Przejdź do treści

Czym należy żywić osierocone kocię?

Powrót

Jesteś tutaj

Jak zaopiekować się małym kotkiem w pierwszych tygodniach życia?

 

kotekDla każdego malucha najlepszym pokarmem jest mleko matki.

Co jednak, jeśli kotki nie ma lub nie może karmić?

Najlepszym rozwiązaniem jest dokarmianie przy pomocy specjalnych mieszanek mlekozastępczych.

Mleko krowie, czy też mleka dla ludzkich osesków nie są wskazane. Dlaczego? Ponieważ każdy z gatunków zwierząt ma inny skład mleka np. mleko krowie zawiera więcej laktozy i mniej białka niż mleko kotki. Różnice te powodują, że komponowania takich mieszanek na własną rękę wymaga specjalistycznej wiedzy.

Kocięta należy karmić co 3-4 godziny, w nocy także. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową. W normalnym trybie po każdym posiłku kocia mama stymuluje osesski do wypróżniania. Jeśli odchowujesz kocięta samodzielnie to należy im w tym koniecznie pomóc masując po każdym posiłku wilgotnym i ciepłym wacikiem okolice krocza.

Karmić można specjalną butelką ze smoczkiem, strzykawką lub zakraplaczem. Karmienie powinno odbywać się w pozycji siedzącej na łapkach, brzuchem do dołu. Pozycja na plecach tak jak jedzą ludzkie niemowlęta, jest przeciwskazana ponieważ pokarm może dostać się do płuc

Kocięta bardzo łatwo ulegają wychłodzeniu. Aby temu zapobiec, możemy kłaść kociaka obok ciepłego termoforu owiniętego ręcznikiem

W wieku ok. 4 tygodni można przejść na samodzielne jedzenie (bez smoczka), oczywiście rób to rozsądnie i powoli - najpierw daj kotu trochę specjalnego mleka na palcu do zlizania. Jeśli kocię nie zlizuje, pomaż górną wargę kociaka jedzeniem (tak aby nie dostało się do nosa).

Kuwetę należy ustawić blisko miejsca zabaw. Po jedzeniu każdego kociaka należy wsadzić do kociej toalety i lekko palcem rozgarnąć żwirek. Kotki bardzo szybko nauczą się do czego służy kuweta. 

Do nowego domu kocięta możemy przekazać najwcześniej po upływie 8 tygodni.

Pamiętajcie równiez o odpowiedniej socjalizacji maluszków. Więcej na ten temat tutaj: SOCLALIZACJA

Porady

Kociak

Produkty