Przejdź do treści

Fajerwerki? Bez paniki!

Powrót

Jesteś tutaj

Ostatnie dni końca roku to przede wszystkim wielkie świętowanie: wspólne biesiadowanie, zaskakujące prezenty i dużo wolnego czasu, który miło spędzamy z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście nie może zabraknąć kolorowych fajerwerków. Jest co podziwiać! Jest to piękny czas dla nas, ale nie koniecznie dla naszych pupili, a dla niektórych jest to wręcz prawdziwa trauma.

Wraz z pojawieniem się pierwszych błysków i huków, nasi mali przyjaciele zaszywają się wtedy w trudno dostępne miejsca. Wielu właścicieli czuje się bezradnie i nie wie, w jaki sposób mogą pomoc swoim ulubieńcom przetrwać ten ciężki dla nich okres.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE TWÓJ PUPIL SIĘ BOI?

 • Szukanie schronienia lub chowanie się w małe przestrzenie, zakopywanie.
 • Ucieczki, chodzenie tam i z powrotem.
 • Załatwianie się w domu.
 • Nadmierne pobudzenie np. drżenie, dyszenie, rozszerzone źrenice, ślinienie.
 • Wokalizacja - nadmierne szczekanie, wycie.
 • Domaganie się ciągłej uwagi opiekuna.
Jeśli Twój ulubieniec przejawia jakiekolwiek z wymienionych zachowań, to może potrzebować pomocy w poradzeniu sobie z tą trudną dla niego sytuacją.
Istnieją rozwiązania, które każdy właściciel jest w stanie zastosować, by zwierzęta mniej się bały i poczuły się pewniej, tak, by okres wybuchów fajerwerków i petard był jak najmniej stresujący.
 

PARĘ WSKAZÓWEK KTÓRE POMOGĄ WAM PRZETRWAĆ TE TRUDNE CHWILE

HouseZapewnienie kryjówki
Jest to niezwykle ważne, aby Twój zwierzak posiadał swoje miejsce, z którym będzie miał pozytywne skojarzenia. Może być to także dotychczasowe miejsce, w którym zwierzak lubi przebywać. Dobrze sprawdza się zabudowane legowisko (np. transporter), które będzie pełniło rolę „norki” i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.
 • Przyzwyczajanie – przygotuj miejsce na co najmniej 3 tygodnie przed Sylwestrem, aby zwierzak miał czas polubić swoją kryjówkę.

  AA
 • Umiejscowienie – kryjówkę najlepiej zlokalizować w pomieszczeniu gdzie zwierzak szuka spokoju i czuje się komfortowo. Przykładowo, jeśli zwierzak lubi chować się za kanapą umieść kryjówkę właśnie tam.
Ważne! Takie miejsce powinno być oddalone od okien. Jeśli masz problem z umiejscowieniem kryjówki w pokojach, to możesz zorganizować ją w łazience. Zabudowane legowisko najlepiej przykryć (np. kocem), pozwoli to na dodatkowe wytłumienie odgłosów wystrzałów.
 • Dostęp – pozwól swojemu zwierzakowi dowolnie korzystać z kryjówki, nie zmuszaj go do przybywania w tym miejscu. Absolutnie nie używaj jej jako miejsca odbywania kary! 
 • Wielkość – kryjówka nie powinna być za duża ani za ciasna. Ma spełniać ona rolę przytulnej i bezpiecznej norki, gdzie zwierzę będzie mogło swobodnie leżeć na boku.
 
ZAPACHZAPACH – wyściel legowisko „używanym” kocem, ręcznikiem lub jakimś Twoim ubraniem. Będzie to źródło „przyjaznego” zapachu, co zwiększy poczucie  bezpieczeństwa zwierzaka.
 
 
 
ZABAWKISMAKOŁYKI I ZABAWKI – umieszczaj w kryjówce przysmaki, ulubione zabawki. Wywoła to pozytywne skojarzenia z docelowym miejscem i zachęci do częstszego przebywania w nim.
 
 
 
ID
IDENTYFIKACJA ZWIERZAKA - Naturalną reakcją obronną zwierzęcia  w obliczu zagrożenia jest ucieczka. Dlatego warto zadbać o możliwość identyfikacji zwierzęcia poprzez czipowanie i/lub zawieszenie adresówki z danymi kontaktowymi przy obroży psa.
 
 
 
WALKS
SPACERY Z PSEM - Jeśli to możliwe wyprowadzaj psa na spacer na smyczy wtedy, gdy jest jeszcze jasno na zewnątrz. To zmniejszy ryzyko narażenia go na przerażające odgłosy wystrzałów, które zazwyczaj rozpoczynają się już w okresie świątecznym.

 

LEKARZSTOSOWANIE ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH
Warto podawać preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psiaków. Przy czym, aby zwiększyć ich skuteczność należy podawać je przed spodziewanymi wystrzałami. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek. Zylkène® jest produktem, który działa uspokajająco, czego efektem jest stan odprężenia i relaksacji. Ułatwia zwierzętom oswojenie się z sytuacjami, które zaburzają równowagę w ich codziennym funkcjonowaniu.
 
 
Ważne!
W przypadku mocno nasilonej wrażliwości na głośne dźwięki wprowadzenie terapii behawioralnej i/lub leków psychotropowych może być niezbędne.
 
Zanim się ściemni…
 • Wyjdź na dłuższy spacer wcześniej, gdy jest jeszcze jasno. Najlepiej, aby było to spokojne miejsce, gdzie prawdopodobieństwo wystrzałów jest mniejsze. Pamiętaj, aby pies był na smyczy!
 • Upewnij się, że wszystkie okna w domu są zamknięte.
Moment kulminacyjny – czas wystrzałów… 
 • Upewnij się, że wszystkie zwierzaki są w domu. Nie zabieraj psa na pokaz fajerwerków!
 • Zasłoń wszystkie okna, włącz telewizor lub radio w celu zamaskowania odgłosów wybuchów dochodzących z zewnątrz.
 • Lepiej nie zostawiaj zwierzaków samych podczas wystrzałów. Obecność znajomych osób zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa, będą bardziej odprężone.
 • Nie zmuszaj zwierzaka, aby był obok Ciebie, zwłaszcza gdy przebywa w swojej kryjówce.
 • Jeśli Ty także boisz się wystrzałów, staraj się kontrolować swoją reakcję. Twój strach może udzielić się także psu!
 • Gdy pies okazuje strach – trzęsie się, dyszy, ślini, nie karz go, ale także nie pocieszaj nadmiernie. Dodawanie otuchy jest oczywiście naturalną reakcją, jednakże w tej sytuacji pocieszanie może upewnić psa, że należy się bać. Udziel psu wsparcia, które faktycznie sprawi, że poczuje się lepiej.
 • Zapewnij psu przyjemne zajęcie. Jadalne gryzaki, czy też karmienie z użyciem zabawek typu Kong pozwoli psu skoncentrować się na przyjemnych dla niego czynnościach i jednocześnie odwróci uwagę od niepokojących zdarzeń za oknem.
 
Jeśli Twój pupil wykazuje silną reakcję psychoruchową i nie radzi sobie z głośnymi dźwiękami, to po zakończeniu sezonu wystrzałów warto zastanowić się nad rozpoczęciem terapii behawioralnej. Pozostawienie tego problemu bez jakiejkolwiek interwencji może uogólnić strach na inne hałasy (np. burze) i nasilić reakcje lękowe. Uogólniony lęk prowadzi do upośledzenia funkcji życiowych i wielu problemów natury medycznej.
 

ODWRAŻLIWIANIE NA DŹWIĘKI I PRZECIWWARUNKOWANIE

W pracy behawioralnej ze zwierzakami, które boją się głośnych dźwięków najczęściej wykorzystywanymi technikami są: odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie. Odwrażliwianie polega na przyzwyczajaniu psa do dźwięku fajerwerków na poziomie, który nie wywołuje u niego strachu. Pies uczy się być spokojnym przy rosnącym poziomie hałasu. Dodatkowo powiązanie pojawiania się dźwięku fajerwerków z ulubionymi smakołykami lub zabawą może sprawić, że psiak zacznie postrzegać wybuchy petard jako zapowiedź czegoś miłego (tzw. przeciwwarunkowanie). Cały proces wymaga czasu i umiejętności. Dlatego terapię należy rozpocząć nawet pół roku przed „sezonem fajerwerków” we współpracy ze specjalistą, który stworzy szczegółowy plan pracy.
 
WSPARCIE
 
W przypadku wdrożenia terapii behawioralnej warto zastosować preparat Zylkène®, ponieważ nie upośledza zdolności uczenia się w przeciwieństwie do niektórych leków przeciwlękowych. Dodatkowo, dzięki właściwościom uspokajającym obniży poziom strachu, co poprawi zdolności przystosowawcze w trakcie terapii – uczenia się bycia spokojnym. Pozwoli mu to w przyszłości lepiej poradzić sobie z odgłosami wybuchów.
 
Klikając w LINK możecie pobrać ulotkę z naszymim poradami

Porady

vuurwerkangst dieren Zylkène

Produkty