Przejdź do treści

Jak pobrać mocz do badania od psa lub kota?

Powrót

Jesteś tutaj

Jakie badania diagnostyczne wykonuje się w celu rozpoznania choroby układu moczowego?

Zasadniczym i najbardziej zauważanym objawem problemów z układem moczowym u zwierząt są zaburzenia w oddawaniu moczu.  

Standardem jest badanie moczu, które jest stosunkowo tanim badaniem diagnostycznym i niezwykle przydatnym. Dlaczego? Ponieważ to właśnie badaniem moczu możemy wcześniej niż z krwi wykryć problemy z zagęszczaniem przez nerki. Minimalna ilość moczu do próbki to 5-6 ml, najlepszy do badania jest mocz poranny. Próbka do badania powinna trafić w ciągu 2h od pobrania, jeśli nie ma takiej opcji to można przechowywać ją w lodówce do 6 godzin.

Co więcej, mocz możemy zebrać w warunkach domowych. Jak? W tym temacie postaramy się pomóc.

Badanie krwi, w którym ocenia się poziom mocznika i kreatyniny pozwalają na ocenę funkcji nerek. Niezwykle przydatne jest także badanie USG, które pozwala na zobrazowanie przęcherza moczowego i nerek np. wykrycie złogów, kamieni. Czasami wykonuje się także RTG z kontrastem lub bez, które pomaga w stwierdzeniu  bądź wykluczeniu obecności kamieni, ocenie stanu moczowodów i pęcherza moczowego.

Jak pobrać mocz od kota?

Sposób 1.

Pozostaw kota na noc w zamkniętym pomieszczeniu wraz z pustą, oczyszczoną kuwetą. Jest duża szansa, że rano zastaniesz mocz w kuwecie. Wtedy wystarczy zebrać ten mocz z kuwety do pojemniczka z apteki np. za pomocą strzykawki.

Sposób 2.

Niechłonny żwirek jest również dużym ułatwieniem. Można go nabyć w sklepach lub w gabinetach weterynaryjnych. Taki żwirek wystarczy wsypać go do kuwety i po pewnym czasie zebrać mocz z dna za pomocą strzykawki.

Sposób 3.

Wzięcie kota z zaskoczenia - kiedy czworonóg przykucnie w charakterystyczny sposób, zdecydowanym ruchem podstawmy pojemniczek, większość kotów nie jest w stanie przerwać siusiania, szansa powodzenia tego zabiegu jest więc całkiem spora,

Sposób 4.

Skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który może wykonać punkcję pęcherza, lub cewnikowanie. W pewnych przypadkach jest to jedyne rozwiązanie.

Jak pobrać mocz psa?

Pobranie psiej próbki moczu jest zdecydowanie prostsze niż u kota.
Wystraczy na wspólny spacer zabrać specjalny pojemniczek (kupisz w aptece lub u lekarza weterynarii) oraz przemiot do "łapania moczu", na przykład łyżkę wazową. Możesz także wykorzystać przeciętą wzdłuż plastkową butelkę, która bez nakrętki z powodzeniem spełni rolę lejka. Przed użyciem któregokolwiek z przedmiotów dokładnie je umyj i wysusz.
 

pies sika

 

Porady

Smutny kot

Produkty