Przejdź do treści

Czy koty mogą cierpieć na depresję?

Powrót

Jesteś tutaj

Wśród ludzi depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem na świecie. Jest to zaburzenie dotykające nastroju, któremu towarzyszą utrata motywacji i zdolności podejmowania decyzji, a także objawy somatyczne. Jest to choroba uznawana za wieloczynnikową. Dwie kluczowe przyczyny to przewlekły stres sytuacyjny lub czynniki medyczne doprowadzające do zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu.  Rozpoznanie opiera się na zgłaszanych objawach, co oznacza że my ludzie mówimy lekarzowi co nam dolega, jak się czujemy, jakie emocje nam towarzyszą.

A co ze zwierzętami? No i tu pojawia się problem, ponieważ ta forma rozpoznania nie jest dostępna lekarzom weterynarii czy behawiorystom zwierzęcym. Nie możemy zapytać kotów dokładnie, co czują, czy są smutne, czy gniewne, niespokojne czy radosne. Musimy polegać na wskazówkach, które dają nam poprzez swoje zachowanie i codzienne czynności i dokonać na ich podstawie oceny.

Stąd ważna jest umiejętność obserwacji swojego pupila. 

Wracając do pytania czy koty mogą mieć depresję to oczywiście mogą przejawiać zachowania depresyjne lecz przyjmuje się, że nie doświadczają takich stanów emocjonalnych jakie towarzyszą ludziom chorującym na depresję. Dlatego u kotów częściej stosuje się określenie zaburzenia nastroju.

Jakie objawy możemy zaobserwować u kota cierpiącego na zaburzenia nastroju?

- zmniejszone zainteresowanie większością czynności np. zabaw łowieckich, utrata radości z nich

- zmniejszenie, bądź zwiększenie apetytu

 - bezsenność lub nadmierna senność

- pobudzenie psychomotoryczne

- zachowania unikowe lub nadmierna agresja  - jeśli kot wcześniej łasił się do wszystkich, a obecnie trzyma się na dystans i niechętnie wchodzi w interakcje z domownikami może mieć związek z jego złym samopoczuciem.

- zmiany w korzystaniu z kuwety

sad cat1

Przyczyn może być wiele. Dlatego ważna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów medycznych takich jak choroba układu moczowego, przewodu pokarmowego. U starszych kotów przyczyną tego typu zachowań bardzo często jest ból spowodowany np. chorobą zwyrodnieniową stawów. Obok podłoża medycznego dość częstym powodem  jest przewlekły stres związany ze zmianami w najbliższym otoczeniu.

Koty lubią przewidywalność i czasami nawet nieistotna dla nas ludzi zmiana w środowisku może znacząco przyczynić się do obniżenia nastroju, czego przejawem będą powyższe zachowania. Dość Powszechną konsekwencją przewlekłego stresu są problemy somatyczne jak zapalenie pęcherza moczowego, czy wyłysienia z powodu intensywnego wylizywania.

Nie ignorujmy tych kocich komunikatów! Aby wychwycić te zmiany poświęcajmy mruczącemu zwierzakowi dużo uwagi - nie lekceważmy kociego smutku.


 

 

Porady

sad cat

Produkty