Przejdź do treści

Pierwsza pomoc dla opiekuna w socjalizacji szczeniaka

Powrót

Jesteś tutaj

Pierwsza pomoc dla opiekuna w socjalizacji szczeniaka

 

Pierwszych kilka miesięcy życia szczeniaka ma ogromny wpływ na jego behawioralny i emocjonalny rozwój. W tym czasie ważnymi procesami uczenia się są socjalizacja i habituacja. Umożliwiają one szczeniakowi normalne akceptowanie ludzi, zwierząt, przedmiotów i różnych zdarzeń w swoim otoczeniu a przede wszystkim bycie szczęśliwym i zrelaksowanym w kontakcie z nimi. 

Do około 14 tygodnia życia szczenięta są szczególnie wrażliwe na poznawanie otaczającego je świata. Są również podatne na uczenie się, jak odpowiednio wchodzić w interakcje z własnym i innymi gatunkami oraz co jest bezpieczne, a co nieistotne. Na tym etapie aranżowanie kontaktów szczeniąt z tym, na co mogą natknąć się w dalszym życiu, w taki sposób, aby pozostawały szczęśliwe i zrelaksowane, sprawi, iż ​​będzie mniej prawdopodobne, że rozwiną reakcję strachu na te obiekty w przyszłości. Adaptując przysłowie „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” możemy powiedzieć „Czego piesek nie pozna, tego pies będzie się bał”.

 

Socjalizacja to uczenie się wchodzenia w interakcje społeczne z innymi żywymi istotami -ludźmi, psami, kotami itd. Habituacja to uczenie się ignorowania nieistotnych bodźców ze środowiska. Potocznie terminem socjalizacja obejmujemy oba te procesy.

Dr Ian Dunbar, znany i ceniony lekarz weterynarii, behawiorysta i trener psów twierdzi, że: „Socjalizacja zmienia architekturę mózgu, a pozbawianie szczeniaka możliwości socjalizacji jest aktem okrucieństwa”. Faktem jest, że w ciągu pierwszych 16 tygodni życia szczenięcia tworzy się większość połączeń nerwowych w mózgu. Szczenię, które zetknęło się z wieloma bodźcami środowiskowymi i miało wiele doświadczeń ma bardziej zróżnicowany mózg niż szczenię, które wychowywało się w ubogim otoczeniu. Funkcjonowanie w złożonym środowisku wymaga skomplikowanego układu nerwowego a szczenię poddawane odpowiedniej stymulacji w bogatym otoczeniu ma grubszą korę mózgową i bardziej rozbudowane drzewka w dendrytach. Dzięki temu jest lepiej przystosowane do radzenia sobie w środowisku człowieka. 

Należy jednak brać pod uwagę, że nadmierna stymulacja również może być szkodliwa. Jeśli przesadzimy możemy uwrażliwić psa na bodźce i doprowadzić do pojawienia się u niego zaburzeń lękowych. Przebodźcowanie szczeniaka można także zauważyć po problemach z radzeniem sobie z emocjami czy budowaniem pewności siebie.

 

Szczenię w nowym domu

Szczeniak najczęściej trafia do nowych opiekunów po pierwszym szczepieniu, w wieku ok. 8 tygodni. Ze względów bezpieczeństwa nie może spacerować bez ograniczeń, ale nie musi być to czas stracony.

Jeśli nie możesz wyjść z psem z domu, dostarcz swojemu szczeniakowi ważnych informacji o świecie zewnętrznym siedząc i obserwując, słuchając i chłonąc zapachy z powietrza - we frontowych drzwiach - trzymając malucha na rękach lub na smyczy albo wyglądając przez okno. Możesz wykorzystać ten czas na przygotowania szczeniaka do nadejścia chwili, kiedy spacer będzie możliwy. Rozpocznij wprowadzanie obroży oraz smyczy i upewnij się, że jest to pozytywne doświadczenie dla Twojego psiaka. Spaceruj po domu, po ogrodzie, pod warunkiem, że masz prywatną przestrzeń na zewnątrz, która nie jest dzielona z innymi psami z sąsiednich nieruchomości.

Użyj lekkiej linki dla szczeniąt o długości około 2 metrów i trzymając za jej koniec podążaj za swoim szczenięciem wszędzie tam, gdzie się udaje. Twoim celem jest unikanie napięcia na smyczy. Ilekroć szczeniak znajdzie się blisko twojej nogi nagródź go smakołykiem. Jeśli maluch jest w stanie pokonywać krótkie trasy, zastosuj tę samą zasadę - zamiast wybierać się na ustalony wcześniej spacer, podążaj za swoim szczeniakiem, gdziekolwiek chce eksplorować i nagradzaj go, gdy tylko znajdzie się obok ciebie. Jeśli potrzebujesz, aby szczenię zmieniło kierunek użyj głosu, aby wezwać je do siebie, a nie smyczy. Smycz nie służy do kierowania ani hamowania - służy wyłącznie bezpieczeństwu!

Jeśli szczeniak nie jest jeszcze zaszczepiony, musisz nieść go lub użyć wózka, aby było to dla niego bezpieczne. Przed próbą spacerów przyzwyczaj malucha w domu do noszenia w ramionach, nosidełku, transporterze lub siedzenia w wózku - upewnij się, że jest zrelaksowany i używaj jedzenia, aby stworzyć pozytywne skojarzenie z tego rodzaju ograniczeniem w krótkich okresach czasu. Powinno być to fajne i komfortowe zarówno z twojej, jak i z jego perspektywy. Jeśli wije się i desperacko chce się wydostać, odbiera całe doświadczenie jako negatywne.

Jeśli okaże się, że widok Twojego szczeniaka zachęca innych ludzi do podchodzenia za blisko, musisz wycofać się i wrócić do domu.

Jeśli szczeniak jest zaszczepiony i możesz bezpiecznie wyjść z domu zabierz go na krótki spacer, aby chłonął widoki, zapachy i dźwięki codziennego życia i aby mógł z daleka obserwować inne psy i ludzi.  Możesz próbować zmieniać trasy tak, aby psiak był eksponowany na różnorodne doświadczenia i miał szansę przyzwyczajać się do ruchu ulicznego. Pamiętaj, aby nie przytłoczyć szczeniaka. Jeśli nie jest szczęśliwy i zrelaksowany nie odnosi korzyści z tych doświadczeń. Pracuj więc w tempie swojego podopiecznego. Jeśli twój szczeniak wykazuje jakiekolwiek oznaki, że sobie nie radzi powinieneś wrócić do domu.

Dla niektórych maluchów zwykły spacer w pobliżu miejsca zamieszkania jest dużym wyzwaniem. U lękowych szczeniąt w celu wsparcia procesów socjalizacji i habituacji można włączyć Zylkene i psie feromony kojące.

 

Hałasy

Istotny wpływ na radzenie sobie w codziennym życiu mają doświadczenia szczenięcia z głośnymi dźwiękami. Dostępne dane wskazują, że u psów, które w ciągu pierwszych 4 miesięcy swojego życia przeżyły burzę, prawdopodobieństwo wystąpienia silnej reakcji emocjonalnej na grzmoty było 2,26 razy mniejsze niż u psów, które nie miały doświadczeń z burzą. Niestety na pojawienie się większości hałaśliwych zdarzeń nie mamy wpływu, ale można prezentować szczeniakom wszelkiego rodzaju dźwięki korzystając np. z aplikacji mobilnych lub ścieżek dźwiękowych na Youtube. Dźwięki te można odtwarzać szczeniakowi w tle, np. gdy jest zajęty żuciem gryzaka. Chodzi o to, aby szczeniak zauważał dźwięki, ale kontynuował to, co robi. Jeśli zauważysz, że się stresuje, wyjdzie z pokoju, opuści ogon, zacznie wokalizować lub nie wróci szybko do czynności wykonywanej przed hałasem, natychmiast wyłącz dźwięk i zacznij od nowa o wiele później z niższą głośnością. Następnie stopniowo zwiększaj głośność, dopóki masz pewność, że psiak jest świadomy dźwięku, ale pozostaje zrelaksowany. Wprowadzając dźwięki trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ można uwrażliwić psa na dźwięki. Jeśli masz wątpliwości poradź się specjalisty.

Możesz także wydawać własne, rzeczywiste dźwięki w domu, takie jak rozbijanie się po kuchni lub ćwiczyć z użyciem podniesionych głosów. Zawsze w trakcie lub natychmiast po dźwięku oferuj psiakowi coś pysznego, aby skojarzył, że hałasy zapowiadają coś miłego. Odgłosy te powinny być na takim poziomie, który sprawia, że szczeniak je słyszy, ale nie wycofuje się lub jeśli jest zaskoczony, to szybko wraca do normy i sprawdza, skąd pochodził hałas.

Można również używać urządzeń domowych, w tym odkurzacza i kosiarki, nagradzając szczeniaka za pozostawanie na posłaniu. To zapobiega próbom ścigania lub szczekania na przerażającego, hałaśliwego, poruszającego się potwora!

Jeśli mieszkasz w domu z niemowlętami i małymi dziećmi bardzo ważne dla twojego szczenięcia jest, aby nauczyło się, że wydawane przez nie odgłosy również są normalne. Dozuj je i kojarz pozytywnie.

 

Samochód

Jeśli masz dostęp do samochodu np. zaparkowanego na podjeździe, warto zadbać o to, żeby twoje szczenię było zadowolone z bycia w aucie. Zdecyduj, czy chcesz podróżować ze swoim szczenięciem w szelkach samochodowych przypiętych pasem bezpieczeństwa, w bagażniku, czy w klatce.

Jeśli planujesz używać klatki najpierw popracuj nad treningiem klatkowym w domu, aby szczeniak uwielbiał przebywać w klatce. Na początku podawaj swojemu szczenięciu posiłki w samochodzie z wyłączonym, a później z uruchomionym silnikiem. Następnie pracuj nad karmieniem szczeniaka, siedząc na siedzeniu przed szczeniakiem. Upewnij się, że chętnie pozostaje w samochodzie z uruchomionym silnikiem, zanim wybierzecie się na przejażdżkę. Jak zawsze ważne jest, aby szczeniak był szczęśliwy i zrelaksowany podczas tego doświadczenia. Możesz pomóc mu to osiągnąć, podając, gdy jest w samochodzie, smacznego gryzaka lub zabawkę wypełnioną jedzeniem, na przykład Kong.

 

Interakcje z ludźmi i psami

Jeśli szczeniak nie jest jeszcze zaszczepiony a masz ogród i sąsiadów przyjaznych psom, możesz z nimi porozmawiać przez ogrodzenie w bezpiecznej odległości, tak aby maluch zobaczył ich i usłyszał, ale nie wchodził z nimi fizycznie w interakcje. Podczas rozmowy z sąsiadami możesz bawić się z psiakiem lub dać mu coś smacznego do żucia. Pomoże mu to być zrelaksowanym, a także zmniejszy potencjał do frustrowania się tym, że nie może wejść w bezpośrednią interakcję z ludźmi.  Pamiętaj, aby nie przytłoczyć szczeniaka. Lepiej mniej kontaktów a dobrych niż dużo a byle jakich. Dotyczy to również interakcji z innymi czworonogami. Warto zacząć od planowych spotkań z odpowiednio dobranymi psami, tak aby szczeniak miał zarówno możliwość pobawić się jak i spokojnie pospacerować w towarzystwie zrównoważonych kompanów.

Sztuczne brody, okulary, duże płaszcze, parasole, wełniane czapki i szaliki, laski, okulary przeciwsłoneczne, długie spódnice, kaski… kiedy nie możesz gościć gości ani zabrać swojego szczeniaka tam, gdzie spotykałby różnych ludzi, bądź pomysłowy i przebieraj się.

Pamiętaj, aby maluch był szczęśliwy i zrelaksowany, spotykając Cię w różnych strojach. Jeśli wydaje się być zaniepokojony, powinieneś natychmiast usunąć przebranie, przerwać ćwiczenia i pozwolić szczeniakowi uspokoić się. Możesz upuścić kilka smakołyków na podłogę lub ulubioną zabawkę i poczekać, aż szczenię dotrze do nich w swoim tempie i zajmie się nimi.

 

Nowości

Przyzwyczajaj szczeniaka do różnych przedmiotów i powierzchni. Codziennie przedstawiaj swojemu pupilowi coś nowego, co pomoże mu zbudować odporność i ciekawość wobec nowości. Urządź nalot na swój strych lub garaż w poszukiwaniu niezwykłych przedmiotów a nawet przedmiotów codziennego użytku. Wywróć przedmiot do góry nogami lub umieść go poza normalnym kontekstem w pokoju lub ogrodzie, a następnie daj szczeniakowi dostęp do miejsca, w którym znajduje się obiekt. Zostań z maluchem, ale nie zbliżaj się do przedmiotu i pozwól psu podejść i zbadać go w swoim tempie. Staraj się nie namawiać szczeniaka do eksploracji przedmiotu. Pozwól mu wycofać się do ciebie lub jego bezpiecznego miejsca, jeśli będzie miał taką potrzebę.

Bardzo ważna dla rozwoju szczeniąt jest percepcja oraz świadomość pozycji i ruchu ciała. Praca nad kontrolą sensoryczną i świadomością ciała wydaje się zwiększać pewność siebie psów i jest czymś, nad czym można pracować w domu lub ogrodzie.

Stwórz bezpieczne tory przeszkód, jak deska umieszczona na podłodze, kije leżące na ziemi, różne powierzchnie, takie jak folia bąbelkowa, plandeka, resztki dywanów, wycieraczki położone do góry nogami itp. Spacerowanie po nich, powolne lawirowanie, skręcanie, wchodzenie na i siadanie, stanie, kładzenie się na tych podłożach pomoże zwiększyć szczeniakowi świadomość jego ciała i wprowadzi go do świata różnych powierzchni, z którymi może zetknąć się w dalszym życiu.

Upewnij się, że wszystkie powierzchnie są bezpieczne dla malucha. Zostaw go, aby z własnej inicjatywy badał różne przedmioty. Gdy oswoi się z ich obecnością, możesz położyć na nich trochę jedzenia, aby zachęcić szczeniaka do chodzenia po różnych teksturach.

 

Manipulacja i pielęgnacja

Przyzwyczajaj swoje szczenię do manipulacji przy nim, do dotykania go, suszenia ręcznikiem i pielęgnacji. Upewnij się, że szczeniak pozostaje spokojny i zrelaksowany i często nagradzaj go, gdy w krótkich sesjach przyzwyczajasz go do tych procedur. Jeśli maluch próbuje złapać pyskiem twoją dłoń lub szczotkę, po prostu spokojnie wycofaj rękę. Zaaranżuj wszystko tak, aby szczeniak odniósł sukces, dostarczając mu np. coś do wylizywania, aby zatrzymać go w miejscu i zająć oraz pomóc w tworzeniu pozytywnego skojarzenia z manipulacją.

Zacznij od naprawdę delikatnego głaskania, a potem stopniowo przejdź np. do szczotkowania. Możesz też, w taki sam sposób, wprowadzić przytrzymywanie i postępowanie towarzyszące procedurom zdrowotnym, takim jak mycie zębów, zaglądanie w oczy i uszy, otwieranie pyska i dotykanie łap. Nawet jeśli jesteś w domu i masz więcej czasu, pamiętaj, że manipulowanie powinno odbywać się w krótkich, częstych sesjach a nie przez długi czas. Ważne jest również, aby nie być zbyt intensywnym i przestać, jeśli szczeniak wykazuje oznaki przytłoczenia lub niepokoju. 

 

Nauka

Ucz szczeniaka tego, czego będziesz od niego oczekiwał, gdy będzie dorosły.

Możesz go wyszkolić w zakresie komend słownych za pomocą smakołyków uczęszczając do szkoły dla psów. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o trening posłuszeństwa, a o wychowanie dobrze ułożonego, pewnego siebie i towarzyskiego psa. Mając na uwadze zdrowy rozwój szczeniaka nie należy prowadzić treningu obejmującego korekty fizyczne np. pchania tyłu szczeniaka do pozycji siedzącej. Nie używaj jakichkolwiek form awersyjnych pomocy treningowych, takich jak puszki z monetami, pistolety wodne itp., a także głośnej korekty słownej nawet jeśli korzystasz jednocześnie z nagród. Pamiętaj, że karanie nie uczy właściwego zachowania, może jedynie stłumić niepożądane zachowanie, ale także alternatywne właściwe zachowania. Dodatkowo karanie psa ma wiele efektów ubocznych. Może wywoływać niepokój, niepewność, nieufność, frustrację i agresję. Karanie wzmaga lęk i redukuje sygnały grożące w agresji.

 

Budowanie relacji z psem

Oprócz potrzeby odpowiedniej socjalizacji i habituacji wczesne miesiące życia są również kluczowe dla nawiązania dobrych relacji między tobą a twoim szczeniakiem. Świat jest bardzo skomplikowany. Ustalenie jasnych zasad i wyznaczenie granic pomoże psu, nie tylko odnaleźć swoje miejsce, ale również dobrze się rozwijać.

Być konsekwentny i staraj się, aby interakcje ze szczeniakiem przebiegały w sposób, który pozwala mu nauczyć się przewidywać, co zamierzasz zrobić i czego oczekujesz. Unikaj wszelkich interakcji, które szczeniak może uznać za nieprzyjemne np.: krzyczenia na niego, używania rzeczy takich jak pistolety wodne lub grzechoczące puszki. Korzystaj w zamian z tego co twój szczeniak uważa za nagradzające, np. ze smakołyków lub zabawy. Jest to bardzo ważne dla rozwoju prawidłowej więzi. Jeśli Twój szczeniak wykazuje objawy strachu, nie powinieneś go ignorować. Spokojnie zwróć na niego uwagę, bądź dla niego wsparciem i jeśli to możliwe pokaż mu poprzez własne zachowanie - radosny głos i swobodne ruchy, że tak naprawdę nie ma się czego bać. Jednak nie zmuszaj szczeniaka, aby zaangażował się w aktywność lub interakcję. Zamiast tego pozwól mu robić rzeczy we własnym tempie.

Prawidłowa więź tworzy się, gdy pies wie, że może liczyć na opiekuna, ale ma odwagę podejmować wyzwania. Warto zachęcać czworonoga do samodzielności i proponować mu wyzwania dostosowane do jego możliwości, czyli żeby było fajnie i się udawało. Poczucie sukcesu daje pewność siebie.

 

Zdobywanie jedzenia, gryzienie i żucie

Wśród codziennych zajęć psa nie powinno zabraknąć różnych form zdobywania jedzenia. Większość psów chętniej angażuje się w jedzenie, jeśli do jego zdobycia musi użyć nosa. Węszenie uaktywnia ośrodek przyjemności, część psiego mózgu, która odpowiada za to, że poszukiwanie jedzenia jest ekscytujące i przyjemne. Dzięki takim samonagradzającym, niezależnym od opiekuna aktywnościom, możemy sprawić, że pies będzie zadowolony z przebywania we własnym towarzystwie. Dzięki nim bycie samemu może stać się dla psa pozytywnym doświadczeniem. Zawsze jednak upewnij się, że wszystko, co twój pies rozpracowuje, jest bezpieczne. Szczególnie jeśli nie jest nadzorowany.

Gryzienie, lizanie i żucie to nie tylko przyjemność, czynności te mogą także przyczynić się do zmniejszenia pobudzenia emocjonalnego i pomóc psu uspokoić się. Tego typu aktywności możesz wykorzystać także, aby pomóc swojemu psu zużyć nadmiar energii.

Autor artykułu:

Lek. wet Alksandra Słyk-Przeździeckm
Behawiorysta COAPE
Trener Szkolenia Psów

 

Zobacz powiązane artykuły:

PIERWSZA POMC DLA PSA, KTÓREGO PRZERAŻA SAMOTNOŚĆ LUB ROZŁĄKA

JAK NAUCZYĆ PSA ZOSTAWAĆ SAMEMU W DOMU?

JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO SAMOCHODU?

CZYM SĄ PRZEDSZKOLA DLA ZWIERZĄT?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRZYJĘCIA DO DOMU SZCZENIAKA?

CZY ADOPCJA ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA TO DOBRY POMYSŁ?

CZYM ŻYWIĆ OSIEROCONE SZCZENIĘ?

 

Porady

Produkty

Polityka prywatności i plików cookies

Data ostatniej aktualizacji:  01.08.2020
 
Grupa Vetoquinol i należące do niej spółki (w niniejszym dokumencie zwane łącznie “Grupą”, a także określane zaimkami “my” oraz “nasze”) zobowiązują się do ochrony Państwa prywatności oraz poufności Państwa danych, a w szczególności Państwa danych osobowych. Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi informacjami. Informacje te dotyczą sposobu, w jaki zbieramy i wykorzystujemy Państwa dane osobowe oraz dostępnych dla Państwa opcji w związku z wykorzystaniem tych danych.
Dla celów niniejszej polityki prywatności i plików cookies, ("Polityka prywatności i plików cookies") administratorem danych jest Vetoquinol SA, spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Vesoul/Gray pod numerem 676 250 111 i mająca swoją siedzibę pod adresem sis Magny-Vernois, 70200 Lure.
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies obowiązuje w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Grupę ("Produkty i Usługi") na naszych stronach internetowych (zwanej dalej "Stronami internetowymi"), a w szczególności dotyczy:

Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies ma zastosowanie niezależnie od tego, czy są Państwo "Osobą odwiedzającą nasze Strony internetowe " (tj. osobą przeglądającą informacje o Produktach i Usługach), czy "Użytkownikiem" (tj. osobą, która zarejestrowała się na Stronach internetowych).
Polityka prywatności i plików cookies określa zasady korzystania ze Stron internetowych, niezależnie od tego, w jaki sposób uzyskują Państwo do nich dostęp.
Wchodząc na naszą Stronę internetową lub korzystając z niej i przekazując nam informacje za jej pośrednictwem, akceptują Państwo niniejszą Politykę prywatności i plików cookies. Zalecamy regularne sprawdzanie niniejszej Polityki, ponieważ często ją aktualizujemy i wprowadzamy w niej zmiany.
 

 
ZEBRANE DANE OSOBOWE
Dane, które nie pozwalają na identyfikację użytkownika  
Przeglądanie naszej Strony internetowej nie wiąże się koniecznością przekazywania nam jakichkolwiek informacji, które mogłyby umożliwić Państwa identyfikację, chyba że zdecydują się Państwo zostać Użytkownikiem jednej z naszych Stron internetowych, co wymaga  uprzedniej rejestracji.
Tak jak ma to miejsce w przypadku większości usług świadczonych za pośrednictwem internetu, w przypadku każdego wejścia na naszą Stronę internetową  następuje automatyczne gromadzenie pewnych danych i informacji o Państwu i/lub Państwa komputerze. Na podstawie tych informacji nie mamy możliwości Państwa identyfikacji. Informacje te obejmują:

 
Kiedy wchodzą Państwo na nasze Strony internetowei/lub z nich korzystają mamy możliwość śledzenia Państwa odwiedzin i gromadzenia danych dotyczących sposobu korzystania z naszych Produktów i Usług oraz Państwa aktywności na Stronie, zgodnie z poniższym opisem zawartym w sekcji "Cookies".
 
Dane osobowe
W niektórych przypadkach, w szczególności podczas rejestracji, kontaktu z nami lub przesyłania wniosku o udzielenie informacji, mogą Państwo zostać poproszeni o podanie danych osobowych, takich jak nazwisko, imię, numer wykonywania zawodu lekarza weterynarii, nazwę i adres zakładu pracy, praktykę działalności, kraj, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu ("Dane osobowe").
Gdy kontaktują się Państwo z nami lub proszą o informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej, gromadzimy dane osobowe, które Państwo dobrowolnie decydują się nam ujawnić.
Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo ujawnienia swoich Danych osobowych, niektóre z usług i/lub opcji dostępnych na Stronie i/lub powiązanych z naszą ofertą Produktów i Usług mogą być dla Państwa niedostępne.
Gromadzimy również Państwa Dane osobowe w przypadku gdy dokonują Państwo rejestracji w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje Konto". Zostaną Państwo poproszeni o podanie swoich danych osobowych takich jak nazwisko, imię, numer PWZ, adres e-mail, kraj zamieszkania, nazwa pracodawcy, praktyka i numer telefonu. Możemy także uzyskać Państwa Dane osobowe za pośrednictwem Państwa przeglądarki internetowej, takie jak Państwa adres IP, który jest numerem automatycznie przypisanym do Państwa komputera podczas korzystania z internetu.
Mamy również możliwość uzyskania Państwa Danych osobowych z innych źródeł. Na przykład możemy poprosić zewnętrznego dostawcę lub podmiot zbierający dane o dostarczenie nam dodatkowych Danych osobowych dotyczących naszych obecnych klientów (dodanie danych lub " aktualizacja danych"), w szczególności Danych osobowych zebranych z Państwa profilu lub z publikowanych przez Państwa treści w zewnętrznych serwisach społecznościowych. Możemy również gromadzić Dane osobowe od zewnętrznych partnerów, z którymi współpracujemy lub w przypadku zakupu/przejęcia przez nas innych przedsiębiorstw.
Dane osobowe pozyskiwane są również (za Państwa zgodą) przez nas w momencie Państwa uczestnictwa w webinarach i konferencjach czy spotkaniach on-line lub off-line i wykorzystywane w sposób uzgodniony w regulaminie danego wydarzenia.
Możemy również pozyskiwać Dane osobowe pojawiające się na Państwa profilu w zewnętrznych serwisach społecznościowych (w szczególności w serwisie Facebook), jeśli upoważnią Państwo te serwisy do ujawnienia ich nam lub jeśli udostępniają je Państwo publicznie. W/w Dane osobowe są  to ogólne dane odnoszące się do Państwa konta (na przykład imię i nazwisko, adres e-mail, zdjęcie profilowe, płeć, data urodzenia, aktualne miejsce zamieszkania, identyfikator, lista znajomych, itp.) oraz wszelkie inne informacje lub działania, do udostępniania których upoważnili Państwo zewnętrzne serwisy społecznościowe lub informacje, które umieszczają Państwo publicznie w internecie na swoim profilu. Przykładowo, możemy otrzymać całość lub część informacji odnoszących się do serwisów społecznościowych, w przypadku gdy pobierają Państwo lub używają jednej z naszych aplikacji lub stron w serwisie społecznościowym (zwłaszcza w serwisie Facebook).  Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu, w jaki możemy pozyskiwać informacje dotyczące sieci społecznościowych, prosimy o odwiedzenie strony internetowej danego serwisu społecznościowego.
 
 
W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe przesłane są na nasze  Strony internetowe na podstawie Państwa zgody  (wniosek o udzielenie informacji, lub udostępnienia dokumentacji formularz kontaktowy, zgłoszenie działań niepożądanych  lub rejestracja na naszej Stronie internetowej w celu skorzystania z Produktów i Usług). Dane osobowe, które nam Państwo przekazują za pośrednictwem Stron internetowych, mogą być wykorzystywane w szczególności w następujących celach:

 
W JAKI SPOSÓB PRZECHOWUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe wykorzystywane w związku z korzystaniem ze Strony internetowej
Dane osobowe przechowujemy wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych. 
Dane osobowe wykorzystane do przesyłania Państwu informacji
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo będzie aktywna Państwa subskrypcja. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane do przesyłania Państwu ofert marketingowych
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo wyrażać będą Państwo zgodę na otrzymywanie naszych ofert marketingowych. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane w związku z relacjami handlowymi
Przechowujemy Państwa Dane osobowe wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, czyli przez cały okres trwania naszego stosunku umownego, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych.
 
 
W JAKI SPOSÓB UDOSTĘPNIAMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Przekazywanie Danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej
Jeżeli przetwarzanie Państwa Danych osobowych wiąże się z przekazywaniem ich do krajów trzecich nienależących do Unii Europejskiej, Państwa Dane osobowe przekazywane są do krajów wskazanych przez Komisję Europejską jako krajów zapewniających wystarczającą ochronę danych i/lub proces przekazywania jest objęty odpowiednimi gwarancjami opartymi na standardowych klauzulach umownych uwzględniających wzory publikowane przez Komisję Europejską. 
Spółki należące do Grupy
Możemy udostępniać Państwa Dane osobowe spółkom należącym do Grupy. Więcej informacji na temat spółek wchodzących w skład Grupy można uzyskać pod adresem http://www.vetoquinol.com/fr/implantation/home.
Dostawcy Usług
W ramach prowadzenia przez nas działalności możemy przekazywać Państwa Dane osobowe dostawcom usług. Usługodawcy ci wykorzystują Państwa Dane osobowe wyłącznie w celu umożliwienia nam dostarczenia Państwu Produktów i Usług. Przykładowo, dostawcy ci mogą świadczyć usługi informatyczne, usługi związane z rekrutacją, być naszymi partnerami logistycznymi lub marketingowymi, administratorami naszej Strony internetowej lub wspierać nas w zarządzaniu danymi, dystrybucji poczty elektronicznej lub analizie informacji. Ujawniamy naszym usługodawcom jedynie te Dane osobowe, które są im niezbędne do świadczenia usług i współpracujemy z nimi w celu zapewnienia ochrony Państwa Danych osobowych.
Nigdy nie ujawniamy żadnych Danych osobowych wymienionym powyżej podmiotom dla ich własnych potrzeb marketingowych lub handlowych. Możemy  ujawnić Państwa Dane osobowe naszym partnerom handlowym jedynie w celu dostarczenia Państwu naszych Produktów i Usług lub innych produktów i usług, które mogą być dla Państwa interesujące.
 
Zobowiązania prawne
Może zaistnieć konieczność ujawnienia przez nas Państwa danych osobowych w odpowiedzi na wniosek organów regulacyjnych takich jak urząd skarbowy lub CNIL (francuski urząd ds. ochrony danych) i/lub sąd (w odpowiedzi na wyrok, nakaz sądowy lub postanowienie) na żądanie lub jeśli wymagane jest to przez prawo, lub w celu ochrony naszych interesów, naszej własności i/lub naszego bezpieczeństwa i/lub interesów, własności lub bezpieczeństwa osób trzecich.
O ile nie określono inaczej w niniejszej Polityce prywatności i plików cookies lub za Państwa uprzednią zgodą, zobowiązujemy się do niesprzedawania, niewprowadzania na rynek ani nieużyczania Danych osobowych innym spółkom w ramach prowadzonej przez nas działalności. Jednakże w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji spółek Grupy (przejęcie, połączenie lub częściowe przeniesienie aktywów) Państwa dane osobowe mogą zostać ujawnione innej spółce, przy czym ujawnienie to będzie podlegało obowiązującym warunkom Polityki prywatności i plików cookies.
 
SKĄD MOŻECIE MIEĆ PAŃSTWO PEWNOŚĆ, ŻE PAŃSTWA DANE SĄ PRZECHOWYWANE W SPOSÓB BEZPIECZNY?
Dysponujemy różnymi środkami bezpieczeństwa, które zapobiegają utracie, przywłaszczeniu lub bezprawnemu wykorzystaniu Państwa Danych osobowych udostępnionych przez Państwa na Stronie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa danych ujawnianych przez Państwa w Internecie podczas transmisji stosujemy szyfrowanie, uwierzytelnianie i analizę przepływu danych oraz przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa w środowiskach hostingowych.
 
CO TO SĄ PLIKI COOKIES I W JAKI SPOSÓB JE WYKORZYSTUJEMY?
Plik cookie to plik tekstowy umieszczony na urządzeniu, z którego Państwo korzystają, aby uzyskać dostęp do internetu (na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie itp.) podczas korzystania z przeglądarki internetowej w celu wejścia na stronę internetową.
W pliku cookie znajduje się indywidualny identyfikator, który jest wykorzystywany do powiązania komputera użytkownika z informacjami, które przechowujemy w naszej bazie danych.
Plik cookie zawiera dane, które umożliwiają identyfikację użytkownika takie jak:

Wykorzystujemy pliki cookie w celu:

 
Pliki cookie nie zawierają żadnych Danych osobowych i nie umożliwiają  uzyskania dostępu do Państwa komputera.
Termin ważności udzielonej zgody na otrzymywanie plików cookie wynosi 13 miesięcy. Po upływie tego okresu ponownie zwrócimy się do Państwa o wyrażenie zgody na otrzymywanie plików cookie.
Podczas pierwszej wizyty na naszych Stroniach internetowych w jej dolnej lub górnej części wyświetlany jest pasek informacyjny. Kontynuując przeglądanie Strony po kliknięciu przycisku "Akceptuję", wyrażają Państwo jednoznacznie zgodę na umieszczenie przez Grupę plików cookie na Państwa komputerze (pliki cookie związane z ukierunkowanymi działaniami reklamowymi, niektóre pliki cookie służące do mierzenia liczby osób odwiedzających Stronę oraz pliki cookie dotyczące mediów społecznościowych, generowane w szczególności poprzez przyciski udostępniania gromadzące dane osobowe). Pasek będzie wyświetlany tak długo jak będą Państwo przeglądać stronę tzn. do momentu dokonania wyboru. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać jakichkolwiek plików cookie zalecamy przejść do sekcji "Personalizuj" na pasku i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami pozwalającymi na zablokowanie całości lub części plików cookie.
Mogą Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej w celu akceptacji, konfiguracji, wyczyszczenia lub wyłączenia plików cookie. Dostępnych będzie kilka opcji: zaakceptowanie każdego z plików cookie, otrzymanie powiadomienia o każdorazowym umieszczeniu pliku cookie lub zablokowanie wszystkich plików cookie. Mają Państwo również możliwość ponownego rozważenia swojego wyboru w dowolnym momencie podczas przeglądania stron internetowych, klikając na stały przycisk "Zarządzanie usługami" w prawym dolnym rogu ekranu.
Każda przeglądarka internetowa proponuje różne ustawienia dotyczące zarządzania plikami cookie. Są one zazwyczaj wyświetlane w menu pomocy przeglądarki. Jeśli używają Państwo przeglądarki lub wersji innej niż te wymienione poniżej, proponujemy skorzystać z menu "Pomoc" danej przeglądarki.
Firefox, Chrome, Internet Explorer, Safari i Opera, Edge.
 
JAKI WPŁYW MOGĄ MIEĆ NA PAŃSTWA LINKI UMIESZCZONE NA STRONIE INTERNETOWEJ ODSYŁAJĄCE DO STRON INNYCH NIŻ TE NALEŻĄCE DO GRUPY?
Grupa może udostępniać czy publikować linki do stron internetowych innych spółek, z którymi utrzymuje relacje biznesowe.
Na naszej Stronie internetowej możemy umieszczać hiperłącza (hiperlinki) do innych stron internetowych i aplikacji obsługiwanych przez osoby trzecie. Jedynym celem tych linków jest ułatwienie użytkownikowi przeglądania stron i dostarczenie mu jak najpełniejszych informacji. Nie posiadamy żadnej kontroli nad tymi witrynami i aplikacjami. Są one niezależne od Grupy i posiadają własne polityki prywatności. W związku z tym Grupa w żadnym wypadku nie ponosi odpowiedzialności, w szczególności w odniesieniu do dokładności, przydatności, dostępności lub wiarygodności informacji oraz produktów i usług oferowanych na tych stronach internetowych, a także przestrzegania praw własności intelektualnej przez te strony internetowe i aplikacje osób trzecich dostępne z poziomu naszej Strony internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i warunkami oraz polityką prywatności stron internetowych i aplikacji osób trzecich przed rozpoczęciem korzystania z nich. Należy pamiętać, że nasza Polityka prywatności i plików cookie przestaje obowiązywać z chwilą opuszczenia przez Państwa naszej Strony internetowej.
Ponadto, Grupa nie ponosi odpowiedzialności za hiperłącza (hiperlinki) odsyłające do Strony internetowej Grupy, które mogą być umieszczane na stronach internetowych osób trzecich, nawet jeśli Grupa upoważniła wydawcę takiej strony internetowej do umieszczenia tego typu linku.
Grupa generalnie nie zezwala na umieszczanie jakichkolwiek hiperłączy do jednej lub większej liczby podstron swojej Strony internetowej bez wyraźnej uprzedniej zgody Grupy.    
 
W JAKI SPOSÓB MOŻECIE PAŃSTWO ZREZYGNOWAĆ Z OTRZYMYWANIA E-MAILI LUB PRZEKAZYWANIA DANYCH OSOBOWYCH DOSTAWCOM USŁUG?
Jeżeli nie chcą Państwo dłużej otrzymywać od Grupy wiadomości e-mail informujących Państwa o wydarzeniach, nowych Produktach lub Usługach, innych podobnych Produktach lub Usługach, lub wiadomości zawierających inne informacje marketingowe, wystarczy kliknąć na link znajdujący się w stopce każdej wiadomości e-mail. Zostaną Państwo przekierowani bezpośrednio na stronę umożliwiającą rezygnację z subskrypcji, na której mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail.
 
W JAKI SPOSÓB MOGĄ PAŃSTWO ZAKTUALIZOWAĆ SWOJE DANE ZAPISANE W SEKCJI "MOJE KONTO"?
Możecie Państwo zalogować się w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje konto", gdy Strona internetowa na to pozwoli. Po zalogowaniu się mogą Państwo dokonać zmian w swoim profilu i zaktualizować swoje Dane osobowe. Są Państwo odpowiedzialni za zabezpieczenie swoich danych uwierzytelniających (w szczególności identyfikatorów i haseł). Mają Państwo również możliwość usunięcia swojego  konta.
 
JAKIE PRAWA PRZYSŁUGUJĄ PAŃSTWU W ODNIESIENIU DO PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH?
Zgodnie z przepisami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności, w szczególności rozporządzenia RODO, obowiązującymi przepisami prawa francuskiego i zaleceniami wszystkich niezależnych organów publicznych ustanowionych przez państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnych za kontrolę tych przepisów prawnych i regulacyjnych, mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, do ich korekty, wniesienia sprzeciwu lub usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do ich przeniesienia.
Mają Państwo również prawo do przekazania wytycznych na temat tego, co należy zrobić z Państwa danymi osobowymi po Państwa śmierci.
Mogą Państwo w dowolnym momencie przesłać pismo zawierające takie instrukcje do firmy Vetoquinol SA na następujący adres: Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure, lub na adres e-mail: DPO@vetoquinol.com.
W przypadku reklamacji mogą Państwo skontaktować się z francuskim urzędem ds. ochrony danych osobowych (CNIL).
 
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DODATKOWYCH PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące niniejszej Polityki prywatności i plików cookies prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego  dostępnego na naszej Stronie internetowej https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/kontakt, lub za pośrednictwem poczty na adres Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure. Mogą Państwo także skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych za pośrednictwem poczty elektronicznej: DPO@vetoquinol.com.
 
JAKIE PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE DO NINIEJSZEJ POLITYKI PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES?
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies podlega przepisom prawa francuskiego oraz, ze skutkiem od dnia 25 maja 2018 r., przepisom Rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ("RODO"). Polityka ta może ulec zmianie w związku ze zmianą przepisów.