Użycie patyczka higienicznego nie jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie uszu kota. Dlaczego? Oto odpowiedź.
Rozgość się u nas
KOCIE TAJEMNICE
Każdy kot skrywa mnóstwo tajemnic. Począwszy od indywidualnych zwyczajów, intrygującego spojrzenia - aż do własnych tajemnych ścieżek, którymi podąża. Kot domowy towarzyszy nam od ponad 9000 lat i jest jednym z najwcześniej udomowionych zwierząt i jednocześnie najczęściej nam towarzyszącym.
Ojczyzną współczesnego kota domowego jest Afryka Północna i historyczna jej kraina, zwana Nubią. Dziś kot ma wiele ras i typów. O kocim wyglądzie decydują geny z łańcucha DNA porupowane w 19 par chromosomów, dla przypomnienia analogicznie człowiek posiada 23 pary chromosomów.
Samych genów odpowiedzialnych za kocie umaszczenie jest przynajmniej 24 – tyle znamy, ale z pewnością są jeszcze jakieś inne, nie zidentyfikowane jeszcze. Za niektóre cechy odpowiadają pojedyncze geny, za inne kilka różnych. Geny mogą ze sobą współpracować lub rywalizować (wtedy o danej cesze decyduje gen silniejszy, zwany genem dominującym), mogą też na siebie wpływać warunkując inne cechy wyglądu.
Historia poznania zapisu genetycznego kota domowego jest młoda. W 2007 roku poznano zasadniczy zrąb tej budowy na podstawie badań na kocie abisyńskim Cynamonie.
Wybór kota domowego (Felis catus) nie jest oczywiście przypadkowy. Ssak ten bowiem może stanowić doskonały model dla wielu ludzkich chorób. Podobnie jak u psa możemy tu znaleźć około 200 niezwykle dokładnie opisanych chorób genetycznych, których podobne występują u człowieka. Koty ponadto są atakowane przez czynniki infekcyjne, które mają swoje odpowiedniki u ludzi. Takim przykładem może być wirus FIV (Feline immunodeficiency virus), który jest kocią odmianą wirusa HIV.
A OTO KILKA SEKRETÓW KOCIEJ GENETYKI
- RÓŻNOKOLOROWE OCZY
Czasem spotyka się je u zwierząt i ludzi, zjawisko to nosi nazwę heterochromii. Możliwe są jej dwie odmiany: heterochromia iridis, gdy różnobarwność występuje w obrębie jednego (lub obu oczu) i heterochromia iridum (różnobarwność tęczówek), gdy tęczówki każdego oka mają różną barwę. Powodem jest zaburzenie rozwojowe, które nie przenosi się na potomstwo, na szczęście nie wiąże się ono z innymi wadami.
W przypadku kotów częściej zjawisko to dotyka koty biało umaszczone i z dominacją białej barwy sierści.
Cecha różnokolorowych oczu dotyka około 1% kotów.
Kolor kocich oczu to wciąż nieodgadniona zagadka
Choć niemal poznaliśmy zasady współpracy genów odpowiedzialnych za kocie oczy dla wielu nawet doświadczonych hodowców stanowi to nieprzewidywalną niespodziankę.
- OCZY BŁĘKITNE I CZERWONE
Oczy błękitne często wymagane u określonych ras to coś, co nas fascynuje. Oczy czerwone to efekt prześwitywania naczyń krwionośnych przez tęczówkę często skojarzony z niedoborem barwników oka.
- BŁĘKITNE OCZY U KOCIĄT
Ciemnoniebieskie oczy ma każdy nowonarodzony kociak. To funkcja rozwoju melanocytów- dopiero po ukończeniu ok. 4 miesięcy życia poznamy docelowy kolor spojrzenia naszego pupila.
- KOT BIAŁY I NIEBIESKIE OCZY
Jest to połączenie, które na wzrok nie ma wpływu, jednak może zwiastować problemy ze słuchem. Jest to dość częsty przypadek.
Każdy biały kot w takim połączeniu zwłaszcza gdy biały kolor dominuje na głowie, zwłaszcza na uszach, powinien być skonsultowany przez lekarza weterynarii aby wykluczyć potencjalne problemy ze słuchem.
- I NA KONIEC KILKA SŁÓW O CHIMERZE ALBO HYBRYDZIE
Chimera to połączenie 2 organizmów odmiennych genetycznie. na poniższym filmie przedstawiamy przykład kota, który jest wynikiem chimeryzmu embrionalnego – kiedy w trakcie rozwoju embrionu jeden wchłania część materiąłu genetycznego drugiego i powstaje osobnik z genomem 2 róznych osobników.
Zaś Hybrydą jest każda osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do innych ras, odmian, podgatunków, gatunków lub rodzajów. Dla zainteresowanych poczytajcie o kocie bengalskim, kocie serengeti czy legrysie.
Zobacz powiązane artykuły:
MOWA KOCIEGO OGONA - DOWIEDZ SIĘ W JAKIM HUMORZE JEST TWÓJ KOT
JAK WYGLĄDAJĄ RELACJE MIEDZY KOTAMI?
JAK KOT DZIELI SWOJE TERYTORIUM?
ZRÓB SAMODZIELNIE LEGOWISKO DLA SWOJEGO KOTA
Porady
Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.