Przejdź do treści

Jak prawidłowo zabezpieczyć pupila przed kleszczami?

Powrót

Jesteś tutaj

Kilka słów o kleszczach

Kleszcze to pasożyty krwiopijne, należą do rzędu pajęczaków, podgromady roztoczy. W Europie występuje około 70 gatunków, z czego w Polsce na stałe 19.

Samica kleszcza składa 3 – 5  tysięcy jaj, po czym ginie.

Poszczególne stadia rozwojowe kleszcza to: larwa, nimfa i osobnik dorosły. Już od najwcześniejszego stadium kleszcz żywi się krwią. Jest mu ona niezbędna do przejścia w kolejną formę.

W stadium larwy kleszcz jest wielkości główki od szpilki i niezwykle trudny do zauważenia. Larwy posiadają trzy pary odnóży natomiast nimfy i postacie dojrzałe po cztery pary odnóży.

Ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające dzięki czemu ugryzienie jest bezbolesne,

Kleszcze nie posiadają narządu wzroku, są natomiast niezwykle czułe na zapachy. Potrafią zauważyć zmiany temperatury, wilgotności, składniki znajdujące się w pocie i wiele innych.

W niesprzyjających warunkach - zbyt niska lub wysoka temperatura, brak pokarmu tylko postacie dorosłe kleszcze zapadają w hibernację. Mogą tak egzystować nawet 800 dni. Wystarczy temperatura około 7 stopni i minimalna wilgotność by mogły przerwać.

Dostępne formy preparatów przeciwkleszczowych

Spraye ( aerozole) odstraszające – preparaty o działaniu krótkotrwałym, które można stosować tuż przed wyjściem na spacer. Ich działanie jest krótkotrwałe i nie zapewnia skutecznej ochrony.

Krople (preparaty spot-on)– nakrapiane w okolice międzyłopatkowe. Czas ochrony to około 4-5 tyg. Należy pamiętać że preparat rozprowadza się po ciele zwierzęcia dzięki naturalnie występującemu na niej łojowi. Aby preparat był skuteczny nie należy więc kąpać zwierzaka na co najmniej 3 dni przed i 3 dni po podaniu preparatu.

Jak prawidłowo podac krople, zobaczycie na poniższym filmie:

Obroże – w zależności od produktu czas działania obroży może wynosić nawet 8 miesięcy. Jej działanie polega na odstraszaniu lub/i zabijaniu pasożytów.

Tabletki – ich wadą jest brak działania odstraszającego, kleszcz żeby umrzeć musi najpierw ugryźć nosiciela, a co za tym idzie istnieje szansa że wraz z przerwaniem ciągłości tkanki zarazi naszego pupila niechcianymi patogenami. Czas działania tabletki to maksymalnie 3 miesiące

Dlaczego pomimo zabezpieczenia mój pies złapał kleszcza?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, gatunków kleszczy jest bardzo wiele, potrafią się one również uodpornić na działanie danej substancji aktywnej. Jeśli więc Twój pupil pomimo ochrony „złapał” kleszcza warto zastosować inny środek zwracając uwagę przede wszystkim na rodzaj dominującej substancji aktywnej zawartej w preparacie.

Oto lista najpopularniejszych:

  • Permetryna – wykazuje działanie owadobójcze poprzez oddziaływanie na układ nerwowy pasożyta.
  • Dinotefuran – Substancja kontaktowa. Zabija poprzez działanie na układ nerwowy owada.
  • Pyriproksyfen – Hormon juwenilny (IGR). Działa poprzez kontakt pasożyta z substancją. Hamuje cykl życiowy pcheł
  • Fipronil - Wykazuje działanie owadobójcze poprzez oddziaływanie na układ nerwowy pasożyta.
  • Fluralaner – Wykazuje działanie owadobójcze przeciw pchłom I kleszczom. Działanie toksyczne wykazuje po spożyciu przez owada. Stosowany w tabletkach
  • Imidaklopryd – Wykazuje aktywne działanie przeciwko larwom pcheł we wszystkich stadiach rozwoju, jak również przeciwko dorosłym osobnikom pcheł oraz wszy i wszołów. Oddziałuje na układ nerwowy doprowadzając do paraliżu i śmierci.
  • (S)-Methoprene - Hormon juwenilny (IGR). powoduje upośledzenie rozwoju i śmierć niedojrzałych stadiów rozwojowych pcheł. Działa również toksycznie na osobniki dorosłe
  • Amitraz - Substancja kontaktowa. Zabija poprzez działanie na układ nerwowy owada.
  • Eprinomektyna – działa na układ nerwowy i mięśniowy pasożyta prowadząc w konsekwencji do paraliżu i śmierci.
  • Flumetryna - Substancja kontaktowa. Zabija poprzez działanie na układ nerwowy owada.

Jesli chcialibyście zgłębić temat bardziej wnikliwie, zapraszamy do przejrzenia strony http://www.esccap.pl/

Porady

Kleszcz

Produkty