Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
JAK PRZYGOTOWAĆ KOTA DO WIZYTY W GABINECIE WETERYNARYJNYM?
Wizyta u weterynarza może być stresującym doświadczeniem zarówno dla kota, jak i właściciela. Kto nie doświadczył „walki” podczas pakowania kota do transportera? Warto spróbować podjąć pewne kroki by zminimalizować koci stres. Oto kilka wskazówek, jak przygotować kota do wizyty u lekarza weterynarii:
- Zapoznanie kota z transporterem: Umieść otwarty transporter z miękkim posłaniem tak, aby stał się dla kota znajomym elementem umeblowania, kojarzonym pozytywnie. Kot powinien wchodzić do niego dobrowolnie. Efekt można wzmocnić umieszczając w kontenerze smaczki.
Gdy kot nie jest przyzwyczajony do transportera należy go umieścić w małym pokoju, gdzie nie ma innych kryjówek, do środka włożyć znajome posłanie, zabawkę, smakołyk. Należy zachęcać do dobrowolnego wejścia, nie pośpieszając go. Można zdjąć górną część, nakłaniając kota do wejścia do dolnej, a następnie nałożyć górną część. Warto skorzystać z kocich feromonów w spreju rozpylanych na posłanie lub wewnątrz transportera (nie na kota!) na 15-30 minut przed transportem. U kotów reagujących silnym strachem warto zastosować Zylkene® na 1-2h przed wyjściem z domu. - Ograniczenie dostępu do jedzenia przed wizytą: W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić wykonanie badań na czczo. Zawsze warto skonsultować się w tej kwestii.
- Cicha i spokojna atmosfera: TTuż przed wizytą warto zadbać o cichą i spokojną atmosferę w domu. Unikaj głośnych dźwięków lub stresujących sytuacji, które mogą wpłynąć negatywnie na kota przed podróżą do kliniki.
- Dobry nastrój: Godzinę lub dwie przed wizytą w lecznicy warto poświęcić trochę czasu na wspólną zabawę. Ruch i aktywność fizyczna pomogą kotu uwolnić napięcie i zminimalizować stres
- W poczekalni usiądź w miejscu oddalonym szczególnie od psów: nie stawiaj transportera na podłodze. Co raz więcej lecznic ma wydzieloną w poczekalni specjalną „kocią strefę”.
- Spokojne podejście do kota:. Podczas wizyty przydają się spokój i brak pośpiechu. Delikatne głaskanie i uspokajające słowa mogą pomóc kociemu pacjentowi poczuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu i samodzielnie wyjść z transportera.
- Informacje dla weterynarza: Przed wizytą warto poinformować lekarza weterynarii o ewentualnych zachowaniach kota związanych ze stresem lub lękiem, ułatwi do zaplanowanie dalszych procedur.
- Korzystanie z środków łagodzących napięcie nerwowe. Jest wiele środków farmakologicznych i niefarmakologicznych, które mogą być pomocne w takich sytuacjach. Jednym z nich jest Zylkene - suplement diety, który jest idealny dla zwierząt nadmiernie się stresujących.
Podsumowanie: Przygotowanie kota do wizyty u lekarza weterynarii może pomóc zminimalizować stres zarówno u zwierzęcia, jak i właściciela. Komunikacja z lekarzem i współpraca z personelem kliniki również odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że wizyta przebiegnie możliwie najbardziej komfortowo dla naszego kota.
Zobacz powiązane artykuły:
JAK PRZYZWYCZAIĆ KOTA DO TRANSPORTERA?
JAKA POWINNA BYĆ IDEALNA KUWETA DLA KOTA?
Porady
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Czy wiesz, że młode psy mogą być narażone na różnego rodzaju choroby ortopedyczne? Sprawdź czy Twój pies jest w grupie ryzyka!