Przejdź do treści

Dlaczego mój pies liże swoje łapy?

Powrót

Jesteś tutaj

Dlaczego mój pies liże swoje łapy?

Czy twój pies ostatnio nadmiernie interesuje się swoimi łapami? Zastanawia Cię, czy jest to zachowanie normalne czy nie?

Jeśli Twój pies liże łapy intensywnie lub od dłuższego czasu je wygryza, to powinieneś się bliżej się temu przyjrzeć. Jeśli dodatkowo zaczyna kuleć, a lizane obszary są czerwone, opuchnięte lub brzydko pachną, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podczas zimy lub w czasie gorącego lata skóra psów podobnie jak i ludzi może stracić odpowiedni poziom nawilżenia. Lizanie może być próbą nawilżenia suchych miejsc. Sucha skóra może być również objawem niedoboru kwasów tłuszczowych w diecie, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i pięknej sierści.

W takim wypadku warto sięgnąć po Dermanorm.

Atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe

Pies może cierpieć na okresowe alergie na pyłki lub pleśnie, czego konsekwencją jest atopowe zapalenie skóry, które może objawiać się świądem i także nadmierną pielęgnacją łap. Niektóre psy bywają nadwrażliwe na białko zawarte w ich diecie (wołowe, kurze, owcze…), ciężko jest to jednak zdiagnozować samodzielnie. Alergie pokarmowe również skutkują podrażnieniem skóry i w efekcie pies się drapie i wygryza, liże.

Jeśli świąd wystąpił nagle warto przeanalizować jakie zmiany nastąpiły ostatnio w środowisku psa (zmiana pokarmu, środków czystości, pora roku)?

Warto także skonsultować się z lekarzem weterynarii odnośnie żywienia pupila, na pewno pomoże wybrać karmę odpowiednią dla danego problemu.

Urazy

Lizanie łap może również towarzyszyć uszkodzeniom opuszek takim jak przecięcie czy wbicie się ciała obcego np. źdźbła traw. Obejrzyj łapy dokładnie, żeby wykluczyć tę przyczynę.

Pasożyty

Inwazje pasożytami zewnętrznymi również mogą powodować takie zachowanie. Pchły czy świerzbowce są także dość częstą przyczyną świądu skóry. Ślina pcheł  zawiera kilkanaście składników potencjalnie uczulających, które mogą doprowadzić do tzw. APZS  (alergiczne pchle zapalenia skóry). W naszych warunkach klimatycznych choroba ta ma charakter sezonowy i nasila się w ciepłych porach roku. Na skórze powstają grudki i krostki głównie w dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej, głowy, boków ciała i brzucha.

Pamiętaj o regularnym stosowaniu środków przeciwko pchłom i kleszczom, my polecamy Flexox.

Podłoże psychologiczne

Psy podobnie jak ludzie mogą mieć obniżony nastrój i  odczuwać smutek, samotność, lęk i nawet depresję.

Nadmierne lizanie może być zaburzeniem kompulsywnym związanym ze stresem (np. długie odosobnienie, nowe dziecko lub zwierzę w domu, śmierć w rodzinie, przeprowadzka, nuda)  lub gdy pupil nie otrzymuje odpowiedniej uwagi ze strony właścicieli formie zabawy czy pieszczot.   W takich sytuacjach lizanie łap działa na psa uspokajająco.

Psy silnie związane emocjonalnie ze swoimi opiekunami mogą odczuwać lęk przed rozstaniem, gdy ci wychodzą z domu. Jest to dość częsty problem u psów adoptowanych, które mogą odczuwać niepokój i strach w trudnych dla siebie sytuacjach. Obserwuj kiedy Twój pies zaczyna lizać lapy i jakie inne rzeczy w tym czasie mają miejsce w domu. Jeśli Twój pupil ma problem z pozostawaniem samemu w domu to zapraszamy do lektury porad jak sobie z tym poradzić: Jak nauczyc psa zostawać samemu w domu?

Warto zapamiętać

Kompulsywna pielęgnacja łap przez kilka dni jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Brak interwencji doprowadza do utraty włosów i uszkodzenia powierzchownych warstw skóry. W rezultacie dochodzi do samookaleczeń, które są przyczyną ogniskowych zakażeń, a w konsekwencji jeszcze intensywniejszego wylizywania. Przypuszcza się, że miejscowe komórki lub nerwy ulegające uszkodzeniu wydzielają endorfiny, które działają znieczulająco i wywołują naturalną „ekscytację”.  Psy zwyczajnie zaczynają odczuwać przyjemność z wylizywania się, przez co jest ono coraz silniejsze – utrwala cykl świąd-lizanie i zaostrza stan zapalny. Może dojść do powstania zmiany określanej jako ziarniniak z wylizywania.

 

dłoń i łapa

 

Porady

Łapa psa

Produkty