Przejdź do treści

Jak zacząć przygodę z Agility?

Powrót

Jesteś tutaj

Kto może trenować agility?

Najwspanialszą rzeczą w Agility jest to, że mogą brać w nich udział psy wszystkich ras I rozmiarów. Najlepiej znaleźć okoliczny klub lub szkoleniowca, którzy pomogą w codziennych treningach. Większość klubów wymaga aby pies był starszy niż rok, dobrym pomysłem jest upewnienie się u lekarza weterynarii, że nasz pupil przestał już rosnąć.

Przed rozpoczęciem przygody z Agility, należy się upewnić że nasz psiak jest w pełni zsocjalizowany, a Ty masz nad nim pełną kontrolę, zwłaszcza kiedy jest bez smyczy. Pies powinien znać podstawowe komendy posłuszeństwa takie jak: siad, zostań, chodź itp. Jest to niezwykle istotne zanim rozpoczniemy treningi Agility

Co powinienem ze sobą zabrać?

Klub lub trener, powiedzą Ci w jaki rodzaj obroży, szelek i smyczy powinieneś zaopatrzyć swojego psa. Powinieneś też zabrać woreczki na kupy wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i sportowe obuwie.

Czy istnieje jakiś podział psów biorących udział w zawodach?

Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe:

  • small do 35 cm w kłębie,
  • medium 35–43 cm w kłębie,
  • large od 43 cm w kłębie,

oraz na cztery klasy trudności:

  • A0 („zerówki”, nieoficjalna),
  • A1,
  • A2,
  • A3,

i klasę otwartą (open) dla wszystkich psów open.

Poziom trudności związany jest ze stosowanymi na torze przeszkodami.

Czy Agility podlega jakimś regulacjom?

Tak, wszystkie przepisy ustanawiane są przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI, i są dostępne na stronach: http://www.fci.be/en/Agility-45.html oraz http://www.zkwp-szkolenia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=551

Jak wyglądają zawody?

Na torze Agility wykorzystywane są takie przeszkody jak stacjonaty, kładki, huśtawki, slalom, opony i wiele innych. Aby pies ukończył bieg regulaminowo musi pokonać wszystkie przeszkody w odpowiedniej kolejności, bez popełniania błędów, mieszcząc się w limicie czasu. Za błąd jest też uznawane np. dotknięcie przeszkody przez  przewodnika, dotkniecie psa przez przewodnika, ominięcie przeszkody przez psa, zatrzymanie się przed nią itp. Szczegóły są określone w regulaminie zawodów.

Agility to znakomity sposób na wzmocnienie więzi z psem i doskonała zabawa. Trenujecie Agility? Podzielcie się z nami swoimi osiągnieciami na Facebooku:

 

 

Mamy też dla Was film nakręcony na zawodach, z informacjami od organizatora i zawodników.

Porady

Agility

Produkty