Przejdź do treści

Mój kot ma nadwagę, co robić?

Powrót

Jesteś tutaj

Czy uważasz, że Twój pupil jest w stanie samodzielnie kontrolować swoją dietę?

Czy masz nawyk napełniania miski za każdym razem gdy jest pusta?

Czy dokarmiasz kota smakołykami lub resztkami ze stołu?

Jeśli odpowiedziałeś "Tak" na jedno z powyższych pytań, czas zmienić nawyki! W innym wypadku Twój pupil będzie okrąglał w oczach :)

Jak sprawdzić, czy nasz kot powinien zacząć się odchudzać? Wystarczy przesunąć palce pod włos po jego klatce piersiowej. Jeżeli przy niewielkim ucisku poczujemy żebra, to waga kota jest prawidłowa. Gorzej, jeżeli żeber nie wyczujemy wcale – jest to pierwszy poważny sygnał świadczący o problemach z nadwagą. Koniecznie przyjrzyjmy się wtedy jego brzuchowi i… dbałości o higienę – otyłe koty „szczycą się” nieco obwisłym brzuchem i mniejszą starannością w codziennym wylizywaniu się.

Jeśli nie masz pewności lub chcesz określić jaka waga jest idealna dla Twojego kota, rozważ wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Określenie prawidłowej wagi i planu odchudzania wcale nie jest takie proste!

ŻADNYCH RESTRYKCYJNYCH DIET LUB DIET Z EFEKTEM YO-YO!

Ekstremalne diety i magiczne tabletki na odchudzanie nie są rekomendowane dla ludzi tak więc tym bardziej nie powinny być stosowane u zwierząt.

Twój lekarz weterynarii pomoże Ci określić ilość karmy, którą powinieneś podawać kotu, na podstawie jej kaloryczności. Zazwyczaj mokra karma jest mniej kaloryczna niż sucha, ponieważ zawiera wodę. Wymagania energetyczne są wyższe u młodych kotów, więc konsultacja weterynaryjna może okazać się niezbędna. Lekarz doradzi w zakresie nawyków żywieniowych i interpretacji informacji zawartych na opakowaniu karmy.

Nigdy nie dąż do osiągnięcia szybkich efektów! Zbytnie ograniczenie pożywienia może spowodować problemy zdrowotne u pupila.

WAŻ KOTA REGULARNIE

Ważenie jest najlepszym sposobem monitorowania postępów w utracie wagi. Jeśli kot jest dorosły (ma więcej niż rok) warto go ważyć raz na miesiąc. Najprostszą metodą jest wejście na wagę z pupilem na rękach, a następnie samemu. Różnica wagi określi wagę kota. Pamiętajcie, że koty wychodzące zazwyczaj przybierają na wadze przed zimą. Różnica ta nie powinna być jednak większa niż 5% normalnej wagi. Notujcie wyniki aby móc je porównać rok do roku.

ABY ODCHUDZIĆ KOTA ZAPEWNIJ MU ODPOWIEDNIĄ DAWKĘ RUCHU!

Sport jest dobry zarówno dla kociej równowagi fizycznej jak i psychicznej. Pomoże mu również utrzymać prawidłową wagę. Zabawy z kotem opisaliśmy w kolejnym artykule. Jeśli kot choruje na zwyrodnienie stawów, warto rodzaj aktywności skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Porady

Chat surpoids

Produkty