Przejdź do treści

Czym jest syndrom ras brachycefalicznych?

Powrót

Jesteś tutaj

Typowe problemy ras psów o krótkim pysku

W Polsce dużą popularnością cieszą się rasy psów o skróconej kufie, szczególnie buldożek francuski, buldog angielski, mops, bokser czy pekińczyk. Reprezentanci tych ras, ze względu na specyficzną budowę czaszki są szczególnie narażeni na zespół wad anatomicznych, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne - jest to tak zwany syndrom ras brachycefalicznych.

Zmiany w budowie czaszki są przyczyną poważnych problemów z oddychaniem. Wady anatomiczne są skutkiem dążenia hodowców do uzyskania krótkiego, spłaszczonego pyska.

Na jakie problemy narażone są psy o nadmiernie krótkiej kufie?

  • zbyt wąskie nozdrza są przyczyną trudności z oddychaniem
  • przerost podniebienia miękkiego powoduje zwężenie dróg oddechowych czego skutkiem jest utrudniony przepływ powietrza a co za tym idzie chrapanie i szybsze męczenie się
  • (niedorozwój) tchawicy i wynicowane kieszonki krtaniowe – to kolejne przyczyny problemów z oddychaniem
  • krótki pysk i często przerośnięty język są również odpowiedzialne za przegrzewanie się zwierzaka, gdyż zianie jest naturalnym systemem chłodzącym psa.
  • zbyt płytkie oczodoły mogą doprowadzić do wypadania gałek ocznych
  • nadmierne stłoczenie zębów może doprowadzić do powstania zębów przetrwałych oraz trudności w pobieraniu pokarmów.
  • zaburzenia w oddychaniu i pobieraniu pokarmów są przyczyną chorób przełyku, żołądka płuc i wielu innych narządów, które na skutek zwiększonego ciśnienia i niedostatecznej ilości tlenu przestają funkcjonować prawidłowo

Nie każdy pies rasy brachycefalicznej może cierpieć na tak poważne zaburzenia, zależy to od tego jak bardzo skrócona jest tzw. trzewioczaszka. Bez wątpienia jest to choroba dziedziczna. W niektórych krajach badanie psów hodowlanych jest obowiązkowe, w Polsce nie. Leczenie polega na operacyjnym udrożnieniu dróg oddechowych. Istotne znaczenie ma tu czas. Jeśli masz psa o skróconej kufie obserwuj jego zachowanie. Jeśli zauważysz, że Twój pies szybko męczy się, sapie, chrapie w nocy to koniecznie udaj się do lekarza weterynarii..

 

Porady

Buldog

Produkty