Przejdź do treści

Czy pies powinien mieszkać na dworze zimą?

Powrót

Jesteś tutaj

Czy pies powinien mieszkać na dworze zimą?

Zima to ciężki okres dla zwierząt mieszkających na dworze. Niektóre rasy psów są jednak do tej pory roku przystosowane doskonale, głównie ze względu na obfite futro. Oto niektóre z nich:

Husky

Siberian husky – te piękne psy od zawsze żyły w mroźnym klimacie, gdzie używano ich jako zwierząt pociągowych.

 

Chow-chow

Chow chow – to dość popularna rasa która ze względu na obfite futro dobrze znosi zimno.

 

Szpic wilczy

Szpic wilczy – rasa pochodząca z Holandii, nieco przypomina Chow Chow, a z uwagi na owłosienie nie boi się niskich temperatur.

 

Samoyed

Samojed – rasa pochodząca z mroźnego Uralu, niegdyś wykorzystywana jako psy pociągowe.

 

Jeśli Twój pupil mieszka na dworze zimą, absolutnie konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego schronienia.

 

Oto kilka zasad jak powinna wyglądać buda.

 

  1. Szczelna - dla ochrony przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
  2. Ocieplona - najlepiej styropianem.
  3. Dwukomorowa - pierwsza komora pełni funkcję wiatrołapu, dzięki niej do komory właściwej dostaje się też mniej błota i wody.
  4. Odpowiedniej wielkości - pies powinien móc w niej swobodnie stanąć, ale musi być też na tyle mała aby był w stanie ogrzać ją własnym ciałem.
  5. Lokalizacja - buda powinna stać na podwyższeniu, które zabezpieczy spód przed wnikaniem wilgoci i mrozu. Powinna być ustawiona w cichym, osłoniętym miejscu, tak aby latem był tam cień, a jesienią nie tworzyły się kałuże.
  6. Wyściółka - do tego celu najlepiej nadaje się słoma ponieważ nie pochłania wilgoci, lub specjalne maty do stosowania na zewnątrz. Należy unikać koców i ubrań, gdyż zbyt szybko nasiąkają  wodą.

 

O jakich jeszcze zasadach należy pamiętać jeśli pies mieszka na dworze?

 

Jeśli mrozy są wyjątkowo dokuczliwe, warto zapewnić zwierzakowi dostęp do ogrzewanego pomieszczenia, by mógł się trochę ogrzać. Wizyty w takim miejscu nie powinny być jednak zbyt długie. Pies przebywający na zewnątrz jest zahartowany, nagła zmiana temperatury może być niego równie groźna jak długotrwałe przebywanie na mrozie.

Psom przebywającym na zewnątrz, trzeba w zimie podawać do picia ciepłą wodę oraz ciepłe jedzenie. Jedzenie powinno być treściwe, gdyż taki pies potrzebuje większej ilości energii niż pupil mieszkający w domu. Pamiętajmy również że zwierzak mieszkający w budzie, tak samo jak każdy inny, potrzebuje towarzystwa. Pozostawiony sam sobie będzie tęsknił!

 

Porady

Snow dog

Produkty