Przejdź do treści

Dlaczego mój zwierzak wylizuje sierść do skóry?

Powrót

Jesteś tutaj

Każda nagła zmiana w ilości i wyglądzie okrywy włosowej u zwierzęcia powinna być skonsultowana a lekarzem weterynarii. Stan sierści świadczy o zdrowiu pupila, a zmiany w jej wyglądzie mogą być spowodowane czynnikami o podłożu psychicznym. Jednym z takich zaburzeń jest dermatoza psychogenna.

Czym jest dermatoza psychogenna i jak sobie z nią poradzić?

Dermatoza psychogenna to stan nadmiernego wylizywania sierści i skóry, prowadzący do wyłysienia danego obszaru ciała.

Bodźcami wyzwalającymi niepożądane zachowanie mogą być:

 - stresujące zwierzaka sytuacje, np. zmiana otoczenia czy pojawienie się nowego domownika

 - brak konsekwencji w postępowaniu z czworonogiem – wysyłanie sprzecznych sygnałów i komend

 - niedobór ruchu i zajęć,

 - nadmiar bodźców,

 - konflikty z innymi zwierzętami,

 - ograniczony dostęp do kuwet/jedzenia/picia,

-  próba zwrócenia na siebie uwagi opiekuna.

Dermatozy psychogenne z wylizywania, u psów, dotyczą najczęściej zmian na nadgarstkach, w okolicy stawów skokowych i guzów kulszowych. Z kolei u kotów wylizywanie dotyczy glównie brzucha i boków ciała i kończyn przednich. U obu gatunków wylizywane miejsca bardzo często podlegają wtórnym zakażeniom – które wymagają leczenia. Dodatkowo, zwłaszcza u kotów mogą wystąpić poważne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego związane z gromadzeniem się sierści w postaci kul włosowych tzw. pilobezoarów. Mogą one doprowadzić do zatkania przewodu pokarmowego z potrzebą zabiegu chirurgicznego włącznie. Pamiętajmy więc aby w przypadku wystąpienia włysień, jak najwcześniej pojawić się u lekarza weterynarii - postawi on diagnozę oraz zastosuje właściwe do sytuacji leczenie.

Jak więc leczyć dermatozę psychogenną? Poza leczeniem ran, powstałych na skutek nadmiernego wylizywania danej okolicy ciała, niezbędna jest także terapia behawioralna. Należy zdiagnozować i usunąć potencjalne przyczyny stresu, można również wprowadzić preparaty „wyciszające”, np. Zylkene, które wspomoże leczenie dermatozy psychogennej.

O Zylkene więcej przeczytaj tutaj

Porady

Cat licking

Produkty