Przejdź do treści

Co się dzieje z psami uwolnionymi z łańcucha?

Powrót

Jesteś tutaj

Zastanawialiście się kiedyś jaki jest los zwierząt, które uwolnione z łańcucha lub innych ciężkich warunków, trafiły do schroniska?

Oto informacja, którą otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego OTOZ Animals - Schronisko Ciapkowo

"Bardzo często zwierzęta odebrane z ciężkich warunków bytowych w pierwszej kolejności muszą być dokładnie przebadane przez lekarza weterynarii. To tak naprawdę dyktuje nam w jaki sposób w późniejszym czasie postępować ze zwierzęciem. 
Każdy pies lub kot musi przejść 14 dniową kwarantannę podczas której jest socjalizowany, diagnozowany, leczony. 
Zwierzęta odebrane na drodze interwencji często są skrajnie zaniedbane, mają zdredziałe i sfilcowane futro, są zapchlone, zarobaczone, wychudzone. Zazwyczaj są również widoczne otarcia lub rany po łańcuchach, bardzo często mają problemy z oczami oraz chorą skórę (grzybica, świerzb, nużeniec). 
Wielokrotnie takie zwierzęta mają zaburzenia behawioralne tj. nie potrafią chodzić na smyczy, mają problemy w relacjach z innymi psami, są wylęknione, wycofane, a nawet nie potrafią jeść suchej karmy, której do tej pory nie znały. Zdarza się, że w pierwszym fizycznym kontakcie reagują agresją lękową co jest normalnym zachowaniem patrząc na warunki w których do tej pory były trzymane. 
Już w pierwszych dniach pracuje z nimi behawiorysta, który małymi krokami buduje zaufanie. 
Pierwszym ogromnym sukcesem jest moment założenia takiemu zwierzęciu obroży bez wzbudzania w nim lęku. 
Następnie opiekun pracuje nad możliwością wyjścia na pierwszy spacer w relacji człowiek-pies, gdy to następuje otwierają się kolejne możliwości np. zapoznanie z drugim psem. 
Po zakończeniu kwarantanny taki psiak może wychodzić na spacery z doświadczonymi wolontariuszami, którzy kontynuują pracę z psiakiem. 
Od tego momentu jest poszukiwany nowy, odpowiedzialny, kochający dom, który poprowadzi takiego zwierzaka przez resztę życia.

http://www.ciapkowo.pl/

 

Porady

Pies na łańcuchu

Produkty