Przejdź do treści

Kontrola masy ciała czyli jak dbać o stawy.

Powrót

Jesteś tutaj

[[{"fid":"503","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"style":"width: 150px; float: left; margin-left: 10px; margin-right: 10px;","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]Psy z nadwagą często skazane są na bardziej statyczny tryb życia. Dlatego też mają mniejszą masę mięśniową i słabsze napięcie mięśniowe. Kiedy mamy do czynienia ze zwiększoną masą ciała, a słabe mięśnie nie zapewniają stawom wystarczającego oparcia, może dojść do przedwczesnego zwyrodnienia stawów. Podczas zwykłej czynności siadania, wstawania i ponownego siadania każde kolano psa poddawane jest sile dziewięciokrotnie większej niż jego masa ciała - jeżeli zwierzę ma 4 kg nadwagi, daje to 36 dodatkowych kilogramów obciążenia na każde kolano! Stąd kontrola masy ciała jest jednym z kluczowych aspektów w kompleksowym postępowaniu leczniczym.
 
1. OCEŃ SYLWETKĘ PSA

Skala od 1 do 9 opiera się na kilku kryteriach anatomicznych: wyczuwalności żeber, obecności talii, linii brzucha, tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej.

Pozwoli Ci ocenić, czy pies ma niedowagę, czy waży prawidłowo lub ma nadwagę.

[[{"fid":"501","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Ocena sylwetki psa","field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Ocena sylwetki psa","field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"alt":"Ocena sylwetki psa","class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

 

W przypadku nadwagi, zadbaj o właściwą aktywność fizyczną, odpowiednią niskokaloryczną i zbilansowaną dietę oraz  o dobre nawyki żywieniowe. Jeśli masz z tym problem, zwróć się do prowadzącego lekarza weterynarii o poradę dietetyczną.

U szczeniąt ras dużych i olbrzymich szczególnie ważna jest kontrola masy ciała w okresie wzrostu, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój stawów. U takich zwierząt okres wzrostu można podzielić na dwa etapy.

Faza 1. Intensywny wzrost – od momentu odsadzenia do 5. miesiąca życia, gdzie dochodzi do rozwoju układu szkieletowego. Przed upływem 5. miesiąca życia szczenię nie powinno przekroczyć 50% szacowanej masy ciała psa dorosłego.

Faza 2. Wolny wzrost –to czas od 5. miesiąca do zakończenia wzrostu, gdzie następuje głównie przyrost masy mięśniowej i tłuszczowej, 80% masy ciała psa dorosłego szczenię powinno osiągnąć w wieku 8 miesięcy.

W przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich istotne jest uwzględnienie chondroprotekcji (ochrony i wsparcia) chrząstki stawów w okresie rozwojowym.

Zapraszamy do czytania naszych kolejnych ciekawostek!

Porady

Pies w wodzie

Produkty