Przejdź do treści

4 proste sztuczki których możesz nauczyć psa

Powrót

Jesteś tutaj

Uczenie czworonogów sztuczek to doskonała okazja do stymulacji ich rozwoju, a także znakomita zabawa!

Zacznijmy od czegoś prostego

1. A kuku

- Weź do ręki smaczki i stań z lekko rozstawionymi nogami tyłem do psa. Przywołaj psa pokazując mu smaczek w ręce prowadzonej od psiaka pomiędzy twoimi nogami, w stronę twojej twarzy. Kiedy psiak wejdzie pod „mostek” z twoich nóg, wyprostuj się podnosząc nieco smaczek, tak żeby psiak podniósł głowę chcąc go dosięgnąć. Dając smaczek powiedz „a kuku”. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy. Kiedy psiak nauczy się reagować na prowadzenie smaczkiem, schowaj smaczek do kieszeni i naprowadź psiaka na pozycję  samą ręką. Kiedy na komendę „a kuku” spojrzy w górę- nagrodź psiaka. Po kilku kolejnych powtórzeniach zrezygnuj z naprowadzania psa i poczekaj czy zareaguje właściwym zachowaniem kiedy staniesz tyłem do psa i podasz komendę. Jeśli tak- nagrodź psiaka obficie, jeśli nie cofnij się do etapu, który piesek opanował (do naprowadzania ręką, lub naprowadzania smakiem).

2. Piątka!

Jeśli twój psiak umie podawać łapę, możesz poprosić go również żeby „przybił piątkę”. Sprowokuj psa do podania łapy, wyciągając do niego dłoń, ale nie podawaj żadnej komendy. Jeśli właściwie zareaguje, nagrodź go. W kolejnym powtórzeniu podnieś rękę nieco wyżej- wydaj nagrodę jeśli mimo wszystko psiak poda ci łapkę. Po kolejnym powtórzeniu spróbuj pokazać psu wnętrze uniesionej nieco dłoni. Jeśli pies dotknie jej swoją łapką, powiedz „piątka” i podaj smakołyk. Wykonaj 2-3 powtórzenia. Jeśli psu nie bardzo wychodzi, obniż próg trudności i zwolnij tempo.

3. Ukłon

Jeśli twój psiak lubi się przeciągać po wstaniu z posłania ( a większość psów to robi), przygotuj sobie smaczki i wyczekaj aż zaprezentuje to zachowanie. W momencie przeciągania podłóż komendę „ukłon” i nagrodź psa. Sztuczkę można wypracować również inną metodą:

W postawie naprzeciwko psa, trzymaj smaczek w ręku nieco poniżej jego pyska. Kiedy dotknie twojej ręki, podaj smaczek. Stopniowo obniżaj rękę i nagradzaj psiaka za dotykanie jej pyskiem. Kieruj rękę w stronę podłogi i nieco w swoim kierunku, tak, żeby piesek chcąc go dosięgnąć musiał nieco ugiąć łokcie i wyciągnąć szyję do przodu. Dostosuj tempo pracy do postępów jakie twój psiak jest w stanie osiągnąć. Pamiętaj, że nauka powinna być przyjemnością dla obi stron

4. Obrót

Prowadź smaczek przed nosem psa, wykonując ruch w stronę jego ogona. Wykonaj kilka powtórzeń, nagradzając psa za każdym razem, kiedy wykona pełen obrót. Jeśli psiak nie myli się w wykonywaniu tego ćwiczenia, zrezygnuj z naprowadzania smaczkiem i wykonaj tylko gest ręką podając komendę „obrót”. Nagrodź  psiaka smaczkiem. W kolejnym etapie sprawdź, czy psiak zareaguje tylko na komendę. Nagrodź go sowicie jeśli posłuch. Jeśli nie, cofnij się do poprzedniego etapu.

Powodzenia!

Porady

Pies-ukłon

Produkty