Przejdź do treści

Uszy mojego kota są gorące, czy to znaczy że jest chory?

Powrót

Jesteś tutaj

Tak jak ludzie, koty używają uszu do słuchania... ale regulują one również ich temperaturę ciała! W rezultacie czasem mogą być cieplejsze, na przykład kiedy kot leży w słońcu lub jest gorąco. Ale skąd wiedzieć że temperatura uszu kota nie jest objawem chorobowym?

CZY MÓJ KOT JEST CHORY?

Kiedy uszy kota są gorące, nie koniecznie oznacza to chorobę, jeśli kot jest na prawdę chory, oprócz gorących uszu wystąpią również inne symptomy. Warto więc zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Przyspieszony oddech
  • Większe niż zazwyczaj izolowanie się od otoczenia lub apatia
  • Utrata apetytu i pragnienia
  • Zaparcia lub biegunka
  • Wymioty
  • Bardziej wygięta postawa ciała
  • Matowa sierść i wiotka skóra (zdrowa skóra przyszczypnięta w okolicy szyi natychmiast wraca do poprzedniego położenia)
  • Żałosne miałczenie (głównie kiedy kot znajduje się w kuwecie)

Powyższe objawy często występują łącznie u chorych kotów, w takim przypadku należy zawsze skontaktować się z lekarzem weterynarii.

JAK ZMIERZYĆ KOTU TEMPERATURĘ? 

Jeśli chcecie mieć pewność, że gorące uszy nie świadczą o niczym groźnym, warto zmierzyć kotu temperaturę. Do tego celu należy użyć wazeliny i ostrożnie umieścić termometr w odbycie. Temperatura ciała zdrowego kota waha się między 38 a 39°C.

UWAGA! Nigdy nie używajcie do tego celu szklanego termometru!

ZAUFAJ INSTYNKTOWI 

Gdy kot ma podwyższoną lub obniżoną temperaturę, należy odwiedzić lekarza weterynarii.

Jeśli nie jesteście w stanie sami zmierzyć temperatury lub temperatura miesci się w normie lecz wciąż wydaje się Wam że kot jest chory, nie należy zwlekać z wizytą w klinice, w końcu to Wy znacie swojego kota najlepiej!

JAK UNIKNĄĆ POWAŻNYCH CHORÓB?

Pamiętajcie żeby chronić kota przed poważnymi infekcjami. Szczepienia przeciw chorobom układu oddechowego, panleukopenii i kociej białaczce ( FeLV ), są szczególnie ważne. Aby uzyskać dodatkowe informacje, skontaktujcie się z lekarzem weterynarii.

 

Zachęcamy do przecytania kolejnych porad:


 

welna

WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O BEZOARACH CZYLI KULACH WŁOSOWYCH U KOTÓW


welna

 

JĘZYK KOCIEGO OGONA

 

Porady

Chat oreilles

Produkty