawierająca dużo fosforu lub zwiększoną zawartość białka może przyspieszać postępy choroby. Również wiek ma znaczenie – wraz z postępowaniem procesu starzenia zwiększa się częstotliwość zapadania na przewlekłą niewydolność nerek. Oznacza to że co trzeci kot w wieku ponad 10 lat cierpi na chorobę nerek.
Objawy niewydolności nerek:
Często objawy choroby nerek u kotów mogą być trudne do zauważenia, ponieważ są podobne do objawów występujących w innych chorobach, jak cukrzyca i nadczynność tarczycy i zazwyczaj koty nie manifestują ich na początkowym etapie. Niestety niewydolność nerek u kotów jest chorobą postępującą, a objawy mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie od momentu zaistnienia choroby. Jeśli zauważysz jeden z poniższych objawów, skontaktuj się z lekarzem weterynarii:
Postępowanie
Trzeba pamiętać że choroba jest nieuleczalna, by ją wykryć warto wykonywać profilaktyczne badania krwi już od 7-go roku życia tak by jak najwcześniej wykryć chorobę.
Co robić gdy kot jest już chory?
Zawsze stosować się do zaleceń lekarza weterynarii!!!
a) To zrobisz sam w domu:
podawać zaordynowane przez lekarza leki,
stosować ( od samego początku) preparaty wiążące fosfor,
b) To zrobi lekarz weterynarii:
jeśli jest taka potrzeba będzie stosował płynoterapię,
w miarę możliwości będzie monitorował ciśnienie krwi
poda odpowiednie leki
By opóźnić jej postepowanie należy stosować odpowiednią dietę.
Wykonywać badania kontrolne.
Zminimalizować stres.
Jeśli Twój kot ma zdiagnozowaną przewlekłą niewydolność nerek pamiętaj o tym by stosować się do wszystkich tych zaleceń. Jeśli podajesz Ipakitine czyli preparat który wiąże fosfor znajdujący się w karmie to zwróć uwagę na to by podawać go regularnie i w odpowiedniej ilości tak by pomóc nerkom wykonywać ciężką pracę. Ipakitine jest bardzo wartościowym i wygodnym w użyciu preparatem który zawiera zalecaną przez IRIS ilość węglanu wapnia. Ipakitine wiąże fosfor już na etapie karmy wyłożonej do miseczki – od chwili posypania jej proszkiem i kolejno w przewodnie pokarmowym. Ważne jest to by Ipakitine podawać dwa razy dziennie – dzięki temu więcej fosforu przyjmowanego z karmą zostanie związane i usunięte z kałem na zewnątrz organizmu.
Zobacz powiązane artykuły:
IPAKITINE - PRODUKT WIĄŻĄCY FOSFORANY DLA LEPSZEGO FUNKCJONOWANIA NEREK
JAK POBRAĆ MOCZ DO BADANIA OD PSA LUB KOTA?
JAKI WYBRAĆ ŻWIREK DO KOCIEJ KUWETY?
Porady
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Czy wiesz, że młode psy mogą być narażone na różnego rodzaju choroby ortopedyczne? Sprawdź czy Twój pies jest w grupie ryzyka!
Produkty
Pomaga zredukować nawroty tworzenia się kamieni struwitowych dzięki zawartości DL-metioniny, pomagającej w zakwaszeniu moczu.
Zalecany w okresie rekonwalescencji jako uzupełnienie niedoborów witamin i soli mineralnych.
Ekstrakt z korzenia rzewienia lekarskiego zawarty w preparacie ma zastosowanie we wspomaganiu funkcji nerek.