Przejdź do treści

10 potraw, których nie powinien jeść Twój zwierzak

Powrót

Jesteś tutaj

Karmy dla zwierząt są skomponowane tak, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe pupili.

Jednak często postrzegając zwierzaki jako członków rodziny ulegamy pokusie podania im jedzenia, które sami spożywamy. Ważne jest aby wiedzieć, że niektóre z nich są szkodliwe i powinno się ich unikać.

Aby pomóc Wam wybrać co jest właściwe dla Waszych zwierzaków, przygotowaliśmy listę 10 pokarmów, których Wasz zwierzak nigdy nie powinien jeść:

  1. Czekolada: Zawiera teobrominę, która może być toksyczna dla pupila jeśli zostanie zjedzona w odpowiedniej ilości. Teobromina jest składnikiem, który działa jako środek pobudzający serce i ma działanie moczopędne. Duży kawałek czekolady może powodować wymioty, biegunkę i nadpobudliwość. Zbyt dużo czekolady może stanowić zagrożenie dla życia swojego zwierzaka. Dlatego zaleca się przechowywać żywność zawierającą czekoladę w miejscach, których zwierzę nie może dosięgnąć, takich jak wysokie szafki.

  2. Tłuste potrawy: Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak mięso, ser i masło mogą być niebezpieczne dla Twojego pupila. Mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia trzustki. Objawy zapalenia trzustki są różne, niektóre z objawów to: wymioty, brak łaknienia, depresja, ból brzucha, biegunka, osłabienie, odwodnienie, gorączka, itp.

  3. Winogrona i rodzynki: zawierają toksyny, które mogą uszkodzić psu nerki.

  4. Cebula i czosnek: Czosnek i cebula mogą uszkodzić czerwone krwinki i doprowadzić do anemii. Koty są na nie bardziej wrażliwe niż psy.

  5. Surowe mięso:  Może zawierać bakterie takie jak Salmonella czy Campylobacter które powodują wymioty i biegunkę. Gdy stężenia są zbyt wysokie, mogą spowodować zatrucie pokarmowe, które stanowi zagrożenie życia dla swojego zwierzaka. Ponadto bakterie te mogą być znalezione w kale zainfekowanego zwierzęcia, a zatem stają się źródłem zakażenia dla rodziny.

  6. Kości drobiowe: Mogą się łamać i  uszkodzić przełyk lub żołądek pupila.

  7. Cukierki: Słodycze zawierające Ksylitol są dla zwierząt niebezpieczne. Ten składnik może spowodować uszkodzenie wątroby lub nawet śmierć u niektórych psów.

  8. Alkohol: Spożycie dużej ilości alkoholu może wywołać śpiączkę lub śmierć.

  9. Herbata lub kawa (i każde inne źródło kofeiny): Zawierają kofeinę, teobrominę lub teofilinę, które są odpowiedzialne za wymioty i rozwolnienie. Mogą być także szkodliwe dla serca i układu nerwowego.

  10. Drożdże: Mogą przyczynić się do nadmiernego wytworzenia gazu w układzie trawiennym, a nawet uszkodzenia ścianki żołądka lub jelit.

 

Jeśli macie pytania dotyczące produktu, którego nie ma na naszej liście, zgłoście się do lekarza weterynarii. Na pewno chętnie rozwieje wasze wątpliwości!

 

Porady

Chien nourriture

Produkty